Rugby

Rugby. Superliga, ediția 2014. Dinamo – locul 4

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Finala mică: Dinamo – RCM Timișoara 3-43 (3-14)

Ru__02.jpgEchipa de rugby a Clubului Sportiv Dinamo a încheiat pe locul 4 ediția 2014 a Superligii CEC Bank după ce a pierdut finala mică disputată sâmbătă, 13 septembrie, în compania campioanei din sezonul trecut, RCM Timișoara. Bănățenii s-au impus cu 43-3 pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, însă diferența s-a făcut în partea a doua a meciului. Dinamo a jucat curajos în prima repriză, a făcut risipă de efort și a ținut în presiune formația cu cel mai mare buget din rugbyul românesc, 1,7 milioane de euro.

Citeşte mai mult... [Rugby. Superliga, ediția 2014. Dinamo – locul 4]

Rugby. Dinamo – RC Timișoara, în finala mică a Superligii, ediția 2014

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Semifinale: CSM Știința Baia Mare – Dinamo București 40-9

Rugby__100Rugbyștii de la Dinamo nu au putut să furnizeze și a doua mare surpriză a Superligii CEC Bank la rugby, ediția 2014. Sâmbătă, în semifinalele competiției, roș-albii au fost învinși la Baia Mare, de CSM Știința, cu scorul 40-9. Deși au avut în față cea mai în formă echipă a sezonului regulat, dinamoviștii au evoluat curajos și au rămas în meci până prin minutul 60, atunci când tabela arăta 18-9 pentru gazde. ”Zimbrii” au făcut diferența abia pe final, când soarta meciului era deja pecetluită.

Citeşte mai mult... [Rugby. Dinamo – RC Timișoara, în finala mică a Superligii, ediția 2014]

Rugby. Știința Baia Mare – Dinamo, semifinală după patru ani

Rugby.dinamo2014.jpgEchipa de rugby Dinamo va încerca sâmbătă, 6 septembrie, să furnizeze a doua mare surpriză a Superligii CEC Bank - sezonul 2014. După ce au eliminat din cursa pentru podium o echipă mult mai bine cotată, CSM București (scor 13-12), roș-albii vor da piept la Baia Mare cu liderul sezonului regulat, CSM Știința, într-un meci contând pentru semifinalele competiției. Jocul va avea loc la ora 10:00 și va fi găzduit de Stadionul Lascăr Ghineț.

Citeşte mai mult... [Rugby. Știința Baia Mare – Dinamo, semifinală după patru ani]

Rugby. Dinamo, în semifinale! Victoria sacrificiului și a determinării

CSM Olimpia – Dinamo București 12-13. Barajul pentru semifinalele Superligii CEC Bank

Rugby.dinamo2014.jpgEchipa de rugby Dinamo București a produs cea mai mare surpriză a sezonului în Superliga CEC Bank. Sâmbătă, pe stadionul Olimpia din Capitală, elevii antrenorilor Ștefan Demci și Cristi Hîldan au învins mult mai bine cotata CSM Olimpia, scor 13-12, și s-au calificat astfel în semifinalele competiției. Succesul dinamoviștilor dovedește încă o dată că în rugby, ca și în orice alt sport, nu contează atât de mult bugetele și salariile, cât caracterele. Iar în acest meci, sacrificiul, determinarea și ambiția au îmbrăcat tricouri alb-roșii.

Citeşte mai mult... [Rugby. Dinamo, în semifinale! Victoria sacrificiului și a determinării]

Rugby. Punct bonus cu Steaua, șanse pentru calificarea în baraj

Rugby.steaua-dinamo_2014.jpgDinamo a pierdut duminică dimineață în Ghencea, scor 20-16 pentru Steaua, dar a obținut un punct bonus extrem de important în lupta pentru calificarea în barajul pentru semifinalele Superligii CEC Bank la rugby. Meciul din etapa a doua a grupei play-out (locurile 5-7) a început cu o lovitură de pedeapsă concretizată de Steaua, însă imediat Nițu a restabilit egalitatea, prin același procedeu. Dinamo a avut inițiativa în cea mai mare parte a primei reprize, atacurile concentrate în zona pachetul de înaintare nereușind să spargă însă zidul de apărare stelist, deși minute bune roș-albii au jucat la câțiva metri de terenul de țintă advers. Superioritatea dinamovistă s-a concretizat până la urmă printr-o nouă lovitură de pedeapsă reușită de același Nițu. Până la pauză, Steaua a echilibrat jocul și a egalat (l.p. – Dumbravă).

Citeşte mai mult... [Rugby. Punct bonus cu Steaua, șanse pentru calificarea în baraj]

Pagina 40 din 54

<< Început < Anterior 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.