Home Gimnastică feminin

Gimnastică feminin

Gimnastică. Larisa Iordache, a doua medalie de argint la mondiale

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Gim_iordache.jpgLarisa Iordache a încheiat Campionatele Mondiale de gimnastică de la Nanning (China) cu încă o medalie de argint. După ce s-a clasat pe locul doi la individual compus, valoroasa sportivă legitimată la CS Dinamo a urcat pe treapta a doua a podiumului și la unul dintre aparatele sale favorite, solul.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. Larisa Iordache, a doua medalie de argint la mondiale]

Gimnastică. Larisa Iordache, argint mondial la individual compus

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Gim__02Gimnasta Larisa Iordache, sportivă legitimată la CS Dinamo București, a adus României prima medalie la Campionatele Mondiale de seniori la Nanning (China). După locul patru ocupat în concursul pe echipe, Larisa a încheiat pe poziție de argint concursul de la individual compus. Este cel mai bun rezultat obținut de o gimnastă tricoloră în concursul ”celor patru aparate” din 2007 până acum la Mondiale.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. Larisa Iordache, argint mondial la individual compus]

Gimnastică. ”Generația Petrom” a început școala. Start spre JO 2024

Gim__2.jpgCel mai generos proiect din sportul românesc derulat cu susținere privată – prin compania Petrom – a intrat pe ”linia de producție”. Planul de relansare a gimnasticii românești a trecut rapid peste fazele de triere, de centralizare și de repartizare a fetițelor selecționate. De la 15 septembrie, micuțele sportive au intrat efectiv în sala de antrenament, în șase centre regionale. De aici, peste trei ani trebuie să plece spre loturile naționale viitoarele campioane ale gimnasticii. Dinamo este unul dintre aceste centre.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. ”Generația Petrom” a început școala. Start spre JO 2024]

Gimnastică. Larisa Iordache, învingătoare la individual compus în Elveția

Gim_iordache.jpgCu 26 de zile înainte de startul celei de a 47-a ediții a Campionatelor Mondiale de gimnastică, programate la Nanning (China), loturile naționale ale României au participat la un ”triunghiular” găzduit sâmbătă, 6 septembrie, de orașul elvețian Obersiggenthal. La concurs au mai participat echipele țării gazdă, Elveția, și cele ale Germaniei. La feminin, competiția a fost dominată de Larisa Iordache (CS Dinamo), care s-a clasat pe locul întâi la individual compus, cu un total de 58.95 puncte.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. Larisa Iordache, învingătoare la individual compus în Elveția]

Gimnastică. Larisa Iordache și Andrei Muntean au făcut legea la naționale

Un articol de Alexandru Enciu (foto - MIhai Neacșu)

CN_gim1.jpgGimnaștii de la Dinamo au dominat cea de a 67-a ediție a Campionatelor Naționale individuale, competiție desfășurată în Sala Polivalentă din Capitală în zilele de 30 și 31 august 2014. La finele celor două zile de întreceri, sportivii dinamoviști au obținut șapte titluri din cele 12 decernate de Federația Română de Gimnastică. La feminin, vedeta competiției a fost de departe Larisa Iordache (CS Dinamo), care a obținut patru titluri din cinci posibile: individual compus, sărituri, paralele și sol.

Citeşte mai mult... [Gimnastică. Larisa Iordache și Andrei Muntean au făcut legea la naționale]

Pagina 17 din 23

<< Început < Anterior 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Următor > Sfârşit >>

6-12 februarie 2023

Handbal. Machineseeker EHF Champions League (etapa 11), 8 februarie, ora 21:45 (ora României): FC Porto – Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 17), 10 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSm Odorheiu Secuiesc. Sala Dinamo. În direct la ProArena

Polo. Campionatul Național feminin Suzuki (turneul 4), 10-12 februarie, București (Bazinul Steaua)

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 14:00: Dinamo – CSM Suceava. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Atletism. Campionatul Național de probe combinate, 11-12 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 10-12 februarie, Craiova

Scrimă. Cupa Mondială – Varșovia sabie masculin, 10-12 februarie, Polonia