Home Handbal masculin Handbal masculin. Primul pas gresit in Liga Zimbrilor

Handbal masculin. Primul pas gresit in Liga Zimbrilor

HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo 32-29 (15-14)

mironescu_cu_suceavaHandbaliștii de la Dinamo au pierdut primul meci în actuala ediție a Ligii Zimbrilor. Campionii au cedat miercuri în deplasarea de la Constanța, scor 32-29 pentru Dobrogea Sud, după un meci în care roș-albii au plătit tribut celor două absențe majore din lot (Vrankovic și Șandru), dar și numeroaselor ratări din situații de ”unu la unu” cu portarul advers (inclusiv două aruncări de la 7 metri). În urma acestui eșec, Dinamo a cedat prima poziție a clasamentului.

Începutul de meci a fost echilibrat, cu Dinamo punctând pentru 1-0 și 2-1. Jucătorii gazdă s-au desprins primii la două goluri, 5-3 (min. 11), dar aceeași diferență s-a înregistrat șase minute mai târziu, dar în favoarea dinamoviștilor, 8-10 (min. 17), după trei goluri consecutive marcate de Ragot, A. Esteki și bătăiosul Mousavi. Ultima oară a fost egal în minutul 26, la 12-12. Din acel moment, pe fondul ratărilor din atac ale dinamoviștilor, uneori fără soluții în fața veteranului portar Sijan Dane (39 de ani), marcator și al unui gol, echipa din Constanța s-a distanțat până la 22-18 (min. 41). Șania și Ragot au readus diferența la două goluri, 22-20 (min. 43), dar apărarea ”roșiilor” nu a rezistat. Impulsionată de un alt veteran, Dalibor Cutura (41 de ani), Dobrogea Sud a marcat aproape la fiecare atac și, profitând de indeciziile dinamoviștilor, s-a desprins în ultimele zece minute la cinci goluri. Pe final, Dinamo nu a mai putut decât să reducă din diferență.

Campioana rămâne cu 19 puncte din 8 etape și se află pe locul 2, la două puncte de HC Dobrogea Sud.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș – Ragot 8, S. Esteki 4, Șania 4, Mousavi 4, A. Esteki 3, Savenco 3, Asoltanei 1, Câmpan 1, Mironescu 1, Capotă, Bera, Mocanu, Șandru.

Pentru Constanța au marcat: Cutura 7, Toma 5, Buricea 5, Angelovski 4, Celica 3, Nicolic 3, Vujadinovic 2, Crnoglavac 2, Dane 1.

Vineri de dimineață, Dinamo decolează spre Portugalia, unde sâmbătă va disputa meciul cu UMinho Braga, din VELUX Champions League.

CS Dinamo, 12 octombrie 2016

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.