Home Polo

Polo

Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa a 2-a

D-Crisul_05Al doilea turneu de 8 echipe s-a desfăşurat în perioada 17-21 octombrie, la cocheta piscină a Clubului Steaua.

Poloiştii dinamovişti au avut o evoluţie mult mai bună, câştigând partida cu eterna rivală Steaua, chiar pe terenul acesteia şi terminând la egalitate cu Sportul Studenţesc, echipe pe care nu au reuşit să le învingă în primul turneu. Cu o singură înfrângere în faţa unei formaţii foarte puternice, CSM Digi Oradea, Dinamo se clasează în primele patru echipe ale Superligii Naţionale la polo, după primele două turnee de 8 echipe.

Rezultatele obţinute de poloiştii noştri au fost 5 victorii, un egal şi o înfrângere:

Dinamo - AMEFA Arad: 17-6; Dinamo - Crişul Oradea: 19-4; Dinamo - Rapid: 13-5; Dinamo - Poli Cluj: 24-4; Dinamo - Steaua: 7-6; Dinamo - Sportul Studenţesc: 6-6; Dinamo - CSM Digi Oradea: 7-10.

Superliga la polo va continua cu trei turnee 1-4 şi 5-8, începând cu luna noiembrie. Dinamo va juca în prima grupă valorică, alături de CSM Digi Oradea, Steaua şi Sportul Studenţesc.

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 21 octombrie 2013, ora 1600

Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa 1

Start de sezon in Superliga la polo, ediţia 2013-2014.

Polo_101Noua ediţie a Superligii la polo a debutat cu un nou sistem de desfăşurare: două turnee 1-8 în care toate cele opt echipe înscrise, vor juca fiecare cu fiecare.

După disputarea celor două turnee 1-8, se va trage linie iar echipele se vor împărți în două grupe valorice, 1-4 si 5-8, fiecare grupă disputând câte trei turnee.

Primele două formaţii clasate în grupa 1-4 sunt direct calificate în play-off, iar cele clasate pe locurile 3 şi 4 vor juca cu locurile 5 şi 6 (3 cu 6 şi 4 cu 5), pe sistemul două victorii din trei partide. Învingătoarele din acest baraj vor intra în play-off și vor juca semifinale cu echipele clasate pe locurile 1-2 (1 cu 4 şi 2 cu 3), după același sistem (2 din3). Câştigătoarele celor două semifinale vor disputa finala Superligii la polo, după sistemul trei victorii din cinci partide.

Read more... [Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa 1]

Polo - Dinamo este vicecampioana nationala in editia 2012-2013

Superliga la polo, editia 2012-2013, si-a stabilit ierarhia finala. Ocupantele podiumului sunt: 1. Digi Oradea, 2. Dinamo si 3. Steaua.

Duminică și luni, 21 și 22 mai, s-au desfășurat ultimele două partide ale finalei disputate între Digi Oradea și Dinamo București, ambele partide fiind câștigate de orădeni cu scorurile de 9-3 și 9-7. Aceste rezultate vin după ce, în primele două partide ale finalei, victoriile au gost adjudecate tot de către DIGI, cu 13-7 și 13-4.

Așa cum era de așteptat, Digi Oradea a obținut și în acest an titlul de lideră absolută a campionatului intern, în timp ce Dinamo reușește, încă o dată, să o depășească valoric pe Steaua, adjudecându-și locul secund în clasamentul final.

Să felicităm echipa noastră pentru încă un rezultat bun care completează palmaresul Clubului dinamovist și să le dorim ca ediția 2013-2014 să fie cel puțin la fel de bună pentru polo-ul dinamovist.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 21 mai 2013, ora 1830

Polo - Dinamo s-a calificat in finala Superligii 2012-2013!

POLO_D_S_3_2013Dinamo București vs Steaua București: 6-3

Un meci cât un campionat a fost această întâlnire din semifinalele campionatului național la polo! Dinamo conducea cu 2-0 înaintea meciului cu numărul trei care s-a desfășurat astăzi, 27 aprilie și în care a obținut o victorie după 4 reprize pe care le-a dominat de la cap la coadă.

Cu Dragoș Stoenescu care a închis, practic, poarta, elevii profesorului Viorel Rus au jucat perfect încă din primul minut de joc și au condus chiar și la o diferență de patru goluri. Începutul reprizei a 4-a îi gasea pe dinamoviști cu un avantaj substantial: 5-1 și, chiar dacă steliștii reușit să reducă diferența la 5-3, când mai erau patru minute până la finalul partidei, Dinamo  a mai înscris încă o dată și a câștigat poate cel mai important meci al acestei ediții de campionat, spre satisfacția suporterilor dinamoviști care au umplut până la refuz tribunele bazinului Floreasca.

Urmeaza finala cu Digi Oradea, tot in sistemul trei victorii din cinci partide, în care Dinamo pleacă cu șansa a doua, dar tocmai de aceea credem că meciul va fi interesant.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 27 aprilie 2013, ora 1600

Polo - Superliga 2012-2013, play-off, locurile 1-4.

Din-StSteaua București – Dinamo București: 0-2 (6-8, 4-5)

Luni și marți, în bazinul de polo din Complexul Sportiv Steaua, s-au desfășurat primele 2 partide dintre cele 5 ale confruntării pentru un loc în finală, între Steaua (în calitate de gazdă ca urmare a ocupării locului 2 în clasamentul final al sezonului regulat) și DINAMO, (ocupanta locului 3).

Deși, din punct de vedere matematic, Steaua se afla în avantaj înaintea acestor două meciuri, având avantajul terenului propriu, precum și poziționarea mai bună în clasament, totuși ceea ce avea să se întâmple în cele două prime partidei ale fazei semifinale a Superligii la polo, a fost de natură să-i dezamăgească pe fanii steliști iar pe noi să ne bucure foarte tare: gazdele au pierdut ambele partide iar dinamoviștii s-au apropiat la o singură victorie de calificarea în finala campionatului.

Read more... [Polo - Superliga 2012-2013, play-off, locurile 1-4.]

Page 47 of 55

<< Start < Prev 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.