Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 24-a

BC Mureșul Tg.Mureș - Dinamo București: 92-63

_BA_02Despre partida desfășurată sâmbătă, 3 martie, la Târgu Mureș, în cadrul etapei a 24-a, în fața actualei ocupante a locului 2 în clasamentul Diviziei A, nu sunt prea multe lucruri de spus, având în vedere dimenisunea scorului cu care s-a încheiat acest meci. Randamentul scăzut al aruncărilor la coș efectuate de baschetbaliștii dinamoviști (cel mult 50%) ne vorbește despre o evoluție sub așteptări a jucătorilor noștri dar și despre o apărare foarte bine construită a gazdelor care au tratat cu multă seriozitate această partidă.

Pentru Dinamo, principalii marcatori au fost Blocker (20 pct. în cele 38 de minute pe care le-a stat pe teren), Johnson (16 puncte în 36 de minute) și Aktas (12 puncte în 36 de minute). Practic, se poate spune că cei trei au dus partida în spate, ceea ce este mult prea puțin când joci împotriva unei formații de calibrul și valoarea Mureșului.

Pe de altă parte, trebuie să nu uităm că Dinamo a debutat, în această ediție de campionat, în Divizia A, acolo unde se confruntă cu echipe extrem de puternice și cu bugete mult mai mari decât cel al formației noastre. Important este, în aceste condiții, ca echipa noastră să crească, treptat dar constant, de la o ediție de campionat la alta iar dacă acest lucru se întâmplă și team-ul managerial își va face treaba cu profesionalism, avem convingerea că, la un moment dat, vor veni și rezultate care să ne ofere satisfacții mult mai mari.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  4 martie ora 2230

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 23-a

Ba_01Dinamo București - CSM Craiova: 83-94

Duminică seara, la Arena de Baschet, în cadrul etapei cu numărul 23, Dinamo București - ocupanta locului 11 pana la ora începerii meciului - a întâlnit formația CSM Craiova, ocupanta poziției a 12-a .

Meciul a început în nota de dominare a formației oaspete care și-a adjudecat destul de clar atât primul sfert, cu 19-28 cât și sfertul doi, cu 16-20. Cu Nelson Paul accidentat, încă din primele minute antreorul Nicu Toader a fost nevoit să improvizeze o formulă de echipă care, în partea a doua a meciului, a reușit să câștige sfertul trei, cu 21-20, iar sfertul patru cu 27-26, diferența fiind însă insuficientă pentru a recupera avansul luat de craioveni până la pauza mare.

De la Dinamo, Tony Haymon nu numai că a înscris 25 de puncte, dar a și creat câteva faze care au ridicat sala în picioare. Au mai înscris Jer Vaughn Johnson -  25 de puncte, Antione Thompson - 12 puncte, Baris Aktas - 6 puncte, Jerel Blocker - 9 puncte, Andrei Bădilă - 3 puncte, Nelson Paul - 4 puncte și Bogdan Sandu - 1 punct.

De la oaspeți, Douglas Ross a reușit 36 de puncte dintre care 15 din aruncări de la distanță.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 26 februarie, ora 2300

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 22-a

BC Miercurea Ciuc - Dinamo București: 77-82

D-E___20Miercuri, 22 februarie, s-a desfășurat partida dintre Dinamo și harghitenii de la Miercurea Ciuc, de la care așteptam ca echipa noastră să vină acasă cu o victorie, așa cum, de altfel, s-a și întâmplat.

Partida nu a fost una ușoară pentru dinamoviști, gazdele având un început fulminant de meci în care, în doar un minut și 7 secunde se desprinseseră la 16-0, lăsând fără replică echipa noastră care a revenit însă, treptat, în joc, deși a fost condusă în mod constant până în minutul 30, când a reușit să egaleze la 63. Abia în minutul 35 băieții noștri a preluat conducerea scorului și nu au mai scăpat jocul din mână până la finanlul partidei.

Cel mai bun marcator al dinamoviștilor a fost Jerel Blocker, cu 19 puncte, urmat de Paul Nelson cu 17 puncte.

Așa cum preconizam în avancronică, Craiova a pierdut la Tg. Mureș, așa încât echipa noastră a urcat, în urma acestei etape, pe poziția a 11-a în clasament.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  23 februarie, ora 2030

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 21-a

C.S. Dinamo București – C.S. Gaz Metan Medias: 65-100

Din-MedUn meci frumos, dar greu pentru Dinamo, vineri seara, în Arena Federației. Frumos, pentru că fiecare echipă a jucat pentru spectacol, dar greu, pentru că Mediasul (locul III în clasamentul Campionatului) este o echipă cu un sponsor puternic ce-i asigură un buget care îi permite achizitionarea unor jucatori precum Ivan Ivanivic și Ivan Zigeranovic - cei care au făcut  diferența. Dar scorul nu este întodeauna relevant, ci de multe ori atitudinea de care dau dovadă sportivii.

Baschetbaliștii dinamoviști, impulsionați de  Antonio Haymon, au luptat pentru fiecare minge, căutând de multe ori soluții riscante, prin multe aruncări de 3 puncte, peste puternica apărare medieșeană.

Dinamo este o echipă la care au venit de curând jucători noi și care își caută soluții pentru eficientizarea jocului, pe lângă spectacolul sportiv.

Antrenorul  C.S. Dinamo București, Toader Nicu, spunea la finalul jocului: “încercăm să dăm valoare relațiilor de joc, reducând inițiativele individuale hazardate”.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 20-a

D-E___24Poli CSS Unirea Iași – Dinamo București: 73-83

Nici un moment nu s-a pus problema câștigătoarei în partida de la Iași, chiar dacă ieșenii, prin minutul 23 al partidei au reușit să revină, să egaleze scorul la 49-49, după care chiar să și preia conducerea pentru foarte puțin timp.

Cu un lot mai valoros și cu Shemik Thompson în zi bună, dinamoviștii au reușit să câștige la o diferență de 10 puncte un meci pe care l-au controlat în permanență.

În etapa viitoare, Dinamo va întâlni ocupanta locului II al clasamentului, Gaz Metan Mediaș, o formație care anul acesta se bate la titlu. Cum însă în sport orice partidă este deschisă oricărui rezultat, dinamoviștii au șansa lor dacă vor prinde o zi în care să joace perfect.

Page 54 of 59

<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.