Home Volei feminin

Volei feminin

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XV-a

Dinamo Romprest - ACS Penicilina Iași: 3-0 (25-20; 25-13; 25-10)

Volei_FVremea din acest weekend (4-5 februarie) a dat mari bătăi de cap organizatorilor evenimentelor sportive din campionatele interne, unele partide fiind amanate, reprogramate sau pierdute "la masa verde", prin neprezentare (cum a fost cazul meciului de volei băieţi dintre Dinamo şi CSU Galaţi, la care gălăţenii nu au mai reuşit să ajungă).

Dinamovistele, în schimb, au disputat partida cu ACS Penicilina, conform programului, obţinând o nouă victorie categorică care trimite echipa Dinamo Romprest direct în zona de play-off a clasamentului, pe locul 4, în fața echipei CSS Târgu Mureș care însă, până la ora acestei știri, are cu 2 partide mai puțin disputate. Adevărata configurație a clasamentului o vom afla însă doar după ce se vor disputa și partidele reprogramate, respectiv după etapa a XVI-a, atunci când toate echipele vor avea același număr de meciuri jucate, având în vedere că, în momentul de față, în clasament există echipe cu doar 13 meciuri, așa cum există și echipe cu 16 meciuri disputate.

Weekendul viitor fetele noastre urmează să se deplaseze la Bacău pentru a disputa cea mai dificilă partidă a returului de campionat, în fața adversarelor de la Știința.

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XIV-a

Dinamo Romprest - CSU Sibiu:  3-0 (25-20; 25-9; 25-7)

VF__04Un meci fara istoric sâmbătă, 28 ianuarie, în sala Extreme, încheiat în fix o oră de la începere.

Scorul pe seturi spune totul despre desfășurarea unei partide în care, datorită diferenței categorice între valorile celor două echipe, gazdele au fost pur și simplu surclasate, neavând niciun drept la replică în fața unei echipe care își dorește cu adevărat play-off-ul.

Derby-ul etapei, între Știința Bacău și CSS Medicina Tg. Mureș a fost amânat, așa încât Dinamo rămâne la egalitate de puncte cu ocupanta locului 3 în clasament.

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XIII-a

CSU Medicina Tg.Mures - Dinamo Romprest: 3-0 (25-21; 30-28; 25-20)

DiF__11Una caldă, una rece! Etapa a 13-a a fost cu ghinion pentru fetele noastre care nu au reușit să câștige partida desfășurată miercuri seara, la Târgu Mureș. Acest rezultat face ca lupta pentru play-off să devină mult mai dramatică în etapele următoare ale campionatului.

Sperăm într-o revenire a fetelor pentru etapa următoare când vor juca împotriva adversarelor din Sibiu.

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XII-a

Foto_Din_01Dinamo Romprest -Tomis Constanța: 3-1 (25-19; 26-24; 21-25; 25-19)

Victorie necesară pentru dinamoviste sâmbătă, 21 ianuarie, în București, în fața adversarelor din Constanța, având în vedere presiunea mare pe zona de play-off la care sunt candidate, în acest moment, cel puțin 6 echipe.

Dinamovistele au invins clar, cu 3-1, dar meciul a fost disputat cu faze deosebit de spectaculoase, elevele lui Zoran Terzici fiind cele care au condus ostilitățile de la cap la coadă chiar și în setul trei pe care l-au cedat la scorul de 21-25. Dinamo joacă din ce în ce mai consistent și confirmă valoarea promisă la începutul de campionat.

Volei feminin – Returul 16-imilor Cupei Challenge

Dinamo Romprest - Omichka Omsk: 2-3 (20-25; 23-25; 25-21; 25-22; 3-15)

Din_01Dinamovistele lui Zoran Terzici nu au reușit să întoarcă rezultatul și soarta calificării în partida desfășurată miercuri, 18 ianuarie, cu rusoaicele de la Omichka.

Fetele noastre au început mai slab meciul și destul de repede s-au văzut conduse cu 2-0 la seturi. Setul trei a marcat o revenire spectaculoasă în joc și s-a ajuns la scorul de 2-2 pe seturi. Iar când Dinamo era pe val și începusem să sperăm în victoria echipei noastre, liberoul Andreea Dimeny s-a accidentat și  a fost înlocuită de Ana-Maria Ștefan.

Intreruperea pentru câteva minute a meciului, precum și faptul că Ana-Maria nu era pregătită să joace libero, a scos din mână echipa iar setul cinci s-a încheiat cu un nedrept 3-15.

Dinamo încheie parcursul european dar principala miză a echipei a fost și rămâne campionatul intern unde sperăm într-o evoluție pozitivă în acest sezon.