Home Baschet masculin

Baschet masculin

Baschet. Primul pas spre Liga Națională: Dinamo - Energia Tg. Jiu 95-36

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

B__burrus.jpgBaschetul dinamovist și-a reînceput aventura în competițiile interne de seniori cu un succes lejer. Duminică după-amiază, în Sala Polivalentă Dinamo, roș-albii au învins formația Energia Tg. Jiu cu 95-36 (46-19) într-un meci contând pentru etapa 1 (Grupa C) a Ligii 1. Coordonată de pe bancă de fostul mare internațional român Virgil Căruțașu, Dinamo a mizat în acest meci mai mult pe jucătorii tineri. Marcatori: Burrus 18, Bărăgău 18, Cînpean 14, Codin 11, Ispas 9, Paliciuc 7, Miller 6, Hortoglu 6, Marinică 4, Manolescu 2.

Read more... [Baschet. Primul pas spre Liga Națională: Dinamo - Energia Tg. Jiu 95-36]

Baschet. Dinamo renaște prin proiectul ”Red Power 110%”

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Echipa__03.jpgDupă un an de pauză, baschetul dinamovist revine în competițiile interne de seniori. Cel mai titrat club din sportul cu mingea la coș din România, cu 22 de titluri naționale în palmares, pornește la drum cu un nou proiect, cu multe ambiții și cu un nume mare pe teren și în colectivul tehnic: Virgil Căruțașu (38 de ani). Fostul pivot al naționalei și al echipei Dinamo, cu care a câștigat patru titluri de campion, va fi jucător și director tehnic. Dinamo va evolua în Liga I și va avea drept obiectiv promovarea în Liga Națională.

Read more... [Baschet. Dinamo renaște prin proiectul ”Red Power 110%”]

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 21-a

BaschetDinamo Bucureşti - BC PH Miercurea Ciuc: 96-85

Victorie nu fără emoţii pentru baschetbaliştii dinamovişti duminică, 10 februarie, pe Arena de baschet a Federaţiei, având în vedere că a fost necesar să se apeleze şi la cele 10 minute de prelungiri pentru stabilirea scorului final.

După cele 4 reprize regulamentare, scorul era egal: 72-72 (20-21, 17-15, 20-23, 15-13), aşa încât s-au jucat şi cele 2 reprize de prelungiri a câte 5 minute, abia ultima dintre ele stabilind diferenţa de scor decisivă (8-8, 16-5).

Este de notat că Dinamo a jucat cea mai echilibrată partidă pe care a desfăşurat-o în această ediţie de campionat, obţinând prima victorie după 21 de etape, iar aceasta în faţa penultimei clasate, BC Miercurea Ciuc. Noi sperăm că rezultatul acestui meci va avea impactul necesar, din punct de vedere al mentalităţii şi motivaţiei de joc, pentru jucătorii noştri care au pus capăt astăzi unui şir neîntrerupt de 20 de înfrângeri.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 11 februarie, ora 1530

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapele a 20-a şi a 24-a

CSU Atlassib Sibiu - Dinamo Buc.: 110-46; CS Gaz Metan Mediaş - Dinamo Buc.: 84-48

Chiar şi cu cei doi americani nou-veniti in teren, Dinamo tot nu reuşeşte să găsească drumul spre victorie. În acest weekend, pe parcursul a 2 zile - sâmbătă şi duminică - Dinamo a avut de înfruntat 2 echipe în deplasare: prima, clasată în jumătatea inferioară a clasamentului iar a doua, actuala ocupantă a locului 4.

Ambele partide au fost pierdute de jucătorii dinamovişti, prima la o diferenţă de 64 de puncte iar a doua la "doar" 36 de puncte. Astfel de rezultate nu sunt de natură să ne dea speranţe cu privire la şansele dinamoviştilor de a rămâne în Divizia A la sfârşitul acestei ediţii de campionat, însă adevărata măsură a acestor şanse o vom avea, poate, după partidca din etapa viitoare când Dinamo va primi vizita echipei BC Miercurea Ciuc aflată la doar 2 locuri mai sus decât echipa noastră, în clasament.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 4 februarie 2013, ora 1000

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 9-a

Dinamo Bucureşti - CS Gaz Metan Mediaş: 64-106 (21-26, 18-18, 18-34, 7-28)

Deşi nu aveam aşteptări prea mari de la partida pe care Dinamo urma să o joace în compania actualului lider al clasamentului, sâmbătă, 24 noiembrie, în cadrul etapei a 9-a a Ligii naţionale, totuşi trebuie să recunoaştem că prima jumătate a meciului ne-a dat mari speranţe printr-o evoluţie extrem de echilibrată a jocului. Primul sfert s-a terminat cu un avantaj de doar 5 puncte în favoarea oaspeţilor, în timp ce sfertul 2 s-a încheiat la egalitate şi ne gândeam chiar că, după pauza mare, am putea să fim martorii unei surprize de proporţii pentru această etapă de campionat.

Pauza mare însă, nu a fost de bun augur pentru jucătorii noştri. Probabil presiunea rezultatului la pauză şi-a spus cuvântul pentru că, în a doua jumătate a partidei, nu s-a mai legat nimic în jocul dinamovist care a fost presărat din abundenţă de ratări şi greşeli personale. În aceste condiţii, nu poţi face faţă unei echipe ca Mediaşul care a profitat de pe urma evoluţiei slabe a jucătorilor noştri şi a dus scorul la o diferenţă de 42 de puncte până la finalul timpului de joc.

Astfel s-a mai scris o pagină din istoria înfrângerilor suferite de echipa noastră în această ediţie de campionat iar pentru Nicu Toader, misiunea găsirii unei soluţii de joc cu o formaţie compusă exclusiv din jucători români pare a fi una imposibilă. Din punctul nostru de vedere, situaţia echipei Dinamo este una emblematică pentru baschetul românesc care, sufocat de infuzia de jucători străini, nu mai poate produce jucători autohtoni în măsură să facă faţă competiţiilor de top.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 930