Volei masculin

Volei masculin – Divizia A1, play off, meciul 2. Dinamo, în semifinale

Un articol de Mirela Stătescu (foto - Mihai Neacșu)

VB___101Unirea Dej – Dinamo 2:3 (29-27, 22-25, 25-15, 22-25, 11-15)

Aşa cum era de aşteptat, Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei masculin, după ce a învins Unirea Dej cu scorul general de 2-0. În cel dintâi meci din play-off, disputat în sala Dinamo, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au învins sâmbătă, 8 martie, formația Unirea Dej cu scorul de 3-0 (26, 25, 12). Al doilea joc, desfăşurat miercuri, 12 martie, la Dej, a fost unul echilibrat, gazdele conducând cu 1-0 şi 2-1 la seturi, dar dinamoviştii au revenit de fiecare data, asigurându-şi locul în semifinale în setul decisiv. Scor final: Unirea Dej – Dinamo Bucureşti 2:3 (29-27, 22-25, 25-15, 22-25, 11-15)

Dinamo va întâlni în semifinale pe CVM Tomis. Primele două meciuri vor avea loc la Constanţa, pe 28 şi 29 martie, următoarele două la Bucureşti, pe 2 şi 3 aprilie, iar ultimul, dacă va fi necesar, din nou la Constanţa, în 6 aprilie. Se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”.

CS Dinamo, 13 martie 2014, ora 2045

Volei masculin – Divizia A1, 2013-2014. Play off, meciul 1

Un articol de Alexandru Enciu (foto: Mihai Neacșu)

VB___101Dinamo București – Unirea Dej 3-0 (28-26, 27-25, 25-12)

Voleibaliștii de la Dinamo au făcut primul pas spre semifinalele Diviziei A. În cel dintâi meci din play-off, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au învins sâmbătă, 8 martie, formația Unirea Dej cu scorul de 3-0 (26, 25, 12). Întâlnirea a avut loc în Sala Dinamo și a fost prima din seria de trei programată în această fază (se califică echipa care acumulează două victorii).

Primele două seturi au fost extrem de echilibrate. Oaspeții au început în forță și au condus în primul set până la 19-15. Mult mai concentrați pe final și având în Brcic și în Ontere doi jucători care au punctat atunci când era nevoie, Dinamo a închis setul în prelungiri, cu 28-26. Și partea a doua a avut o desfășurare asemănătoare. Dejenii au condus ultima dată cu 19-17, dar antrenorul Daniel Rădulescu a rupt elanul oaspeților cu un time-out bine ales. Dinamo a revenit în joc și a dovedit maturitate în momentele decisive. Setul a fost închis la scorul de 27-25. În fața unei echipe demoralizate, Dinamo a dominat clar ultimul set, pe care l-a câștigat sec: 25-12. Dinamo a început în formula: Drăghici, Mureșan, Șoloc, Brcic, Despotovski, Ontere – Miloș (libero).

Citeşte mai mult... [Volei masculin – Divizia A1, 2013-2014. Play off, meciul 1]

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa

Unirea Dej - Dinamo București: 3-2 (25-22, 23-25, 25-21, 21-25, 15-10)

S-a consumat și ultimul act al sezonului regulat 2013-2014, etapa a 22-a a Divizei A1 desfășurându-se sâmbătă, 1 martie. Această ultimă etapă a fost și cea care a stabilit ierarhia finală a clasamentului, ierarhie care a înregistrat câteva modificări notabile. Astfel, Știința Explorări Baia Mare a pierdut locul 5 în urma înfrângerii suferite acasă, în fața celor de la SCM U Craiova, pe poziția respectivă urcând Unirea Dej după ce a reușit să înfrângă, la limită, formația dinamovistă. De asemenea, Zalăul a pierdut poziția a 2-a adjudecat de către SCM U Craiova în urma aceluiași rezultat de la Baia Mare.

Citeşte mai mult... [Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, ultima etapa]

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 21-a

Dinamo București - Arcada Galați: 3-0 (25-17, 25-15, 25-16)

Penultima etapă a sezonului regulat la volei masculin, Divizia A1, a programat în acest weekend partida dintre Dinamo București (locul 4) și Arcada Galați (locul 7), meci important pentru formația noastră care dorește să-și păstreze locul din clasament, în perspectiva play-off-ului de care ne mai desparte doar o etapă.

Echipa noastră s-a mobilizat în mod exemplar pentru această partidă și a reușit să-și surclaseze adversara, învingând-o categoric în fiecare set disputat, diferențele la scor fiind exemplificative în acest sens.

Deznodământul în ceea ce privește pozițiile pentru play-off se amână, însă, pentru ultima etapă, atunci când atât Dinamo va avea o partidă dificilă de disputat, în deplasare, împotriva formației Unirea Dej (locul 6, la 2 puncte distanță de Dinamo și la un punct de Știința Explorări Baia Mare - locul 5), cât și băimărenii aflați pe locul 5 care vor primi vizita formației aflate pe locul 3, SCM U Craiova, care are nevoie de o victorie pentru a urca pe locul 2 care este ocupat acum de ACS VM Zalău.

Se anunță, așadar, un final incendiar de sezon, în care nu mai puțin de 5 formații (ocupantele locurilor 2-6) își dispută poziționarea cât mai bună în clasament pentru un adversar cât mai facil în prima fază a play-off-ului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 23 februarie 2014

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Dinamo București - CSU Cluj: 3-1 (25-17, 25-23, 28-30, 25-13)

În cadrul etapei a 19-a, sâmbătă, 15 februarie, la București s-a disputat partidca dintre Dinamo și CSU Cluj.

Deși adversara este, practic, ultima clasată în ierarhia campionatului, replica clujenilor nu a fost una de neluat în seamă dacă ne gândim la cea de-a doua și a treia repriză a partidei de sâmbătă. Astfel, dacă a doua repriză a fost câștigată de Dinamo la diferență minimă, în cea de-a treia repriză adversarii au reușit să se impună și să o câștige la mare luptă. Poate doar diferența de experiență dintre cele două formații și forma fizică mai bună a dinamoviștilor a făcut ca în repriza a 4-a Clujul să cedeze și să nu se mai poată impună în fața formației noastre care, până la urmă, a obținut ceea ce și-a propus: 3 puncte din această partidă.

Victoria dinamovistă vine după o alta, tot de 3 puncte, obținută în deplasare, în fața formației LPS Piatra Neamț pe care a învins-o tot cu 3-1 într-o partidă disputată miercuri, 12 februarie, în cadrul etapei a 18-a a campionatului.

După aceste 2 victorii, Dinamo își consolidează poziția a 4-a în clasament, la un punct în fața formației Știința Explorări Baia Mare și la 2 puncte în urma craiovenilor de la SCM U.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

Pagina 57 din 74

<< Început < Anterior 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.