Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Dinamo Stiinta va juca pentru locurile 5-8

Liga Națională, sferturi de finală play-off, meci 4: Dinamo Știința – CSU Sibiu 65-84 (18-25, 17-21, 14-29, 16-9)

BM_Dinamo_-_CSU_Sibiu_meci_4CSU Sibiu s-a dovedit echipa mai experimentată și s-a calificat în semifinale, cu scorul general 3-1. Dinamo Știința va juca în grupa 5-8, cu învinsa din duelul Craiova – Timișoara.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta va juca pentru locurile 5-8]

Liga Națională, play-off, sferturi de finală (meci 3): Dinamo Știința – CSU Sibiu 64-56 (21-9, 19-19, 8-19, 16-9)

BM_kemp_cu_CSU_SibiuBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au obținut o victorie mare în sferturi, în fața celei mai în formă echipe a momentului. Kemp a marcat 31 de puncte.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta continua lupta. Meciul 4 al sfertului de finala va avea loc sambata, de la ora 20:00]

Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu

Liga Națională, sferturi de finală (meciurile 1 și 2): CSU Sibiu – Dinamo Știința 81-75 și 91-82

BM_CSU_Sibiu_-_DinamoBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au făcut două meciuri bune la Sibiu, în compania celei mai în formă echipe a momentului în baschetul românesc (liderul sezonului regulat și câștigătoare a Cupei României). Gazdele au fost nevoite să se întrebuințeze serios pentru a se impune în fața unei ambițioase echipe alb-roșii, care a demonstrat astfel că nu întâmplător a ajuns în play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, replica frumoasa in sfertul de finala cu CSU Sibiu]

Cupa României, Turneul Final 4, semifinale (Cluj-Napoca): Dinamo Știința - CSU Sibiu 78-82 (17-21, 16-22, 21-19, 24-20)

BM_Dinamo_la_Cluj_TF4_CupaBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au luptat frumos în semifinala Turneului Final 4 al Cupei României, în care au întâlnit miercuri, la Cluj, cea mai în formă echipă a momentului, CSU Sibiu. Alb-roșiii au cedat strâns, dar au făcut spectacol. Cu 10 secunde înainte de final, tabela arăta 80-78 pentru Sibiu. CSU Sibiu a câștigat trofeul după ce s-a impus și în finală, 88-78 cu CSM CSU Oradea.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta a luptat frumos, dar s-a oprit in semifinalele Cupei Romaniei]

Baschet. Un junior dinamovist a marcat 80 de puncte intr-un singur meci

Parjolescu_Dinamo_baschetAlexandru Pârjolescu, un junior descoperit și format de antrenorul Victor David în cadrul echipei de baschet Dinamo CSȘ 6 București, a stabilit un record greu de egalat. La un meci din cadrul Campionatului Național U13, Alexandru Pârjolescu a marcat nu mai puțin de 80 de puncte. S-a întâmplat în partida dintre Dinamo CSS 6 București - CS Magic Champions București, scor 98-91.

Citeşte mai mult... [Baschet. Un junior dinamovist a marcat 80 de puncte intr-un singur meci]