Home Volei feminin

Volei feminin

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XX-a

Unic Piatra Neamț - Dinamo Romprest: 1-3 (25-20, 16-25, 23-25, 13-25)

VoleiF_01Doar în prima repriză gazdele au putut visa frumos, în meciul contra echipei Dinamo Romprest, contând pentru etapa a 20-a, desfășurat sâmbătă, 3 martie, la Piatra Neamț.

După prima repriză, elevele lui Terzic s-au dezlănțuit, pur și simplu, surclasând echipa adversă într-o manieră specifică elitelor voleiului.

Dinamo a obținut exact rezultatul de care avea nevoie în acest moment, înaintea partidei de duminică, 4 martie, de la Bacău: maximum de puncte puse în joc, pentru a-și consolida poziția a 3-a în clasament, plasându-se la o diferență de 3 puncte de următoarea clasată.

Read more... [Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XX-a]

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XIX-a

FDinamo19Dinamo Romprest - CSM Lugoj: 3-0 (25-12, 25-9, 25-20)

Victorie fără drept de apel a dinamovistelor la Lugoj, sâmbătă, 25 februarie, în cadrul etapei a 19-a a Diviziei A. Cu această victorie, fetele noastre își oferă o șansă serioasă pentru o poziție cât mai bună în play-off, conturându-se deja, adjudecarea poziței a 3-a la sfârșitul returului de campionat până la care mai sunt doar 3 etape, însă dinamovistele vor mai avea de disputat și o restanță dintr-o etapă anterioară.

Un meci previzibil, cu un rezultat oarecum previzibil iar asta datorită diferenței de valoare a celor două loturi dar și modului diferit de abordare a meciului. Antrenorul Terzici a început cu formația standard: Dimeny, Marcovici, Woicieska, Koleva, Cărbuneanu și Simanic, pentru ca, în seturile doi și trei, să joace cu: Mincă, Baciu, Ștefan, Marcovici, Cărbuneanu și Dimeny.

Read more... [Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XIX-a]

Volei feminin - Cupa României

CSM București - Dinamo Rompresti: 2-3 (13-25, 16-25, 25-23, 25-21, 12-15)

DVBf_02Meci de infarct miercuri seara, în Sala Agronomia din Capitală! Partida a început cu o întârziere cauzată de meciul băieților dar după primele două seturi ne uitam la ceas și ne gândeam că într-o oră vom fi plecați iar asta pentru că dinamovistele făceau instrucție cu adversarele, adică jucau perfect.

Și a venit finalul setului trei când, pe fondul unei relaxari, Dinamo pierde setul. Din acel moment, parcă nimic nu a mai mers ca în primele seturi și, inevitabil, scorul s-a dus la 2-2. Setul cinci a marcat, de asemenea, o evoluție oscilantă din partea fetelor noastre însă, până la final au reușit să se concentreze și să câştige partida.

Când câstigi două seturi la 13, respectiv la 16, nu se poate spune că adversarul se ridică la valoarea ta, aşa încât ceea ce s-a întâmplat în următoarele 2 seturi a fost generat de posibile probleme pe care suntem siguri că antrenorul Zoran Terzici le va remedia până la meciurile cu adevărat importante din campionatul Diviziei A1, acolo unde fetele noastre se bat pentru participarea în play-off.

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  23 februarie, ora 0000

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XVIII-a

SCM CSU Argeș - Dinamo Romprest: 1-3 (25-27, 25-23, 15-25, 23-25)

DiF__03Privind evoluția scorului partidei de volei feminin din cadrul etapei a 18-a, desfășurată sâmbătă, 18 februarie, la Pitești, putem spune că Dinamo s-a confruntat cu un adversar destul de bun, care a încercat să se impună mai ales în primele două seturi. Totuși, fetele noastre au confirmat, înca o dată, valoarea lotului dinamovist și s-au impus, până la final, într-o manieră destul de categorică.

Dinamovistele erau, de fapt, obligate să câștige la un scor cât mai bun, având în vedere faptul că mai sunt puține etape până la sfârșitul campionatului iar lupta pentru zona de play-off este acerbă. Nu trebuie decât să spunem că cele 5 echipele clasate pe locurile 2-6 sunt cuprinse într-un interval de doar 3 puncte care le despart pe prima de ultima clasată în această ierarhie intermediară. În aceste condiții, orice este posibil iar fiecare punct câștigat poate conta enorm în șansa calificării în play-off.

În etapa următoare, Dinamo primește vizita echipei CSM Lugoj, într-o partidă din care sperăm ca, din nou, dinamovistele să obțină maximum de puncte.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo Bucureşti, 19 februarie ora 2200

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XVII-a

Dinamo Romprest - CSU Craiova 3-0 (25-22, 25-13, 25-13 )

VDin_01Miercuri, 15 februarie, în Sala Extreme din Capitală s-a desfășurat partida de volei feminin dintre Dinamo Romprest și CSM „U” Craiova, contând pentru etapa a 17-a a diviziei A. Partida a fost câștigată de echipa bucureșteană care a obținut toate punctele puse în joc.

Din punct de vedere al desfășurării partidei, putem spune că doar primul set a fost mai echilibrat și s-a mers cap la cap, până la scorul de 18-18 când Dinamo a apăsat pe accelerație și s-a dus ușor la 25-22. În setul al doilea, Dinamo a început mai tare și cu Mincă în locul lui Simanic atacul a mers ceas, scorul final al setului fiind 25-13. În ultimul set craiovencele au părut că încearcă să se impună și chiar au condus cu 5-0. Dinamo a revenit însă repede, tranșând la fel de categoric și acest set.

În cel de-al treilea set, Zoran Terzici a introdus-o în teren și pe Sânziana Motroc, o foarte tânără jucătoare venită de la juniori II.

În etapa următoare, Dinamo se va deplasa la Piteși unde va întâlni ocupanta penultimului loc a clasamentului într-o partidă de la care așteptăm ca fetele noastre să se întoarcă acasă cu toate punctele câștigate.

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 15 februarie, ora 2000