Home Volei masculin Volei masculin. Meci de gală la Alexandria, in Supercupa României

Volei masculin. Meci de gală la Alexandria, in Supercupa României

Supercupa României: Arcada Galați - Dinamo 3-2 (25-17, 19-25, 26-24, 24-26, 16-14)

VM_Supercupa__Din__vs_Gl__41Supercupa României la volei masculin, meciul care opune deținătoarele celor două trofee interne, campionatul și Cupa, a avut loc miercuri la Alexandria. După un joc extrem de disputat și spectaculos, decis în maximum de seturi (și la limită), Dinamo a cedat în fața campioanei cu 2-3.

Băieții de la Dinamo au fost actori (deseori in rol principal) in unul dintre cele mai frumoase meciuri de volei din ultimii ani. S-a jucat intens, cu sufletul (de ambele părți) și a rezultat o partida de gală.

Primele două seturi au fost parcă de încălzire, fiecare echipă câștigând clar câte un parțial. Din setul trei s-a jucat într-o notă de echilibru totală. Pepic și Cuk au fost principalii tunari de la Dinamo – bine puși în evidență de Despotovski, în timp ce Galațiul a răspuns cu Bissette, Klapwijk și Bala.

În setul 3 (câștigat de Arcada), Dinamo a avut 24-23, cu o minge de set, anulată însă de gălățeni. În ultimul set, cel scurt, Dinamo a revenit de la 10-14 la 14-14, anulând patru mingi de meci. Galațiul a avut o banca mai lungă, dar băieții antrenați de Daniel Rădulescu au compensat prin dăruire.

Dinamo a început în formula Mihalcea, Leite (centri), Cuk și Munoz (secunzi), Pepic (fals), Despotovski (coordonator) – Ivanov (libero). De la jumătatea primului set, în locul lui Munoz a intrat Maia Gomes, în noua formulă fiind parcurs aproape tot meciul. Au mai fost făcute câteva schimbări tactice cu Ionescu și cu Mărieș. Pe bancă s-au mai aflat Ionuț Manda și Codrin Mocanu.

Pentru Dinamo au punctat Pepic 19p, Cuk 17p, Maia Gomes 12p, Leite 11 p, Mihalcea 6p, Despotovski 2, Munoz 1.

Pentru Dinamo urmează un nou meci dificil, de data aceasta în campionat, sâmbătă, pe teren propriu (ora 17:00) cu ACS Volei Municipal Zalău (locul 2 în Divizia A1).

CS Dinamo, 24 octombrie 2019

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

PROGRAMUL BAZINULUI OLIMPIC ACOPERIT ȘI AL SĂLII DE FITNESS ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR PASCALE.