Home Volei masculin

Volei masculin

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 11-a

Dinamo București vs CS Unirea Dej: 2-3 (25-23, 22-25, 25-19, 19-25, 15-17)

VB__102Volei frumos și palpitant duminică seara, 15 decembrie, în sala Dinamo, în cadrul etapei a XI-a a diviziei A1. S-au întâlnit două formații de valori apropiate: Dinamo (ocupanta locului IV cu 19 puncte, înaintea partidei) și Unirea Dej (locul V cu 18 puncte).

Primul set a început bine pentru Unirea care, în minutul 10, conducea cu 6-1. Dinamo egalează la 14 și câștigă cu 25-23, în 29 de minute.

În setul doi Dinamo începe mai bine și conduce cu 18-15, pentru ca imediat să fie egalată la 20 și să piardă setul la 22.

Setul trei este fără istoric: Dinamo joacă perfect și câștigă în 20 de minute, la 19.

Setul patru a fost al voleibaliștilor din Dej care au condus permanent destul de clar și au și câștigat cu 25-19.

În setul decisiv, echilibrul a fost perfect, până la 15-15. Dejul câștigă cu 17-15 un meci disputat între două echipe de valori apropiate. La Dinamo au jucat: Roman, Mureșan, Șoloc, Despotovski, Mario, Barcic și Miloș libero. Au intrat și Olteanu în locul lui Roman, respectiv Dobre în locul Brcic. Următoarea etapă, a XII-a (prima a returului de campionat), se joacă tot la București, pe 21 decembrie, cu Pheonix Șimleul  Silvaniei.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 15 decembrie 2013, ora 2300

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 10-a

Arcada Galați - Dinamo București: 0-3 (23-25, 17-25, 22-25)

În penultima etapă a turului de campionat, dinamoviștii s-au deplasat la Galați, acolo unde au întâlnit-o pe ocupanta locului 8 al clasamentului: Arcada.

Dinamo avea ca obiectiv pentru această partidă obținerea unei victorii de 3 puncte, ceea ce a și realizat în urma unei partide disputate, în care gazdele au încercat să dea o replică bună mult mai experimentatei sale adversare.

În urma rezultatului din această etapă, Dinamo rămâne pe locul 4, la doar un punct în spatele SCM U Craiova (20 pct.), păstrându-și mari șansele de a accede pe podiumul clasamentului.

Etapa următoare - ultima a turului de campionat - se va desfășura sâmbătă, 14 decembrie, și a programat partida dintre Dinamo și Unirea Dej care se află la doar un punct în urma echipei noastre, ceea ce înseamnă că vom asista la un adevărat derby în meciul care se va desfășura în Sala Polivalentă Dinamo din București.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 8 decembrie 2013, ora 2100

Volei masculin - Divizia A1 2013-2014, etapa a 9-a

Dinamo București vs. Tomis Constanta: 1-3 (21-25, 21-25, 29-27, 18-25)

Dinamo_CTA_2013Sâmbătă, 30 noiembrie, Dinamo a primit vizita campioanei en-titre, Tomis Constanța, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a a Diviziei A1 la volei masculin, în fața unor tribune aproape goale.

Disputa a fost pierdută de voleibaliștii noștri, în urma unei confruntări foarte disputate, în care însă diferența de valoare între cele 2 loturi și, probabil, lipsa fanilor dinamoviști din tribune, au fost decisive. Echipa noastră s-a mobilizat exemplar pentru această partidă, luptând cu îndârjire de la primul până la sfârșitul ultimului set.

Determinarea jucătorilor noștri s/a făcut simțită cel mai bine în setul 3 când au reușit să întoarcă soarta partidei în condițiile în care constănțenii avuseseră minge de meci iar Dinamo a reușit să egaleze la 24 iar apoi chiar să câștige setul. Totuși, ascendentul moral dobândit după acel set, nu a fost suficient pentru a întoarce și soarta partidei, adversarii mobilizându-se în ultimul set și câștigând partida.

După această etapă, Dinamo rămâne tot pe locul 4 și tot la un singur punct în spatele Craiovei care a pierdut inexplicabil, la același scor, partida disputatî acasă în fața ocupantei locului 6 al clasamentului, U. Dej.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 1 decembrie 2013, ora 2345

Volei masculin - Divizia A1 2013-2014, avancronica etapei a 9-a

Un articol de Viorica Susanu

VB_01_2013C.S. Dinamo București - CVM Tomis Constanţa

Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, cu începere de la ora 16.00, în moderna Sală a C.S.Dinamo București se va desfășura derby-ul etapei a 9-a. CVM Tomis Constanţa este campioana de anul trecut și actuala ocupantă a  locului 2 în clasament, în vreme ce Dinamo București se află pe locul 4.

Dinamo își dorește să joace mai bine de la joc la joc pentru ca, în final, să se bată pentru primul loc. De partea cealaltă, constănțenii nu își permit să se distanțeze prea mult de lidera clasamentului actual, CSVM Zalău.

Această etapă va asigura un spectacol sportiv de mare angajament, de aceea sperăm că iubitorii de volei vor veni în număr foarte mare în Sala Dinamo, sâmbătă la ora 16.00.

Însă până atunci, așa cum ne-am obișnuit, haideți să mai facem cunoștință cu încă doi componenți ai lotului de volei masculin al clubului nostru: Ricardo Pătran și Bogdan Dobre, doi tineri care, pe lângă faptul că practică un sport de performanță, sunt preocupați și de studiile postuniversitare pe care le urmează, precum și de dezvoltarea lor personală.

Read more... [Volei masculin - Divizia A1 2013-2014, avancronica etapei a 9-a]

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2013-2014: etapa a 8-a

VB_0001U Cluj - Dinamo Bucuresti: 0-3 (18-25, 21-25, 10-25)

Sâmbătă, 23 noiembrie, la Cluj s-a disputat partida dintre echipa gazdă și Dinamo București, contând pentru cea de-a 8-a etapă a Campionatului diviziei A1 la volei masculin.

Deși am întâlnit-o pe ocupanta ultimului loc al clasamentului, partida a fost una disputată, clujenii abordând cu multă hotărâre partida, în timp ce echipa noastră avea nevoie să-și adjudece toate cele 3 puncte puse în joc pentru a-și menține șansele de accedere pe podiumul clasamentului. Băieții noștri și-au făcut bine treaba iar valoarea echipei, experiența de joc și concentrarea au făcut ca echipa noastră să câștige toate cele 3 seturi fără să piardă niciunul.

După această etapă, echipa noastră contabilizează un număr de 5 victorii din 7 partide și, cu un total de 16 puncte, se menține pe locul 4 al clasamentului, la doar un punct distanță de U Craiova (locul 3) si la 2 puncte de Tomis Constanța (locul 2). Pe primul loc se află, în continuare, Zalăul, cu 21 de puncte dar o partidă mai mult disputată decât urmăritoarele sale (Zalăul nu va juca în ultima etapă, când se va echilibra situația în ceea ce privește numărul de partide disputate).

Etapa următoare, care se va desfășura pe 30 noiembrie, Dinamo va primi vizita Tomisului din Constanța într-o partidă de al cărei rezultat depinde o eventuală schimbare a componenței podiumului. Astfel, o victorie, pentru Dinamo, la 3-0 sau 3-1 ar determina o surclasare a constănțenilor față de echipa noastră, în timp ce o victorie la scorul 3-2 pentru Dinamo ar ajuta echipa noastră să urce, cel mult, pe locul 3 al clasamentului, dacă U Craiova ar pierde în fața celor de la Unirea Dej.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 24 noiembrie 2013, ora 1800

Page 58 of 73

<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.