Home Eveniment JOCURILE EUROPENE. Aur și bronz pentru Dinamo în Polonia

JOCURILE EUROPENE. Aur și bronz pentru Dinamo în Polonia

Vlad_Dascalu_JE_2023Desfășurate în perioada 21 iunie – 2 iulie în Polonia, la Cracovia și Malopolska, Jocurile Europene au adus Clubului Sportiv Dinamo două medalii: un aur obținut de Vlad Dascălu la ciclism și un bronz prin Ștefan Comănescu la karate. Competiție multisport, Jocurile Europene (ediția a 3-a) au adunat 7000 de sportive.

Prima medalie a fost cucerită de Ștefan Comănescu, la kumite – categoria 67 kg. Elevul antrenorului Traian Iancu a câștigat trei meciuri înainte de calificarea în semifinale, unde a cedat la puncte în fața grecului Dionysios Xenos.

A doua medalie, cea mai importantă, a fost cucerită de Vlad Dascalu, care s-a impus în proba de mountain Bike XCO (cross country) după 1h 19:41! Vlad a luat conducerea la ultimul tur și nu a mai cedat-o. XCO este probă olimpică.

În concursul de scrimă: Răzvan Ursachi - locul 7 și Iulian Teodosiu la sabie individual; locul 7 cu echipa de sabie;

În concursul de tir, Laura Ilie s-a clasat pe locul 13 în concursul de pușcă - 10 metri aer comprimat, cu 627,3 puncte.

Stefan_Comanescu_JE

Ștefan Comănescu

Săptămâna 20-26 mai

Fotbal. SuperLiga Romania, baraj (meci tur), luni 20 mai, ora 20:00: Dinamo 1948 – Csikszereda M. Ciuc. Arena Națională

Fotbal. Liga 3, baraj pentru promovare L2 (turul 1). Miercuri 22 mai, ora 18:00: AFC Dunărea Călărași – CS Dinamo. Sâmbătă 25 mai, ora 18:00: CS Dinamo – AFC Dunărea Călărași. Stadion Dinamo

Handbal. EHF European League – EHF Finals Men, 25-26 mai, Hamburg. Sâmbătă 25 mai, ora 16:00 (ora României): SG Flensburg (Germania) – Dinamo. Duminică, 26 mai: finalele (ora 16:00 și ora 19:00)