Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 11-a

C.S.U. Ploiești – Dinamo București: 77-68

Di_Sb_12Seria neagră a înfrângerilor suferite de echipele Clubului Dinamo în acest weekend, a continuat și duminică, 4 decembrie, când baschetbaliștii au pierdut la Ploiești, în etapa a 11–a a Campionatului Național.  Echipa nu a jucat deloc rău însă e greu să câștigi în fața ocupantei locului 2 în clasament, pe terenul acesteia.

Într-un prezumtiv clasament al spectaculozității, echipa noastră ar ocupa în mod sigur un loc în partea superioară a clasamentului dar cum asemenea ierarhii nu se oficializează în baschet, Dinamo rămâne doar cu locul 11, însumând un număr de 15 puncte. Etapa viitoare pe băieții noștri îi așteaptă o întâlnire și mai dificilă: cea cu actuala ocupantă a locului I, B.C. Timișoara.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 10-a

B__11Dinamo București – C.S.U. Sibiu: 83 – 94

În fața unei săli arhipline, spectacolul a fost total duminică seara, la întâlnirea dintre Dinamo și C.S.U.

Dinamo nu a câștigat cu toate că a condus aproape tot meciul. Partida a început cu coșurile înscrise de la distanta de Watson, care au descumpănit adversarul. Cinci coșuri de trei puncte, dintre care trei consecutiv, a reușit americanul nostru iar la un moment dat Dinamo conducea cu 11 puncte.

La pauza mare Dinamo conducea cu 49-39 și credeam că Sibiul a depus armele. Nu a fost însă așa, pentru că aruncările de trei nu au mai intrat iar în sfertul patru Sibiul a luat conducerea. Cu toate ca a înscris 34 de puncte, Durham nu a reușit să echilibreze scorul pe final când, simțind că pierd, jucătorii dinamoviști au forțat aruncările de trei puncte și astfel Sibiul a invins cu 11 puncte, diferență nemeritată totuși, după un meci în care au cam tremurat.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 9-a

Dinamo Bucureşti - B.C.Mures: 74-64 (16-19, 23-11, 24-13, 11-21)

Ba01Evoluție incredibilă a dinamoviștilor care par deciși să bată tot! Duminică, 20 noiembrie 2011, în Arena Federației, se poate spune că Dinamo a facut instrucție cu muresenii.

Înaintea acestei partide, toată „lumea bună” a baschetului, aflată în sala FRB, dădea ca sigură victoria lui Stănescu, Cooley, Lăpuște şi a celorlalţi valoroşi baschetbalisti mureșeni. Dinamo însă a jucat exact ce trebuia şi încă din sfertul doi a luat meciul pe cont propiu, conducând la un moment dat chiar şi cu 21 de puncte, în sfertul trei. În sfertul patru Dinamo a jucat economicos, cu atacuri lungi iar meciul s-a terminat la o diferenţă de zece puncte.

Dacă echipa continuă să joace în felul acesta, cu siguranţă că va mai produce multe surprize până în momentul când toate aceste rezultate nu vor mai fi considerate surprize.

Oricum, după rezultatul de azi, Dinamo bate la poarta jumătății superioare a clasamentului, și încă într-o manieră amenințătoare care ar trebui să le pună multe probleme viitorilor săi adversari.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 8-a

S.C.M. Craiova – Dinamo București: 98 – 106 (31-16; 23-29; 21-35; 23-26)

Cup_Din-Cal__07Surpriză la Craiova! După un început fulminant de partidă, cu o primă repriză câștigată categoric de gazde, S.C.M. din localitate a pierdut în fața echipei Dinamo a cărei tripletă Brown – Haymon – Durhan s-a aflat în mare formă, americanii fiind prezenți în teren pe tot parcursul partidei și luptând până la epuizare!

Probabil puțină lume ar fi dat vreo șansă dinamoviștilor înaintea acestei partide disputate duminică, 13 noiembrie, iar primul sfert părea să confirme că nimic spectaculos nu ar fi putut să se întâmple într-un meci disputat de Dinamo în deplasare, pe terenul unei echipe aflată cu 5 locuri în față, în clasamentul Diviziei A. Și totuși, în următoarele 2 sferturi Dinamo s-a apropiat punct cu punct de SCM, instalându-se la conducere chiar înaintea finalului sfertului 3, după ce echipele s-au aflat de 3 ori la egalitate de puncte. Sfertul 4 a fost o adevărată luptă pe viață și pe moarte însă dinamoviștii s-au mobilizat exemplar și nu au mai cedat. A fost o schimbare fundamentală de abordare a jocului, față de primele partide ale campionatului în care jucătorii noștri ne obișnuiseră să piardă meciurile pe final sau chiar în prelungiri.

Felicitări băieților, felicitări tripletei americane care a făcut un spectacol frumos, jucând exemplar, dar mai ales felicitări lui Toader care pare că reușește să descopere rețeta succesului în cazul acestei echipe care are mare nevoie de afirmare în arena granzilor baschetului românesc.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 7-a

B_22Dinamo București - BC PH Miercurea Ciuc:  76-67

Arena de baschet a Federației a fost plină de spectatori, mai ales tineri, veniți duminică, 6 noiembrie, să vadă spectacolul oferit de Joshua Brown și coechipierii săi, în întâlnirea cu adversarii din Miercurea Ciuc ai dinamoviștilor.

Dinamo a jucat spectaculos iar la pauza mare a condus cu 10 puncte. Harghitenii au revenit însă în joc iar în sfertul patru s-au apropiat chiar și la două puncte de dinamoviști (62-60), pentru ca, pe final, Dinamo să se desprindă în câștigătoare.

De la Dinamo au înscris: Antonio Haymon - 21 pct., Joshua Brown - 19 pct., Allen Durham - 16 pct., și Eryk Watson - 14 pct.

Page 57 of 59

<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 Next > End >>

Săptămâna 6-12 mai

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 1), miercuri 8 mai, ora 19:00: CSU Sibiu – Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 7), miercuri 8 mai, ora 18:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 4), sâmbătă 11 mai, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache

Polo. Superliga Suzuki, finala (meci 3), sâmbătă 11 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 8), sâmbătă 11 mai, ora 18:00: CS Dinamo – CS Popești Leordeni. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 7-8 (meci 2), duminică 12 mai: Dinamo – CSU Sibiu. Sala Dinamo

Fotbal. Superliga Romania, play-out (etapa 9), duminică 12 mai, ora 21:30: Dinamo 1948 – UTA Arad. Stadionul urmează a fi anunțat

Lupte. Turneul mondial de calificare la Jocurile Olimpice, 9-12 mai, Istanbul

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.

BAZIN OLIMPIC ACOPERIT ( AGREMENT ȘI CURSURI INIȚIERE ACADEMIA DE ÎNOT DINAMO)