Home Baschet masculin Baschet. Atat de aproape de o victorie uriasa: Dinamo Stiinta pierde in prelungiri la Sibiu

Liga Națională, etapa 10: CSU Sibiu – Dinamo Știința 89-88 (12-21, 21-21, 19-14, 24-20, 13-12)

BM_Sibiu_-_DinamoBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au fost extrem de aproape de o victorie uriașă pe terenul vicecampioanei en titre. Alb-roșiii au condus mare parte din joc, dar gazdele au egalat pe final și au împins meciul în prelungiri, unde s-au impus la un punct.

Jucătorii de la Dinamo Știința au luptat remarcabil la Sibiu. Au condus chiar și cu 12 puncte (16-28), iar cu 17 secunde înainte de final încă păstrau trei puncte avans, 73-76. Sibiu a egalat cu un coș de trei puncte, iar Dinamo Știința a mai avut șansa unui atac, fără să schimbe ceva. S-a intrat în overtime, unde Sibiul s-a impus cu 13-12.

Javon Ferguson 20p, Jeremic 18p, Barro 12p, Badiu 11p, Calenic 9p, Gugino 8p, Armin Cane 8p, Diaconescu 2p au punctat pentru Dinamo Știința.

Dinamo Știința continuă lupta pentru Top 6 vineri, de la ora 17:45 acasă, cu SCM Timișoara. Trupa antrenată de Tudor Costescu ocupă locul 6 în clasament, cu 3 victorii și 7 înfrângeri.