Home Volei feminin

Volei feminin

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: etapa a 16-a

Dinamo Romprest vs CS Unirea Blaj: 3-0 (25-22; 25-19; 25-8)

Din__11Sâmbătă, în cadrul etapei a 16-a  a Diviziei A1, Dinamo Romprest a primit vizita principalei sale urmăritoare în clasament, CS Unirea Blaj, cu care se afla la egalitate de puncte înaintea acestei partide. Totuşi, diferenţa de valoare dintre cele 2 echipe, despre care vorbeam şi în Avancronica sportivă a weekendului, a fost confirmată şi de rezultatul final al acestei partide, câştigat absolut detaşat de către gazde, în doar 65 de minute.

Dinamo, cu un nou antrenor principal în persoana profesorului M. Constantin, a început partida cu Marcovici, Minca, Stefan, Valahova, Baciu si Wood. În prima repriziă, scorul a fost egal pâna la 13-13, când dinamovistele au forţat şi au ajuns la 17-13 după care, imediat, la 21-16. Doar o oare care relaxare a făcut ca scorul setului să fie de 25-22.

Şi setul doi s-a desfăşurat cam la fel, cu o echipă, Dinamo, concentrată şi cu adversara ei, Unirea Blaj, încercând să ţină ritmul de joc cu adversarele lor. De la 7-7, scorul a ajuns repede la 20-15 iar la final, la 25-19.

În setul trei, voleibalistele din Blaj au căzut atât fizic, cât şi psihic şi nu au mai putut ţine pasul cu jocul impus de Dinamo care a obţinut un sec 25-8.

La Dinamo, pe parcursul partidei, a mai intrat în joc şi Nucu, Zburova, respectiv Cărbuneanu.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 4 februarie 2013, ora 1100

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: etapa a 13-a

Dinamo Romprest vs CSU Medicina Tg. Mures: 3-2 (26-24; 20-25; 21-25; 25-15; 15-7)

VF_20Echipa feminină de volei Dinamo Romprest a jucat prima partidă din acest retur de campionat, sâmbătă 19 ianuarie, în compania formatiei Medicina Tg. Mureş.

Elevele antrenorului Kovacevic au intrat mai greu în meci şi, dacă în primul set au câştigat la limită, 26-24, le-au pierdut pe următoarele două, poate şi pe fondul unei mobilizări mai bune a adversarelor care au simţit şi au speculat momentul de slăbiciune al dinamovistelor.

Setul patru a fost câştigat clar de dinamoviste care au reuşit să-şi revină iar setul cinci a fost doar o formalitate.

Dinamo Romprest a făcut două noi achiziţii în pauza competiţională din această iarnă - Iuliana Nucu si Mirela Corjeuteanu – iar jocul echipei va arăta cu siguranţă altfel după ce noile coechipiere vor începe să evolueze în formaţie

Pentru următoarea etapă Dinamo se va deplasa la Lugoj unde o va întâlni pe ocupanta locului 9, într-o partidă care nu ar trebui să pună probleme fetelor noastre.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – 21 ianuarie 2013, ora 1230

Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: etapa a 10-a

Dinamo Romprest vs CSMU Craiova: 3-0 (25-21; 25-13; 25-14)

Volei__22Sâmbătă, 8 decembrie, în cadrul etapei a 10-a a campionatului diviziei A1 la volei feminin, Dinamo Romprest a primit vizita formaţiei din Craiova, o echipă clasată pe poziţia a 6-a a clasamentului.

Numai în primul set craiovencele au dat impresia că pot ţine pasul cu Dinamo, reuşind chiar să şi  conducă, la un moment dat, cu 14-13 şi 15-14. După acest moment însă, dinamovistele s-au mobilizat, impunându-şi jocul cu care ne-a obişnuit în acest sezon.

Dinamo a evoluat bine şi, dacă a început meciul cu formaţia compusă din Ştefan, Marcovici, Cărbuneanu, Smarandache, Hood, Mincă şi Valachova la preluare, în setul doi Kovacevik a schimbat jumătate din sextet, intrând în teren cu Zburova, Baciu, Lupu, Hood, Cărbuneanu, şi Valachova. În această formulă, dinamovistele le-au executat pe adversare cărora nu le-a mai ieşit nimic, seturile fiind adjudecate de formaţia noastră la scoruri destul de severe. Partida a durat o oră şi douăzeci de minute.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 11 decembrie, ora 1430

Volei feminin – CEV Champions League, grupa C, etapa a 5-a

Dinamo Romprest vs. ASPTT Mulhouse: 3-1 (23-25, 25-14, 25-20, 25-13)

Dinamo__vs__mulhouse__112Cea de-a cincea partidă a fetelor noastre din grupa C a CEV Champions League 2013, desfășurată în această seară la Sala Polivalentă din București, în fața unui număr de 800-1.000 de spectatori, a adus o victorie nesperat de frumoasă pentru Dinamo Romprest care a reușit să învingă cu 3-1 pe echipa care se bate la titlu în Franța.

După un început slab al dinamovistelor, speculat de adversare care și-au adjudecat prima repriză, a urmat un adevărat recital voleibalistic, condus de Ana Maria Ștefan (pe care statisticile o dau drept cea mai bună jucătoare a partidei), în care fetele noastre au câștigat la rând seturile următoare, la scoruri de campionat intern.

După această victorie, Dinamo ocupă poziția a 3-a în grupă, cu 5 puncte, poziție pe care sunt șanse foarte mari să rămână și după ultima etapă a grupei, dacă ASPTT nu bate pe Galatasary în partida de la Mulhouse.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - 5 decembrie, ora 2200

Volei feminin – Avancronică CEV Champions League, grupa C, etapa a 5-a

Dinamo Romprest vs ASPTT Mulhouse

Miercuri, 5 decembrie, cu începere de la orele 1900, sala Polivalentă din Bucureşti va fi gazda partidei de volei dintre Dinamo Romprest şi formaţia franceză ASPTT Mulhouse.

Franţuzoaicele sunt în mare formă în campionatul intern unde ocupă locul 2 în clasamentul naţional, cu 20 pct, fiind devansate doar de formaţia din Cannes, cu 27pct.

În aceasta editie a CEV Champions League, adversarele noastre au reuşit o singură victorie, acasă, cu formaţia noastră, în timp ce dinamovistele au o victorie obţinută în deplasarea de la Galatasaray.

Miza partidei din această seară o constituie ocuparea poziţiei a 3-a in clasamentul grupei C, care asigură participarea, mai departe, în CEV Cup. Clasamentul Grupei C la acest moment arată astfel:

1. Glatasaray Daikin                   10 pct.
  2. Unendo Yamamay                  9 pct.
  3. ASPTT                                 3 pct.
  4. Dinamo Romprest                   2 pct.
Citeşte mai mult... [Volei feminin – Avancronică CEV Champions League, grupa C, etapa a 5-a]

Pagina 61 din 73

<< Început < Anterior 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf