Home Polo Polo. Superliga, semifinale, meciul 2. Înfrângere dramatică la Oradea

Polo. Superliga, semifinale, meciul 2. Înfrângere dramatică la Oradea

CSM Digi Oradea - Dinamo București 8-7 (2-1, 2-3, 2-2, 2-1)

Polo__03.jpgPoloiștii de la Dinamo au plecat de la Oradea cu două înfrângeri, în primele jocuri din semifinalele Superligii, însă au dat o replică foarte bună campioanei en titre. După ce au pierdut primul joc cu 10-7 (5-1, 2-2, 1-3, 2-1), jucătorii lui Andrei Iosep au fost la un pas să dea lovitura în cea de a doua partidă. Dinamo a condus până aproape de final (7-6), însă orădenii au revenit și au marcat golul victoriei când mai erau 15 secunde de joc. Semifinala se mută la București, cu cel puțin un meci (17 aprilie).

Meciul al doilea, disputat vineri, a început în nota de dominare a dinamoviștilor, care au și deschis scorul prin Vrânceanu. Până la prima pauză, CSM a egalat și s-a desprins la 2-1. În debutul reprizei secunde, James Ciaran a readus echipa lui Iosep în avantaj, prin două goluri imparabile (al doilea din penalty), iar Vrânceanu a avut șansa desprinderii la două goluri, în urma unei noi aruncări de la 5 metri. A ratat însă, iar Oradea a revenit din nou: 4-3. În ultima secundă a reprizei secunde, Enescu a lobat portarul advers, ieșit să-l blocheze, astfel că scorul a rămas egal la pauză (4-4).

Repriza a treia a fost egală, cu câte două goluri de fiecare parte (Demeter și Alex Matei au marcat pentru Dinamo). Prima reușită a gazdelor, cea de 5-5, a fost însă un cadou făcut de arbitri. Mingea trimisă spre poarta lui Stoenescu a lovit bara și s-a oprit pe linia imaginară dintre bare, fără să fi trecut cu toată circumferința de aceasta, așa cum cere regulamentul.

În ultima repriză, Dinamo s-a apărat foarte bine și a reușit să preia din nou conducerea, 6-7 (Enescu). Cu două minute înainte de final, gazdele au egalat din nou, iar când mai erau 15 secunde de joc au marcat golul victoriei prin Ramiro Georgescu.

Andrei Iosep (antrenor Dinamo): ”Îmi pare rău pentru băieți, pentru că au făcut un meci foarte bun și meritau victoria. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj, despre faptul că Oradea a avut un gol care de fapt nu a fost. Poate că și noi suntem vinovați pentru că nu ne-am apărat bine la ultima fază. Trebuia să facem eliminare. Ca o concluzie amară, am jucat mai bine ca niciodată și am pierdut ca întotdeauna”.

Au marcat pentru Dinamo:

Meciul 1: Alex Matei 3, James Ciaran 2, Andrei Prioteasa 1, Adrian Enescu 1.

Meciul 2: James Chiaran 2, Adrian Enescu 2, Ion Vrânceanu 1, Alex Matei 1, Szilard Demeter 1.

CS Dinamo, 03 aprilie 2015, ora 22:00

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf