Home Tir

Tir

Doliu la Dinamo – S-a stins din viață Anișoara Matei

Matei_AnisoaraLuni, 14 octombrie, a încetat din viață, după o lungă suferință, Anișoara Matei, una dintre cele mai valoroase sportive ale tirului românesc și dinamovist.

Medaliata cu argint la Campionatul Mondial de la Thun, din anul 1974, multiplă medaliata la Campionatele Europene, Anișoara Matei a reprezentat un reper important în proba de pistol aer comprimat, unde a concurat și s-a afirmat de-a lungul carierei sale sportive. Pentru rezultatele excepționale de la Campionatele Mondiale și Europene, Anișoarei Matei i s-a oferit titlul de Maestra Emerita a Sportului precum și Ordinul Muncii clasa a III-a.

Anișoara Matei va ramăne înscrisă cu litere de aur în cartea marilor campioni ai clubului Dinamo.

Tir – Campionatul naţional 2012-2013, etapa a 4-a

Cristea_Ioana_01Sportivii dinamovişti, pe primele locuri ale etapei.

Sâmbătă şi duminică, la poligonul Tunari, s-a desfăsşurat etapa a IV-a a Campionatului Naţional de tir , aer comprimat.

Desfăşurată după noul regulament al FIT, competiţia ni s-a părut mult mai spectaculoasă, mai dinamică, chiar dacă din punct de vedere al sportivilor acest tip de concurs va necesita un timp pentru acomodare.

Nu ştim dacă facem cea mai fericită comparaţie dar noul reglament ne duce cu gandul la blitzcrieg, o întrecere fulger, în care câştigă cel mai rapid şi constant.

Citeşte mai mult... [Tir – Campionatul naţional 2012-2013, etapa a 4-a]

Tir - Campionatul national, etapa a 3-a

3 medalii pentru Dinamo: 2 de aur (Alin Moldoveanu, Carmen Huianu) şi una de argint (Ioana Cristea)

T_64Weekendul trecut, la Iaşi, s-a desfăşurat cea de-a 3-a etapă a Campionatului naţional de aer comprimat, competiţie în cadrul căreia clubul nostru a fost reprezentat de 6 sportivi. 3 dintre aceştia au obţinut medalii, după cum urmează: Alin Moldoveanu - aur; Carmen Huianu - aur şi Ioana Cristea - argint.

Cu toate că Ioana s-a clasat pe locul al doilea în finală, totuşi ea a obţinut trofeul pentru cel mai bun rezultat al competiţiei, cu cele 393 de puncte realizate din 400 maxim posibile. De asemenea, Carmen, cu cele 379 de puncte realizate, a reuşit să-şi egaleze recordul personal. Nu în ultimul rând, campionul nostru olimpic, Alin Moldoveanu, a câştigat finala fără niciun fel de probleme, neavând, în acest moment, în România, niciun adversar care să-i pună cu adevărat probleme.

Citeşte mai mult... [Tir - Campionatul national, etapa a 3-a]

TIR - Cupa României

T_22În perioada 23-26 august, poligonul Iosif Sârbu din Capitală a găzduit întrecerile din cadrul Cupei României la tir în probele de glont.

Echipa Clubului Sportiv Dinamo Bucureşti a obţinut 5 locuri I, 4 locuri II, şi 3 locuri III. Cristea Ioana a câştigat două probe, respectiv cea de puşcă 3x20f cu 569 puncte, şi 60f culcat unde a obţinut 588p. Rezultatul nu pare extraordinar însă Ioana mai are încă trei ani de juniorat şi deja poate fi considerată un lider al generaţiei sale.

Proba de pistol 40f - viteză şi 40f - precizie, două probe pe cât de grele pe atât de spectaculoase, au fost câştigate de Cohanciuc Daniela. La prima probă a obţinut 385p iar la a doua 381p. La proba de puşcă 40f culcat, juniorul Matei Ghiţă a obţinut locul I cu 383p.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 28 august, ora 1015

Tir - Campionatul National (aer comprimat) de juniori și seniori, 2012

Rezultate foarte bune pentru sportivii dinamoviști

T_77Duminică, 18 martie, s-a încheiat Campionatul Național de Tir, aer comprimat, atât la juniori cât și la seniori. Dinamo a avut un parcurs remarcabil prin echipele pe care le-a prezentat la startul acestei competiții și prin tinerii sportivi pe care i-a promovat în focul acestui campionat deloc ușor. Iar când spunem de tineri promovați, ne gândim, în primul rând, la Ioana Cristea (foto) și Laura Ilie, două tinere care promit nu numai pentru competiția internă, cât mai ales pentru viitoarele competiții internaționale.

La juniori, proba de pușcă-aer comprimat, campioană a ieșit Ioana Cristea, în timp ce Laura Ilie a ocupat locul III. La seniori, proba de pușcă-aer comprimat 40 f, campioană a ieșit tot Ioana Cristea care a reusit 396 p din 400 posibile. Diferența de la 396 la 400 este foarte mare în tir, adică de la campion național la campion olimpic. Și, pentru a fi și pe înțelesul celor mai puțin familiarizați cu tirul, trebuie precizat că, în finală, decarul are 10 fracțiuni, în funcție de poziționarea loviturii în interiorul cercului.

Locul doi la senioare a fost ocupat de Laura Ilie, cu 391 p. În proba masculină, Alin Moldovan a ocupat locul II cu 589 p., la egalitate cu stelistul Marius Vasile care a ocupat locul I cu 8 zecimi mai mult decât Alin, acele zecimi de decar de care vorbeam mai sus.

Citeşte mai mult... [Tir - Campionatul National (aer comprimat) de juniori și seniori, 2012]

Pagina 16 din 18

<< Început < Anterior 11 12 13 14 15 16 17 18 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00