Home Handbal masculin Handbal. Debut cu egal in noul sezon al Ligii Campionilor

Handbal. Debut cu egal in noul sezon al Ligii Campionilor

Liga Campionilor, Grupa D (etapa 1): Kadetten Schaffhausen – Dinamo 28-28 (14-15)

Kuduz_cu_WislaBannour și Kuduz, ambii cu câte 5 goluri, au fost principalii marcatori ai campioanei României în Elveția. Heidarirad a marcat un gol și a avut cel puțin 10 parade reușite. Shebib (2 goluri) și-a făcut debutul în alb-roșu.

Handbaliștii de la Dinamo au debutat în noul sezon al Ligii Campionilor cu un egal obținut în Elveția, cu Kadetten Schaffhausen. Meciul a fost în mare parte echilibrat și a avut un final pe muchie de cuțit în care Dinamo putea câștiga, dar la fel de bine putea pierde. ”Egalul este echitabil”, a declarat la conferința de presă antrenorul Sebastian Bota.

Stafful tehnic a mizat la începutul meciului pe o formulă deja rodată: Alouini, Bannour și Kuduz – la 9 metri, Asoltanei și Gavriloaia - extreme, Mousavi – pivot. În apărare, centrul a fost asigurat de Savenco și Mousavi. Pe teren au mai intrat în diferite formule și Shebib, Nantes Campos, Negru și Vujic.

Dinamo a punctat prima, prin Alouini, dar au fost de ajuns câteva erori în atac pentru ca elvețienii să de desprindă la 3-1.

Kadetten a mizat încă de la început pe experimentații Sesum (33 de ani) și Csaszar (35 de ani), ambii trecuți pe la echipe mari din Europa, iar în jurul lor s-a construit totul.

Dinamo a egalat destul de repede, în minutul 11, prin Bannour, și a trecut la timonă. În minutul 19, un contraatac purtat de Asoltanei a adus pentru prima dată campioana României în avantaj de două goluri: 9-7.

Jocul a curs până la pauză într-o notă de echilibru, dar Dinamo a intrat totuși în avantaj de un gol la cabine, după un gol de generic al lui Bannour.

Repriza a doua a rămas în aceeași notă până în minutul 55, când Kadetten s-a desprins la două goluri, 26-24, după un contraatac precedat însă de un fault nesancționat.

Dinamo a strâns rândurile în apărare și a profitat de faptul că elvețienii au forțat victoria, atacând cu șapte jucători. Mingile recuperate în defensivă au fost concretizate cu goluri ușoare, două din poartă în poartă. La 28-28, cu un minut și 55 de secunde înainte de final, Dinamo a recuperat o nouă minge și a avut șansa desprinderii, dar căpitanul Savenco a ratat din poziție de ”unu la unu” cu portarul Pilipovic, cel mai bun jucător al elvețienilor pe final de meci.

La faza următoare, Alouini a primit cartonaș roșu, iar campioana României a fost nevoită ca în ultimele 75 de secunde dă joace cu om în minus. Din nou apărarea a rezistat și Dinamo a avut șansa unui atac de gol. Din păcate, și acesta nici acestanu a fost concretizat. În cele 15 secunde rămase, Kadetten nu a putut deschide apărarea dinamovistă.

Kadetten: Pilipovic, Biosca Garcia – L. Maros 6, Sesum 6, Csaszar 4, Kuttel 4, Frimmel 3, Romdhane 2, Beljanski 1, Herburger 1, Schopper 1,  F. Maros, Gerbi, Montoro Cabello, Schelker, Tominec. Antrenor: Werner Bosch.

Dinamo: Heidarirad 1 gol, Missaoui, Lazăr – Bannour 5, Kuduz 5, Alouini 4, Mousavi 4, Gavriloaia 3, Shebib 2, Asoltanei 1, Negru 1, Savenco 1, Vujic 1, Hossu, Nantes Campos, Zulfic. Antrenori: Ștefan Constantin, Sebastian Bota

CS Dinamo, 12 septembrie 2019

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.