Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 26-a
Dinamo București - CSU Ploiești: 66-130

Dinamo a fost înfrântă azi de mult mai puternica echipă din Ploiești, în etapa a 26-a a campionatului masculin de baschet, la un scor greu de digerat. A fost un meci fără istorie, care a decurs într-un singur sens, la finalul căruia nu ne-a mai rămas decât să ne uităm în calendarul competițional și să numărăm etapele până la finalul campionatului, atunci când staff-ul tehnic al echipei va trebui să ia decizii menite să ridice formația la nivelul de performanță specific primului eșalon al baschetului românesc.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 martie, ora 100

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 25-a

CSU Atlassib Sibiu - CS Dinamo București: 112-92

Fără o miză deosebită în ceea ce privește configurația clasamentului la acest moment, partida de la Sibiu, dintre Atlassib și Dinamo, contând pentru etapa a 25-a a diviziei A, desfășurată vineri, 9 martie, s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 112-92.

A fost o partidă cu multe coșuri înscrise, în care însă Dinamo nu s-a putut impune în fața unor gazde care au un lot mult mai valoros decât al clubului nostru.

Pentru echipa noastră principalii marcatori au fost Jerel Blocker (26 pct.), Baris Aktas (23 pct.) și Bogdan Sandu (18 pct.)

Mai sunt 5 etape până la finlaul campionatului iar Dinamo nu mai are nici măcar din punct de vedere matematic șanse să acceadă în jumătatea superioară a clasamentului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 10 martie, ora 1830

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 24-a

BC Mureșul Tg.Mureș - Dinamo București: 92-63

_BA_02Despre partida desfășurată sâmbătă, 3 martie, la Târgu Mureș, în cadrul etapei a 24-a, în fața actualei ocupante a locului 2 în clasamentul Diviziei A, nu sunt prea multe lucruri de spus, având în vedere dimenisunea scorului cu care s-a încheiat acest meci. Randamentul scăzut al aruncărilor la coș efectuate de baschetbaliștii dinamoviști (cel mult 50%) ne vorbește despre o evoluție sub așteptări a jucătorilor noștri dar și despre o apărare foarte bine construită a gazdelor care au tratat cu multă seriozitate această partidă.

Pentru Dinamo, principalii marcatori au fost Blocker (20 pct. în cele 38 de minute pe care le-a stat pe teren), Johnson (16 puncte în 36 de minute) și Aktas (12 puncte în 36 de minute). Practic, se poate spune că cei trei au dus partida în spate, ceea ce este mult prea puțin când joci împotriva unei formații de calibrul și valoarea Mureșului.

Pe de altă parte, trebuie să nu uităm că Dinamo a debutat, în această ediție de campionat, în Divizia A, acolo unde se confruntă cu echipe extrem de puternice și cu bugete mult mai mari decât cel al formației noastre. Important este, în aceste condiții, ca echipa noastră să crească, treptat dar constant, de la o ediție de campionat la alta iar dacă acest lucru se întâmplă și team-ul managerial își va face treaba cu profesionalism, avem convingerea că, la un moment dat, vor veni și rezultate care să ne ofere satisfacții mult mai mari.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  4 martie ora 2230

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 23-a

Ba_01Dinamo București - CSM Craiova: 83-94

Duminică seara, la Arena de Baschet, în cadrul etapei cu numărul 23, Dinamo București - ocupanta locului 11 pana la ora începerii meciului - a întâlnit formația CSM Craiova, ocupanta poziției a 12-a .

Meciul a început în nota de dominare a formației oaspete care și-a adjudecat destul de clar atât primul sfert, cu 19-28 cât și sfertul doi, cu 16-20. Cu Nelson Paul accidentat, încă din primele minute antreorul Nicu Toader a fost nevoit să improvizeze o formulă de echipă care, în partea a doua a meciului, a reușit să câștige sfertul trei, cu 21-20, iar sfertul patru cu 27-26, diferența fiind însă insuficientă pentru a recupera avansul luat de craioveni până la pauza mare.

De la Dinamo, Tony Haymon nu numai că a înscris 25 de puncte, dar a și creat câteva faze care au ridicat sala în picioare. Au mai înscris Jer Vaughn Johnson -  25 de puncte, Antione Thompson - 12 puncte, Baris Aktas - 6 puncte, Jerel Blocker - 9 puncte, Andrei Bădilă - 3 puncte, Nelson Paul - 4 puncte și Bogdan Sandu - 1 punct.

De la oaspeți, Douglas Ross a reușit 36 de puncte dintre care 15 din aruncări de la distanță.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 26 februarie, ora 2300

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 22-a

BC Miercurea Ciuc - Dinamo București: 77-82

D-E___20Miercuri, 22 februarie, s-a desfășurat partida dintre Dinamo și harghitenii de la Miercurea Ciuc, de la care așteptam ca echipa noastră să vină acasă cu o victorie, așa cum, de altfel, s-a și întâmplat.

Partida nu a fost una ușoară pentru dinamoviști, gazdele având un început fulminant de meci în care, în doar un minut și 7 secunde se desprinseseră la 16-0, lăsând fără replică echipa noastră care a revenit însă, treptat, în joc, deși a fost condusă în mod constant până în minutul 30, când a reușit să egaleze la 63. Abia în minutul 35 băieții noștri a preluat conducerea scorului și nu au mai scăpat jocul din mână până la finanlul partidei.

Cel mai bun marcator al dinamoviștilor a fost Jerel Blocker, cu 19 puncte, urmat de Paul Nelson cu 17 puncte.

Așa cum preconizam în avancronică, Craiova a pierdut la Tg. Mureș, așa încât echipa noastră a urcat, în urma acestei etape, pe poziția a 11-a în clasament.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  23 februarie, ora 2030