Home Scrimă

Scrimă

Scrima. Iulian Teodosiu, campion național la sabie-tineret

scrima.teodosiuPrima zi a Campionatului Național de sabie pentru tineret a programat joi, 12 martie, la Sala de Scrimă Floreasca din București, proba masculină la individual. La start s-au aliniat 42 de sportivi, iar medalia de aur a fost cucerită de dinamovistul Iulian Teodosiu. Acesta l-a învins în finală pe Nicolai Zaporojcenco (CSTA București), scor 15-7. Medaliile de bronz le-au revenit tot unor sabreri de la CS Dinamo: Sorin Eftimie și Dragoș Sîrbu. Vineri are loc proba masculină pe echipe, iar sâmbătă și duminică se vor desfășura cele două probe feminine la sabie (individual și pe echipe).

Iulian Teodosiu (primul din stânga) este liderul sabrerilor-tineret. Foto: frscrima

CS Dinamo, 12 martie 2015, ora 23:45

Scrimă. Dolniceanu, argint la Cupa Mondială de la Varșovia

S_CN_06Cel mai valoros sabrer român, Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), s-a clasat pe locul doi la etapa de Cupă Mondială de la Varșovia (Polonia), dovedind că rămâne cel mai competitiv sportiv din echipa pregătită de fostul campion olimpic Mihai Covaliu. Calificat direct pe tabloul principal al competiției grație poziției sale în clasamentul mondial, Dolniceanu a câștigat cinci meciuri până la finala disputată sâmbătă seara cu sud-coreeanul Gu Bongil.

Dolniceanu adună puncte importante în clasamentul mondial, care îl vor ajuta la calificarea la JO

Citeşte mai mult... [Scrimă. Dolniceanu, argint la Cupa Mondială de la Varșovia]

Scrimă. Echipa masculină de sabie a CS Dinamo, argint la Cupa Europei

02.02.15_SCR_Cupa_Europei_ItaliaEchipa masculină de sabie a CS Dinamo București a cucerit medalia de argint la Cupa Europei (fosta Cupă a Campionilor Europeni). Competiția s-a desfășurat la Padova (Italia) și a reunit la start echipe de club din Italia, Franța, România, Georgia și Polonia. Dinamo s-a prezentat în formula Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălățanu, Dragoș Sârbu și a avut asigurată prezența direct în semifinale, grație statutului de cap de serie (a câștigat competiția în 2014).

Credit foto: federscherma.it

Citeşte mai mult... [Scrimă. Echipa masculină de sabie a CS Dinamo, argint la Cupa Europei]

Scrimă. Amalia Tătăran, bronz la Cupa Mondială de la Barcelona

25.01.15_Scrima_Barcelona_bronzPrima medalie internațională din 2015 vine de pe planșa de la scrimă. Amalia Tătăran (20 de ani), sportivă legitimată la CS Dinamo, s-a clasat pe locul trei la etapa de Cupă Mondială de la Barcelona, în proba de spadă – echipe. Cvartetul tricolor, din care a făcut parte Amalia Tărăran, a învins Rusia în finala mică, scor 33-32. În semifinale, spadasinele române au fost învinse de Suedia.

Citeşte mai mult... [Scrimă. Amalia Tătăran, bronz la Cupa Mondială de la Barcelona]

Scrimă. Cupa României la sabie - masculin, dominată de Dinamo

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Scrima__01.jpgTiberiu Dolniceanu și-a reconfirmat joi statutul de cel mai valoros sabrer al României. Sportivul de la Dinamo s-a impus de o manieră categorică la Cupa României, în proba individuală de sabie, după ce l-a învins în ultimul act pe colegul său de lot, Alin Badea, de la CSA Steaua. Proporțiile victoriei (scor 15-6) dovedesc faptul că eșecul lui Dolniceanu din finala Campionatelor Naționale, în fața aceluiași sportiv, a fost un simplu accident.

Citeşte mai mult... [Scrimă. Cupa României la sabie - masculin, dominată de Dinamo]

Pagina 33 din 38

<< Început < Anterior 31 32 33 34 35 36 37 38 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 15-21 aprilie

Handbal. Cupa României Râureni (sferturi de finală), marți 16 aprilie, ora 14:00: Dinamo – CSM Bacău. Sala Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciul 3), marți 16 aprilie, ora 18:00: Dinamo - U BT Cluj Napoca. Dacă Dinamo câștigă, meciul 4 va fi joi, 18 aprilie, tot în Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 24), miercuri 17 aprilie, ora 19:00: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, semifinala (meci 3), miercuri 17 aprilie, ora 20:30: Dinamo – CSM Oradea. Bazin Tolea Grințescu Dinamo. FINALA : meciul 1/5  Steaua - DINAMO, sâmbătă 20 aprilie . ora 19.00.

Rugby. Liga de Rugby Kaufland (etapa 2), sâmbătă 20 aprilie, ora 11:30: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 1 și 2), sâmbătă 20 aprilie (ora 15:30) și duminică 21 aprilie (ora 15:30): Rapid București – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 1), vineri 19 aprilie, ora 17:00: Dinamo – Corona Brașov.

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 4), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:00: SCM Dunărea Giurgiu – CS Dinamo

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 5), sâmbătă 20 aprilie, ora 17:30: U Craiova 1948 – Dinamo 1948

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00