Handbal masculin

Handbal. Dinamo s-a calificat in finala Ligii Nationale

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

CSU Politehnica Timișoara - Dinamo 28-32 (14-12)

echipa_OKDinamo București joacă finala Ligii Naționale de handbal. Câinii s-au impus la Timișoara după un joc aprig disputat. Poli, deși cu lotul decimat de suspendări și accidentări, s-a luptat din răsputeri să împingă semifinala în decisiv. Puternic susținuți din tribune de un public iubitor și cunoscător de handbal, timișorenii au evoluat cu multă dezinvoltură în faţa mult mai puternicului său adversar.

Read more... [Handbal. Dinamo s-a calificat in finala Ligii Nationale]

Handbal. Primul pas spre finala Ligii Nationale

Dinamo București - SCM CH CSU Politehnica Timișoara 30-26 (16-10)

savenco_timDinamo a câștigat primul meci din semifinala Ligii Naționale de handbal. Adversarul Poli Timișoara nu a rezistat presiunii impuse de câini decât în prima parte a jocului. Din minutul 17, alb roșiii au preluat inițiativa și s-au distanțat pe tabela de marcaj. Cu absențe notabile în lot, oaspeții au fost nevoiți să improvizeze și au încercat să-și surprindă adversarul, dar experiența și-a spus cuvântul. Defensiva a fost punctul forte al dinamoviștilor care au închis culoarele către poartă, bine apărată de Irimus.

Read more... [Handbal. Primul pas spre finala Ligii Nationale]

Handbal. Dinamo - Poli Timisoara in semifinalele Ligii Nationale

Vranko_cu_TimHandbaliștii de la Dinamo vor da piept cu Poli Timișoara în semifinalele Ligii Naționale, după ce bănățenii s-au calificat în penultimul act cu scorul general 2-1 în duelul din sferturi cu Steaua. Joi, în meciul al treilea (decisiv), Poli Timișoara s-a impus la Chiajna, acolo unde Steaua joacă pe teren propriu, cu scorul 24-23. În sezonul regulat, Dinamo a învins de două ori pe Poli: 27-26 la Timișoara și 32-28 la București.

Read more... [Handbal. Dinamo - Poli Timisoara in semifinalele Ligii Nationale]

Handbal. Calificare in semifinale dupa numai doua meciuri

Dunărea Călărași – Dinamo București 31-31 (18-13) 35-36 după executarea aruncărilor de la 7 m

rapciuga_cu_CalarasiDinamo s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de handbal. Câinii s-au impus și la Călărași, la capătul unui meci nerecomandat celor cu probleme cardiace. După 15 minute de joc, alb-roșiii s-au distanțat la trei goluri și se părea că se îndreaptă spre o victorie facilă, la fel ca în prima partidă disputată pe teren propriu. Cu obiectivul îndeplinit pentru acest sezon și neavând nimic de pierdut, gazdele au riscat și au reușit să întoarcă scorul, profitând de greșelile defensive ale adversarului. Tabela indica astfel la pauză un neverosimil 18-13 în favoarea echipei de la malul Dunării.

Read more... [Handbal. Calificare in semifinale dupa numai doua meciuri]

Handbal. Sferturi de finala. Recital Dinamo

Dinamo – AHC Dunărea Călărași 31-23 (16-10). Scor general: 1-0

SF_Sandru_cu_CalarasiDinamo a câștigat fără nici o problemă primul meci din faza sferturilor play-off-ului Ligii Naționale de handbal. Câinii au jucat cu multă ambiție și dăruire, oferind spectatorilor prezenți în număr destul de mare un spectacol admirabil. Apărarea mobilă și agresivă nu a permis adversarului să miște în front. Atacurile fără nici un orizont ale dunărenilor s-au lovit de un zid alb roșu impenetrabil, iar în spatele meterezelor, portarul Irimus și-a făcut din nou cu brio datoria (15 intervenții salvatoare).