Home Rugby

Rugby

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a V-a

Dinamo Bucureşti - Poli Agro Iaşi: 66 - 3

Ru___001Dinamo a început în forţă acest meci contând pentru etapa a 5-a a SuperLigii CEC Bank, disputat acasă, sâmbătă 5 mai, iar în minutul 4 era deja 5 - 0 pentru elevii lui Demci şi Solomie. A urmat, la scurt timp, 10-0 şi imediat 12-0.

Într-un asemenea context, antrenorii dinamovişti şi-au dat seama repede că Iaşiul nu este o echipă care să pună probleme şi au aruncat în luptă pe foarte tinerii Dragoş Vasile, Dan Stătulescu şi Silviu Tănase care au jucat la mână, cu mult curaj, în spiritul întregii echipe. Jocul a curs, practic, doar într-un singur sens, ieşenii nereuşind niciun eseu în faţa unei echipe net superioară din toate punctele de vedere: de la viteză şi strategie de joc, până la ţinutăa şi atitudinea jucătorilor.

După o astfel de partidă cu un adversar de nivelul echipei ieşene, este destul de greu să faci o evaluare a evoluţiei jucătorilor, însă etapa viitoare Dinamo va juca cu un adversar mult mai bun, în faţa căreia băieţii trebuie să se mobilizeze şi să confirme rezultatul de azi: CSM Bucureşti.

Autorii articolului: Mihai Neacşu şi Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 5 mai ora 1400

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a IV-a

Dinamo-BM__03C.S. Baia Mare - Dinamo Bucureşti: 40-6. Surprizele întârzie să apară.

Fluierul de final al arbitrului Petrescu Radu a venit ca o veste bună pentru jucătorii dinamovişti, sâmbătă, 28 martie, aceştia fiind învinşi în deplasare, la Baia Mare, cu scorul de 40-6.

Dinamo - spun asta cu părere de rău - nu a existat în repriza a II-a, motiv pentru care au profitat jucătorii băimăreni înscriind în a doua parte nu mai puţin  de 27 de puncte. „Buldogii” au arătat ca o echipă fără vlagă, care a facut deplasarea doar pentru a pierde toate punctele puse în joc.

Citeşte mai mult... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a IV-a]

Rugby – Jucătorul etapei

R__25De victoria împotriva eternilor rivali s-a tot discutat în presă, în aceasta săptămână, dar timpul a trecut şi subiectul a încetat să mai fie interesant. Însă Federaţia Română de Rugby nu a uitat şi, în această dimineaţă, Tamba Petru a primit un premiul (vezi foto) pentru Jucătorul Etapei a III-a a SuperLigii CEC Bank

După cum bine vă aduceţi aminte, el a marcat ultimul eseu în întâlnirea cu „militarii” şi a închis tabela de marcaj. Ca o recunoaştere a meritelor acestuia, managerul general Ştefan Demci l-a şi titularizat în meciul ce va urma să se dispute împotriva echipei din Baia Mare, sâmbătă, de la ora 1500, transmis în direct la GSP TV.

Însă, problema majoră a lui Demci a fost accidentarea căpitanului Bărbuliceanu care a părăsit terenul la meciul cu Steaua încă din prima repriză, din cauza unor probleme la spate. În infirmeria Clubului i s-au mai alăturat şi alte nume importante din angrenajul echipei, cum ar fi Dobre, Adăscăliţei şi, nu în ultimul rând, Merşoiu.

Citeşte mai mult... [Rugby – Jucătorul etapei]

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a III-a

Di__001Derby: Dinamo – Steaua: 31-23 (10-6)

Meci așteptat cu emoție duminică, 22 aprilie, în cadrul etapei a 3-a a Superligii, atât de staful tehnic al echipei Dinamo, cât și de fidelii susținători ai rugbyștilor dinamoviști care, în paranteză fie spus, fie vreme frumoasă, fie ploaie, în Ștefan cel Mare sau pe Ghencea, vin să-și vadă și să-și încurajeze favoriții, dar în primul rând vin pentru spectacol.

Citeşte mai mult... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a III-a]

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a II-a

U Timișoara - Dinamo București: 29 - 5

Că ne convine sau nu, trebuie să privim realitatea în față, cu bărbăție, și să admitem ceea ce a fost evident în acest joc desfășurat vineri, 13 aprilie: Timișoara a fost mai bună decât Dinamo și a meritat această victorie. Chiar dacă băieții noștri au arătat la începutul reprizei secunde că se pot bate de la egal la egal cu adversarii lor, totuși atitudinea nu a fost un element suficient pentru ca și scorul să se echilibreze.

Ne consolăm cu faptul că este abia început de campionat, au trecut doar 2 etape și, cu toate că aceste două înfrângeri suferite de rugbyștii dinamoviști ar putea să atârne greu, la un moment dat, în economia clasamentului, totuși avem convingerea că rezultatele pozitive nu vor întârzia să apară în contul echipei noastre.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 14 aprilie, ora 100