Home Rugby Rugby. Dinamo, victorie cu bonus ofensiv în Cupa Romaniei

Rugby. Dinamo, victorie cu bonus ofensiv în Cupa Romaniei

Dinamo București – Politehnica Unirea Iași 46-27 (29-13)

vali_ivan_cu_iasiRugbiștii de la Dinamo s-au impus sâmbătă pe teren propriu în etapa a cincea a Cupei României, scor 46-27 cu Politehnica Unirea Iași, la capătul unui meci spectaculos, deschis, în care s-au marcat nu mai puțin de nouă eseuri (unul de penalitate). Prin acest succes, Dinamo și-a asigurat prezența între primele patru echipe ale Grupei I, poziție ce îi va oferi avantaj în sferturile de finală.

Dinamo a început în forță, cu două seseuri marcate în primele șapte minute, prin Valentin Ivan și Victor Leon, ambele transformate de Tudorel Bratu (14-0). Până la pauză, alb-roșiii își asiguraseră bonusul ofensiv, prin încă două eseuri, marcate de Paula Kata și Holoia Feofaaki, unul transformat de Bratu, care a mai concretizat în primele 40 de minute și o lovitură de pedeapsă. Oaspeții au avut în prima repriză un eseu (transformat) și două lovituri de pedeapsă.

În repriza a doua, Dinamo a mai punctat prin Laurențiu Melinte (eseu), convertit de Simote Liueli, un eseu de penalizare, transformat de Bratu și o lovitură de pedeapsă a aceluiași mijlocaș la grămadă.

Ștefan Demci (antrenor Dinamo): "Jucătorii au fost un pic obosiți, pentru că marți ne-am întors de la Timișoara, unde am disputat în devans partida din etapa următoare. Ne-am îndeplinit obiectivul, de a fi între primele patru echipe din Cupă, chiar dacă nu pot fi pe deplin mulțumit de modul cum a decurs jocul nostru în unele momente".

CS Dinamo, 16 aprilie 2016

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 18:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația