Clubul Sportiv Dinamo București
Rugby - Turneul IRB de rugby în 7

Viva, Las Vegas!

rugby7Casinouri, jocuri de noroc, lanțuri de magazine, căsătorii la cheie –  asa s-ar putea defini, în câteva cuvinte, unul dintre cele mai renumite orașe ale Americii.

Componenți ai echipei de rugby a Clubului Dinamo se află, în acest moment, în „Orașul Păcatelor” (Sin City), dar nu pentru distracție. La sfârșitul acestei săptămâni, Las Vegas este gazda unui turneu IRB de rugby în 7, sport devenit oficial „joc olimpic”.

Ciprian Căplescu (vezi foto), de departe cel mai titrat jucător de rugby în 7 din România, va încerca în acest weekend să conducă echipa naţională către un prim succes, într-un turneu de o asemenea anvergură.

Marius Mamoc revine şi el după o accidentare care l-a ţinut departe de teren şi va încerca să revină la forma care l-a consacrat. Dan Stătulescu, Niculae Barbu şi Cozma Mihai sunt ceilalţi 3 (trei) jucători care încheie lista dinamoviştilor, şi nu putem decât spera şi visa că o să îi vedem şi peste 4 ani, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Autorul articolului: Horațiu Bărgăunaș - C.S. Dinamo, 10 februarie

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 26-a
Dinamo București - CSU Ploiești: 66-130

Dinamo a fost înfrântă azi de mult mai puternica echipă din Ploiești, în etapa a 26-a a campionatului masculin de baschet, la un scor greu de digerat. A fost un meci fără istorie, care a decurs într-un singur sens, la finalul căruia nu ne-a mai rămas decât să ne uităm în calendarul competițional și să numărăm etapele până la finalul campionatului, atunci când staff-ul tehnic al echipei va trebui să ia decizii menite să ridice formația la nivelul de performanță specific primului eșalon al baschetului românesc.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 martie, ora 100

Volei feminin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa

D__vs__CSM__01În acest weekend s-au jucat și ultimele partide ale returului diviziei A1 la volei feminin, în urma cărora s-au stabilit pozițiile pentru play-off-ul competiției.

Dinamo a susținut în acest weekend două partide: prima - desfășurată sâmbătă - în cadrul ultimei etape, împotriva CSM-ului din București, pe care formația naostră a câștigat-o cu 3-0 (25-18, 25-12, 26-24), în aproximativ o oră de joc; a doua - desfășurată duminică - a fost un meci-restanță din etapa a 15-a, contra Tomisului Constanța, câștigată, de asemenea, de fetele noastre, cu un 3-0 mult mai categoric (scorul pe seturi: 25-7, 25-9, 25-21).

După cele 22 de etape ale campionatului, ierarhia formațiilor în clasament este următoarea: 1. Știința Bacău (63 pct.), 2. Dinamo Romprest București (57 pct.), 3. CSV Alba Blaj (54 pct.), 4. CSU Medicina Tg. Mureș (44 pct.), 5. SCM Târgoviște (39 pct.), 6. CSM București (31 pct.), 7. Unic Piatra Neamț (29 pct.), 8. CSM Lugoj (27 pct.), 9. SCM U Craiova (25 pct.), 10. Penicilina Iași (21 pct.), 11. CS Rapid București (6 pct.) 12. CSV Constanța (o pct.)

Read more... [Volei feminin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa]

Polo – Superliga 2012-2013, etapa I – prima partidă

Dinamo București – Crișul Oradea:   16-1 (0-1) (9-0) (2-0) (5-0)

Po_02Vineri, 28 septembrie, a debutat etapa inaugurală a ediției 2012-2013 a Superligii la polo pe apă. În această etapă, Dinamo întâlnește pe Crișul Oradea, o echipă cu mult mai puține pretenții față de puternica formație bucureșteană.

După o primă repriză surprinzător de slabă a echipei noastre, în care dinamoviștii nu numai că nu au reușit să înscrie, dar au primit și singurul gol înscris de Crișul în această partidă, au urmat alte trei reprize fără istoric. Dinamo s-a impus fără probleme în fața unei formații compusă, în majoritate, din juniori, reușind să înscrie de 16 ori fără să mai primească niciun gol.

Au înscris, pentru Dinamo: Teohari, Ianc și Demeter - câte 3 goluri, Robu și Necșulescu - câte 2 goluri, Georgescu G., Georgescu A. și Vrânceanu - câte un gol. Nenciu și Goanță nu au evoluat în partida de astăzi, în locul lor jucând tinerii Vrânceanu și Simion.

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 29 septembrie, ora 200

Volei masculin – Divizia A1, 2013-2014. Play off, meciul 1

Un articol de Alexandru Enciu (foto: Mihai Neacșu)

VB___101Dinamo București – Unirea Dej 3-0 (28-26, 27-25, 25-12)

Voleibaliștii de la Dinamo au făcut primul pas spre semifinalele Diviziei A. În cel dintâi meci din play-off, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au învins sâmbătă, 8 martie, formația Unirea Dej cu scorul de 3-0 (26, 25, 12). Întâlnirea a avut loc în Sala Dinamo și a fost prima din seria de trei programată în această fază (se califică echipa care acumulează două victorii).

Primele două seturi au fost extrem de echilibrate. Oaspeții au început în forță și au condus în primul set până la 19-15. Mult mai concentrați pe final și având în Brcic și în Ontere doi jucători care au punctat atunci când era nevoie, Dinamo a închis setul în prelungiri, cu 28-26. Și partea a doua a avut o desfășurare asemănătoare. Dejenii au condus ultima dată cu 19-17, dar antrenorul Daniel Rădulescu a rupt elanul oaspeților cu un time-out bine ales. Dinamo a revenit în joc și a dovedit maturitate în momentele decisive. Setul a fost închis la scorul de 27-25. În fața unei echipe demoralizate, Dinamo a dominat clar ultimul set, pe care l-a câștigat sec: 25-12. Dinamo a început în formula: Drăghici, Mureșan, Șoloc, Brcic, Despotovski, Ontere – Miloș (libero).