Home Handbal masculin

Handbal masculin

bode_si_pascualXavier Pascual a ajuns miercuri în România, la trei zile distanță după ce a câștigat Liga Campionilor cu FC Barcelona și a fost prezentat oficial în postura de antrenor principal al echipei de handbal Dinamo București, campioana României. Evenimentul a avut loc la Palatul Primăverii, în prezența ministrului afacerilor interne, Lucian Bode, și a numeroase personalități.

Citeşte mai mult... [HANDBAL. Xavier Pascual, prezentat oficial la CS Dinamo în cadrul evenimentului ”Sportul le oferă pe toate”]

Alex_Pascual_kManagementul echipei masculine de handbal Dinamo anunță un nou transfer. Alex Pascual Garcia vine de la FC Barcelona, deținătoarea Ligii Campionilor, pentru a întări campioana României în vederea noului sezon competițional. În vârstă de 21 de ani, Alex este fiul lui Xavier Pascual, noul antrenor al trupei “alb-roșii”.

Citeşte mai mult... [HANDBAL. Un nou transfer de la câștigătoarea Ligii Campionilor: Alex Pascual Garcia vine la Dinamo!]

Pasqui_site_OKClubul Sportiv Dinamo aduce pe banca tehnică a echipei de handbal unul dintre cei mai valoroși antrenori din lume. Xavier Pascual (53 de ani) va antrena campioana României în următorii trei ani. Fost selecționer al naționalei României între 2016-2018, Pasqui are în spate o carieră fabuloasă, derulată integral la gigantul FC Barcelona, cu care a câștigat tot ce se putea câștiga.

Citeşte mai mult... [OFICIAL: Xavi Pascual este noul antrenor al echipei de handbal Dinamo. Tehnician de talie mondială, Pasqui a câștigat tot ce se putea câștiga cu FC Barcelona]

Cupa_Romaniei_2021Handbaliștii de la Dinamo au câștigat duminică, 30 mai, a șasea Cupă a României din istorie, la capătul unei finale pe care au dominat-o clar. Jucătorii antrenați de Ștefan Constantin și Sebastian Bota au învins în meciul pentru trofeu pe HC DS Constanța cu 27-20 (13-10). Dinamo a câștigat toate trofeele interne din sezonul 2020-2021.

Citeşte mai mult... [HANDBAL. Finalul unui sezon perfect: Dinamo a câștigat și Cupa României FAN Courier. Patru trofee în nouă luni]

dissinger_KKKInternaționalul german Christian Dissinger (29 de ani, 2,03 metri), inter stânga de mare valoare, câștigător al Ligii Campionilor cu RK Vardar și medaliat olimpic și european cu naționala Germaniei, a acordat un prim interviu pentru site-ul oficial al CS Dinamo, din postura de viitor jucător al campioanei României.

Citeşte mai mult... [INTERVIU. Christian Dissinger: ”Abia aștept să cunosc echipa, fanii și cultura română. Obiectivele mele, să joc cu Dinamo în Liga Campionilor și să câștig toate trofeele interne”]