Home Volei feminin

Volei feminin

Volei feminin – CEV Champions League 2013, faza grupelor, etapa I

Dinamo Romprest Bucureşti -  Unendo Yamamay Busto Arsizio: 1 - 3 (23-25; 15-25; 25-14; 22-25)

Dinamo_14_CC_CEV_femMiercuri seara, la Sala Polivalentă, în faţa unui număr de aproximativ 1.000 de spectatori, Dinamo Romprest a jucat prima partidă din grupa C a CEV Champions League 2013, împotriva formaţiei italiene Unendo Yamamay Busto Arsizio.

Italiencele de la Busto au început mai bine meciul şi au reuşit să tranşeze repede primele două seturi, în doar 40 de minute.

Al treilea set a început însă în nota de dominare a dinamovistelor. Cu un blocaj inspirat, reuşit de Lupu şi Baciu, şi cu Zburova (care a inlocuit-o pe Minca) aflată într-o zi foarte bună, Dinamo a jucat exact, scorul ajungând la 20-12 şi, imediat, la 25-14. Setul patru a fost echilibrat s-a mers cap la cap până spre final, când italiencele, jucătoare mult mai experimentate, au reuşit să se desprindă şi să castige cu 25-22.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – CEV Champions League 2013, faza grupelor, etapa I]

Volei feminin – avancronica CEV Champions League 2013

Dinamo_CEV_2013Luni, 22 octombrie 2012, s-a desfăşurat conferinţa de presă organizată de conducerea tehnică a echipei de volei feminin Dinamo Romprest Bucureşti, premergătoare primei partide din grupa C a CEV Champions League, ediţia 2013, care se va desfăşura miercuri, 24 octombrie, de la ora 1900 în Sala Polivalentă din Capitală, împotriva formaţiei italiene Unendo Yamamay Busto Arsizio.

În această grupă, echipa noastră mai are două adversare foarte puternice, respectiv formaţia turcă Galatasaray Istanbul şi formaţia franceză ASPTT Mulhouse.

Lotul dinamovist la debutul acestei ediţii de Champions League este compus din următoarele sportive: Yasmin-Gabriela CONSTANTIN, Mirela CORJEUŢANU, Ana-Maria ŞTEFAN, Cristina Alexandra APOSTOL, Alida-Carmen MARCOVICI, Daniela MINCĂ, Liana-Gabriela SMARANDACHE, Tatiana LUPU, Regan Elizabeth HOOD, Ioana Maria BACIU, Diana-Dora CĂRBUNEANU, Sânziana-Ioana MOTROC, Ivana ZBUROVA şi Dominika VALACHOVA. Banca tehnică este compusă din antrenorii Branko KOVACEVIC şi Alex BRADEA iar managerul echipei este Marian ŞTEFAN.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – avancronica CEV Champions League 2013]

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: etapa a 3-a

Dinamo Romprest București - CSM Lugoj: 3-1 (25-15, 25-12, 23-25, 25-13)

VF_01Dinamo își continuă marșul triumfal din această ediție de campionat, cot la cot cu Știința Bacău, obținând maximum de puncte din cele 3 etape disputate până acum.

Partida de la Dobroiești a curs într-un singur sens, cu o singură excepție - setul al 3-lea - fiind câștigată ușor de către fetele noastre în fața unor adversare care nu au obținut niciun punct în cele 3 meciuri pe care le-a disputat în această toamnă.

După acest meci de antrenament, voleibalistele noastre privesc deja către partidele din Champions League unde sperăm să obțină rezultate care să le facă cinste iar pe noi, suporterii lor, s ne bucure cât mai mult.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 21 octombrie, ora 2300

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: restanta etapa I

Dinamo Romprest București - Tomis Constanța: 3-1 (25-23, 19-25, 25-22, 25-15)

Volei__01_DinCTMarți, 17 octombrie, la Dobroiești s-a desfășurat partida-derby, restantă din prima etapă a Campionatului național de volei feminin, dintre Dinamo Romprest și Tomis Constanța, încheiată cu o mult dorită victorie a fetelor noastre.

Dinamovistele au evoluat la nivelul așteptărilor noastre și al pretențiilor lor de pretendente la titlul național în această ediție de campionat, reușind să învingă printr-un joc foarte bun pe principala sa contracandidată din această competiție. Fetele noastre au avut un joc mult mai bun decât al constănțencelor, cu excepția celui de-al doilea set, când s-a simțit o oarecare scădere care a fost imediat speculată de experimentata formație de la malul Mării.

Dinamo este la acest moment, în mod evident, o echipă mai valoroasă  și mai bine organizată decât Tomis, dar campionatul este abia la început și toate meciurile pot fi grele când toate echipele dau tot ce au mai bun atunci când întâlnesc pe Dinamo.

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 17 octombrie, ora 2300

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: avancronica restantei din etapa I

Astăzi se joacă partida Dinamo Romprest Bucureşti - Tomis Constanţa!

Derby-ul primei etape a Campionatului naţional de volei feminin, ediţia 2012-2013, Divizia A1, se joacă miercuri, 17 octombrie, de la ora 1845, în cocheta Sală Unirea din Dobroieşti, cea care va găzdui în acest sezon partidele jucate acasă de dinamoviste.

Formaţia dinamovistă se numără, şi în această ediţie a campionatului, printre favoritele la obţinerea titlului naţional, aşa încât aştepările suporterilor de la această partidă sunt mari iar asta se va vedea, suntem convinşi, în tribunele sălii din Dobroieşti care cu siguranţă că vor fi pline iar atmosfera va fi incendiară. Şi, cum se întâlnesc două dintre cele mai bune formaţii din România la ora actuală, spectacolul va fi garantat în această seară, aşa încât vă aşteptăm să veniţi într-un număr cât mai mare la acest meci pentru a le susţine pe fetele noastre într-o partidă care va conta mult în configuraţia finală a clasamentului, chiar dacă suntem abia la începutul campionatului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 17 octombrie, ora 1000

Pagina 63 din 72

<< Început < Anterior 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.