Home Volei masculin

Volei masculin

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 21-a

Dinamo București - Arcada Galați: 3-0 (25-17, 25-15, 25-16)

Penultima etapă a sezonului regulat la volei masculin, Divizia A1, a programat în acest weekend partida dintre Dinamo București (locul 4) și Arcada Galați (locul 7), meci important pentru formația noastră care dorește să-și păstreze locul din clasament, în perspectiva play-off-ului de care ne mai desparte doar o etapă.

Echipa noastră s-a mobilizat în mod exemplar pentru această partidă și a reușit să-și surclaseze adversara, învingând-o categoric în fiecare set disputat, diferențele la scor fiind exemplificative în acest sens.

Deznodământul în ceea ce privește pozițiile pentru play-off se amână, însă, pentru ultima etapă, atunci când atât Dinamo va avea o partidă dificilă de disputat, în deplasare, împotriva formației Unirea Dej (locul 6, la 2 puncte distanță de Dinamo și la un punct de Știința Explorări Baia Mare - locul 5), cât și băimărenii aflați pe locul 5 care vor primi vizita formației aflate pe locul 3, SCM U Craiova, care are nevoie de o victorie pentru a urca pe locul 2 care este ocupat acum de ACS VM Zalău.

Se anunță, așadar, un final incendiar de sezon, în care nu mai puțin de 5 formații (ocupantele locurilor 2-6) își dispută poziționarea cât mai bună în clasament pentru un adversar cât mai facil în prima fază a play-off-ului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 23 februarie 2014

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Dinamo București - CSU Cluj: 3-1 (25-17, 25-23, 28-30, 25-13)

În cadrul etapei a 19-a, sâmbătă, 15 februarie, la București s-a disputat partidca dintre Dinamo și CSU Cluj.

Deși adversara este, practic, ultima clasată în ierarhia campionatului, replica clujenilor nu a fost una de neluat în seamă dacă ne gândim la cea de-a doua și a treia repriză a partidei de sâmbătă. Astfel, dacă a doua repriză a fost câștigată de Dinamo la diferență minimă, în cea de-a treia repriză adversarii au reușit să se impună și să o câștige la mare luptă. Poate doar diferența de experiență dintre cele două formații și forma fizică mai bună a dinamoviștilor a făcut ca în repriza a 4-a Clujul să cedeze și să nu se mai poată impună în fața formației noastre care, până la urmă, a obținut ceea ce și-a propus: 3 puncte din această partidă.

Victoria dinamovistă vine după o alta, tot de 3 puncte, obținută în deplasare, în fața formației LPS Piatra Neamț pe care a învins-o tot cu 3-1 într-o partidă disputată miercuri, 12 februarie, în cadrul etapei a 18-a a campionatului.

După aceste 2 victorii, Dinamo își consolidează poziția a 4-a în clasament, la un punct în fața formației Știința Explorări Baia Mare și la 2 puncte în urma craiovenilor de la SCM U.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 16-a

2014_Din_CSM_1Dinamo București - CSM Agronomia București: 3-0 (25-16, 25-15, 25-18)

Sâmbătă, 1 februarie 2014, Sala Polivalentă Dinamo a găzduit partida dintre Dinamo București și CSM București, contând pentru etapa a 16-a a campionatului național, Divizia A1

Deși au venit după o înfrângere care contează în economia campionatului, suferită la Craiova cu 3 zile în urmă, elevii antrenorului Daniel Rădulescu au abordat cu multă seriozitate această întâlnire din care, în doar o oră și zece minute de joc, au reușit să-și atingă obiectivul propus, respctiv să-și adjudece toate cele 3 puncte puse în joc de care aveau foarte multă nevoie pentru o cât mai bună poziționare în clasament, în perspecitva play-off-ului.

Dinamo a început partida cu următoare formație: Mureșan, Șoloc, Drăghici, Brcic, Despotovski, Ontere și Miloș. Au mai evoluat Dobre (în locul lui Brcic) și Olteanu (în locul lui Șoloc).

AUtorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 1 februarie 2014, ora 1700

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 15-a

D_vs_CV__121SCM U Craiova - Dinamo București: 3-1 (20-25, 25-23, 31-29, 25-19)

Miercuri, 29 ianuarie 2013, la Craiova s-a desfășurat partida dintre echipa gazdă CSM U și Dinamo București, contând pentru etapa a 15-a a Diviziei A1.

Partida a fost una de mare miză, contând pentru ocuparea locului 3 al clasamentului pentru care se luptau cele două formații. Jocul a fost unul spectaculos și s-a desfășurat într-o notă de echilibru și spectaculozitate, cel puțin în primele 3 seturi. Formația noastră a început foarte bine partida, adjudecându-și prima repriză printr-un joc foarte bun, însă ritmul și angajamentul formației noastre au fost afectate de deznodământul din finalului setului 3, câștigat de gazde care au întors rezultatul în favoarea lor.

Din păcate, pierderea tuturor celor 3 puncte puse în joc, trimit, pentru moment, echipa noastră pe locul 5 al clasamentului. Spunem "pentru moment" având în vedere că, în etapa viitoare, Stiința Explorări (locul 4, la două puncte în fața formației noastre) se va deplasa la Constanța pentru a o înfrunta pe lidera clasamentului, în vreme ce Dinamo va primi vizita Agronomiei București care nu ar trebui să ne pună prea mari probleme.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 30 ianuarie 2014, ora 1230

Read more... [Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 15-a]

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 14-a

VB__100_Din_ZALAUDinamo București vs. ACS Volei Municipal Zalău: 3-0 (25-18; 25-18; 38-36)

Evoluție excelentă și o victorie de senzație pentru voleibaliștii dinamoviști sâmbătă, 25 ianuarie, în fața liderei clasamentului si a celei mai valoroase echipe a campionatului actual, în partida disputată în sala Dinamo din București. Baieții noștri s-au mobilizat exemplar și, după 95 de minute de spectacol adevărat, au reușit ceea ce nimeni nu și-ar fi imaginat ca se va întâmpla la sfârșitul acestei partide: să obțină toate cele 3 puncte printr-o victorie categorică.

Spectacolul a fost deosebit mai ales în setul final care a fost cel mai disputat în condițiile în care Zalăul s-a mobilizat în speranța recuperării diferenței de scor și erau mari șansele ca soarta partidei să fi fost cu totul alta dacă adversarii dinamoviștilor ar fi reușit să-și adjudece acel set. Dar ambiția extraordinară a întregii echipe care a simțit foarte bine momentul oportun de joc, au făcut ca adversara să nu-și poată realiza obiectivul iar băieții noștri să încingă hora bucuriei după ultimul punct. Dinamo a început această partidă în următoarea componență: Muresan, Soloc, Brcic, Ontero, Despotovschi si Milos.

Cu această victorie, Dinamo nu doar că a evitat o cădere pe locul 6 al clasamentului dar a urcat, pentru moment, chiar pe locul 3, la un punct în fața formației U Craiova care are însă un meci mai puțin disputat, în vreme ce Zalăul cedează primul loc constănțenilor care au jucat, de asemenea, un meci mai puțin.

Rezultatul de astăzi lansează echipa noastră în lupta pentru un loc pe podium iar una dintre partidele decisive în acest sens va fi chiar cea din etapa viitoare, programată miercuri, 29 ianuarie, când Dinamo se deplasează la Craiova pentru a se confrunta cu principala sa adversară în această luptă.

Page 57 of 73

<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.