Ion Constantin a fost sportiv şi angajat al C.S. Dinamo Bucureşti în perioada 1970 – 1986

Fosta glorie sportivă, Ion Constantin a contribuit la multe rezultate excepţionale ale echipei de rugby dinamoviste dar şi ale echipei naţionale, unde a fost selecţionat de 37 ori. Pe plan internaţional a fost supranumit Regele loviturilor de pedeapsă .

C.S. Dinamo Bucureşti  transmite condoleanţe familiei îndoliate şi prietenilor apropiaţi.

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VIII-a

Farul Constanța - Dinamo București: 18 - 15. Rău de mare!

RDi___01Dinamo a plecat în deplasarea de la Constanţa doar cu gândul de a învinge echipa locală Farul, duminică, 27 mai, în etapa a 8-a a SuperLigii Cec Bank.

Sportivii lui Ştefan Demci se antrenaseră cu un singur gând în această săptămână: acela de a-şi lua revanşa faţă de constănţeni, aceştia din urmă fiind echipa care, în prima etapă a SuperLigii, reuşiseră în Ştefan cel Mare o victorie în ultimele secunde ale meciului, nemeritată după cum au spus specialiştii la acea vreme. Însă victoria de la malul Mării a rămas doar un gând frumos, care s-a pierdut odată cu ploaia ce nu a contenit să spele de sudoare feţele jucătorilor.

Desi a condus tot meciul, Dinamo a văzut o răsturnare a scorului, din nou, ca într-un deja-vù, cu câteva minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Stătulescu, cel care reuşise să transfome în puncte toate oportunităţile oferite, s-a văzut în ultimul minut de joc, în postura de a aduce egalitate pe tabela de marcaj. „Buldogii” ar fi salvat, astfel, un meci la timona căruia se aflaseră timp de 70 de minute şi nu ar fi plecat dezamăgiţi şi de această dată. Balonul este lovit, traiectoria este bună, puterea, de asemenea... însă steagul celor doi asistenţi rămâne jos, scorul rămâne 18-15 şi... şi antrenorul  Demci trebuie să se gândească deja la o strategie de salvare, pentru că acest sezon pare să se îndrepte spre un semieşec.

Dacă până la momentul începerii returului, antrenorii s-au luptat mai mult cu forma jucătorilor accidentaţi care au revenit - Dobre, Bărbuliceanu - acum primordiale vor fi punctele şi orice pas greşit va limita si mai mult optiunile de a accede in play-off. Insa speranta moare ultima si noi suntem plini de speranta.

Autorul articolului: Horaţiu Bărgăunaş - CS Dinamo, 28 mai ora 800

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VII-a

Dinamo București -U Cluj: 40-20

R__201Dinamo a început mai greu acest meci, desfășurat miercuri, 23 mai, în Complexul din șoseaua Ștefan cel Mare, în cadrul etapei a 7-a.

Partida se anunța ușoară, în aparență, deși întâlneam o echipă care a venit la București să-și joace șansa. Și a făcut-o destul de bine, până în minutul 30 când dinamoviștii au luat conducerea cu 7-0. Au urmat o lovitură de pedeapsă transformata de clujeni și, imediat, încă o încercare a dinamoviștilor: 14-3 la pauză și nimic nu părea să se miște cum trebuie.

După pauză, antrenorii Demci și Solomie au făcut mai multe schimbări și, cu un joc la mână reușit, pe atac scorul ajunge, la final, la un mulțumitor 40-20. Din punct de vedere al punctelor puse în joc, Dinamo și-a atins scopul, obținând o victorie cu bonusul ofensiv aferent.

În perspectiva meciului cu Farul de duminică, de la Constanța, profesorul Demci reproșa jucătorilor săi o anumită indisciplină tactică și lipsa de implicare. Oricum am privi acest meci, jucătorii dinamoviști au jucat și au câștigat destul de lejer, cu o formație care, chiar dacă s-a bătut pentru fiecare minge, este, din punct de vedere valoric, sub Dinamo.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 24 mai, ora 000

Citeşte mai mult... [Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VII-a]

Rugby – minirugby U14, “CUPA DINAMO”

Cupa DINAMO: “Important nu este să câstigi, ci să participi!”

SV100127micSub deviza Baronului Pierre de Coubertin, sâmbătă, 12.05.2012, pe o vreme excelentă pentru rugby, pe terenul “Florea Dumitrache” din incinta Parcului Sportiv DINAMO s-a desfăşurat, începând cu orele 09.00, competiţia de Rugby 7’s la minirugby - U14 “CUPA DINAMO”. Această manifestare sportivă a fost prilejuită de împlinirea a 64 de ani de existenţă a clubului din şoseaua Ştefan cel Mare, aniversare ce este înscrisă în calendarele sportive cu data de 14.05.1948.

Competiţia, contând şi ca etapă în campionatul A.M.R.B., a adunat la start opt echipe de categoria U14: Dinamo I, Dinamo II, RC Griviţa, AS Select, CS Joiţa 07, CSS3 Steaua, CSO Pantelimon şi RC Triumf, dispuse în două grupe. Odată cu terminarea meciurilor din grupe, s-au aflat şi ocupantele locurilor unu şi doi astfel: grupa A – CSS3 Steaua şi CSO Pantelimon, grupa B – CS Dinamo şi RC Griviţa. Ocupantele locurilor întâi şi-au disputat finala, CSS3 Steaua impunându-se în faţa micilor „buldogi” la o diferenţă de patru încercări. În finala mică, CSO Pantelimon a trecut greu de RC Griviţa, meciul necesitând prelungiri de departajare (4-3).

Citeşte mai mult... [Rugby – minirugby U14, “CUPA DINAMO”]

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VI-a

C.S.M. Bucureşti - Dinamo Bucureşti: 16-22. Când Dinamo întâlnește Dinamo 2

Din-CSM_03Dinamo a reușit sâmbătă, 12 mai, o victorie importantă pentru accederea în primele patru echipe ale clasamentului, cu scorul de 22 la 16, în fața echipei CSM București, într-un meci ce a contat pentru etapa a 6-a din SuperLiga CEC Bank.... și atât ar trebui scris în acest articol. De ce? Pentru că, în spatele acestei victorii, la o scurtă și delicată analiză, un fel de despicare a firului în patru, lucrurile nu au fost prea roz. În afară de cele câteva incursiuni tăioase ale veteranului Rațiu, încununate cu 2 (două) eseuri, ales de altfel și omul meciului, și ale lui Mamoc, în rest, Dinamo nu a arătat deloc ca echipa pe care Demci și Solomie doreau să o vadă jucând.

Citeşte mai mult... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VI-a]

Pagina 48 din 54

<< Început < Anterior 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00