Home Rugby

Rugby

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, semifinala

R__05Dinamo București - CSM Iași:  41-8

Sâmbătă, 29 septembrie, pe  terenul gazdă al Clubului Dinamo, s-a desfășurat partida dintre echipa  noastră și cea a clubului SCM Iași, contând pentru semifinalele play-out-ului Superligii CEC Bank.

Încă din primul minut de joc, Dinamo s-a instalat în terenul ieșenilor și, chiar dacă oaspeții s-au apărat cu îndârjire, la sfârșitul primei părți a meciului scorul era 17-0.

După pauză,  la Dinamo au intrat multi tineri, fără însă ca jocul dominant al echipei noastre să scadă în intensitate. S-au înscris șase eseuri, prin Cosmin Stan, Stătulescu de două ori, Dobre și Căplescu de două ori.

Protagonistul atacurilor dinamoviștilor a fost Rațiu, un jucător care s-a prezentat sâmbătă într-o formă deosebită și având multă determinare în joc.

Urmează finala pentru locul cinci, cu CSM Bucuresti, al cărei prim meci se va desfășura pe stadionul Olimpia, sâmbătă, 6 octombrie, de la ora 1600.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 29 septembrie ora 2200

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, etapa a 6-a

Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti: 22-14

Rugby__0001După ce, în etapa a 5-a a play-out-ului, Dinamo a învins în deplasare pe U Cluj, cu 24-14, în etapa a 6-a a fost rândul CSM-ului să se vadă învinsă, de această dată acasă la Dinamo, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a a aceleiaşi faze a competiţiei.

A fost un meci frumos, spectaculos, între doua formaţii având valori apropiate, crae s-a încheiat cu o victorie de moral pentru elevii antrenorilor Demci şi Solomie. La sfârşitul partidei, antrenorul Ştefan Demci s-a declarat mulţumit de evolutia tinerilor, cu un plus pentru Dan Stătulescu, un jucător care, de la meci la meci, este tot mai bun.

Echipa Dinamo practică, în acest moment, un rugby aerisit, modern, prin care ne dă speranţe că ar putea să fie, în viitor, o formaţie de podiumul campionatului, cu jucători tineri, formaţi într-un campionat cosmopolit.

Dinamo termină neînvinsă seria de 6 etape ale play-out-ului iar în semifinala din 29 septembrie va întâlni pe Poli Iaşi - echipa cea mai slab cotată în această ediţie a Superligii, care a reuşit o singură victorie în 20 de etape de campionat. După parcursul fără greşeală al buldogilor, credem nu doar că vom vedea pe Dinamo evoluând în finala din 6 octombrie, ci chiar adjudecându-şi locul 5 al clasamentului final al ediţiei din acest an.

Autorii articolului: Mihai Neacşu şi Florin Nan. Foto - Mihai Neacşu - CS Dinamo, 24 septembrie, ora 1000

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, etapa a 4-a

Dinamo Bucureşti - Politehnica Iaşi: 49-24

Ru_012_-_CopyDinamo a întâlnit pe teren propriu, sâmbătă, 8 septembrie, Politehnica Iasi în cea de-a patra etapă a Play out-ului Superligii CEC Bank.

Meciul a început într-o oarecare notă de echilibru, Iaşiul reuşind să stăpânească mijlocul terenului iar în minutul 4 chiar au o reuşit obţinerea unei lovituri de pedeapsă pe care însă au ratat-o. Dinamoviştii au reacţionat imediat şi au reuşit un eseu prin Florin Tasca. Stătulescu înscrie şi scorul devine 7-0. Iaşiul insistă şi, în minutul 17, reuşeşte să înscrie un eseu iar scorul se echiliberază: 7-7. Cam din acest moment Dinamo ia jocul pe cont propiu şi la pauză scorul era de 21-7.

Repriza a doua s-a desfăşurat în aceeaşi notă de dominare a dinamoviştilor care au jucat exclusiv la mână şi au avut în Stătulescu şi Cristea doi playmakeri, pe la ei trecând mai toate baloanele.

Citeşte mai mult... [Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, etapa a 4-a]

RUGBY – Superliga CEC Bank, Play-out 2012

CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti:  22-22

Rugby_POff2012_msizeCopyÎn weekendul care a trecut, Dinamo, ocupanta locului cinci al clasamentului, a obţinut un egal pe terenul CSM-ului, ocupanta locului şase, în urma unui joc spectaculos dintre două echipe foarte tinere şi dornice să-şi demonstreze, reciproc, valoarea.

Antrenorii Demci şi Solomie au început meciul cu un 15 format din jucători fără experienţă, foarte tineri şi ar fi suficient să-i enumerăm pe Marius Antonescu (jucator de doar 19 ani), Dragos Vasile (20 ani) şi Nicu Barbu (20 ani). Pe parcursul jocului, în formaţia dinamovistă au mai intrat şi Andrei Bucurescu (jucator de 18 ani), Kamil Sobota (care de curând a împlinit 20 de ani), Andrei Cristea, ca să nu mai vorbim de Petru Tamba care la 22 de ani este deja un jucător consacrat. Toţi aceşti tineri au făcut o extraordinară risipă de energie, fiind coordonaţi în teren de consacraţii Raţiu, Tasca, Marin, Curea Darie.

Citeşte mai mult... [RUGBY – Superliga CEC Bank, Play-out 2012]

Rugby - Superliga CEC Bank - Playout

R__11Dinamo Bucureşti – U. Cluj:   29-10

Sâmbătă, 25 august, stadionul Dinamo a fost gazda întâlnirii de rugby dintre Dinamo Bucureşti şi U. Cluj, întâlnire contând pentru stabilirea clasamentului playout-ului Superligii nationale CEC Bank.

Meciul a început la ora 1800, oră la care temperatura era de peste 35 grade C, fapt care s-a văzut şi în evoluţia echipelor, dar mai ales în numărul mare al accidentărilor.

Clujul a început mai bine partida şi a deschis scorul încă din debutul partidei iar în minutul 17 conducea cu 10-0. Dinamoviştii au reacţionat imediat şi, până la pauză, Barbu şi Antonescu au înscris două eseuri, uvertura Daniel Strătulescu reuşind ambele transformări.

După pauză tot dinamoviştii au condus ostilităţile şi mai reuşesc două eseuri, prin Alexandru Marin şi Silviu Tănase iar acelaşi Daniel Stătulescu reuşeşte transformările: scor 29-10 şi Dinamo, cu o echipă foarte tânără, se impune şi ne arată că munca de promovare a tinerilor dă roade, antrenorii Demci şi Solomie mergând pe această linie de câteva sezoane.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 28 august, ora 1000