Volei masculin

Volei masculin. Divizia A1, etapa 12. Mai tari ca Piatra

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

VCM LPS Piatra Neamț - Dinamo 1-3 (16-25, 25-19, 19-25, 14-25)

Volei_Din_-_PN.jpgVoleibaliștii de la Dinamo s-au impus la Piatra Neamț cu 3-1 în etapa a 12-a a Diviziei A1, trecându-și astfel în cont toate cele trei puncte puse în joc. În tur, nemțenii izbutiseră să plece de la București cu un punct (alb-roșiii s-au impus atunci cu 3-2 la seturi), însă de data aceasta Dinamo a limitat la minimum momentele de slăbiciune.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Divizia A1, etapa 12. Mai tari ca Piatra]

Volei masculin. Înfrângere în tie-break cu Milli Piyango Ankara

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo – Maliye Milli Piyango Ankara (Turcia) 2-3 (22-25, 26-24, 18-25, 25-22, 11-15). Challenge Cup, optimi, manșa tur

VB_soloc_02.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au pierdut la tie-break manșa tur a optimilor Challenge Cup, scor 2-3 cu turcii de la Maliye Milli Piyango Ankara, după un meci echilibrat, disputat miercuri seară în Sala Polivalentă din Complexul Dinamo. La primul joc după pauza competițională, alb-roșiii au resimțit din plin lipsa centrului Bogdan Mureșan, indisponibil din cauza unei rupturi musculare la antebrațul drept.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Înfrângere în tie-break cu Milli Piyango Ankara]

Volei masculin. Dinamo începe anul la fileul european, cu Milli Piyango

VB__023.jpgVoleibaliștii de la Dinamo încep anul în forță, cu un meci care îi poate lansa pe plan european. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu vor întâlni miercuri, pe teren propriu (ora 19:15), echipa turcă Maliye Milli Piyango Ankara în prima manșă a optimilor de finală ale Challenge Cup. Roș-albii sunt optimiști și speră să ia o opțiune decisivă pentru calificarea în sferturi. Returul este programat pe 21 ianuarie, la ora 18:00.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Dinamo începe anul la fileul european, cu Milli Piyango]

Volei masculin. Dinamo, locul trei la finalul turului Diviziei A1

Etapa 11: CVM Tomis Constanța – Dinamo 3-0 (25-14, 25-10, 25-18)

VB__01.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au încheiat prima parte a Diviziei A1 pe locul trei, cu un total de 23 de puncte. În ultima etapă a turului, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au cedat sâmbătă la Constanța, în fața campioanei en titre, CVM Tomis, cu 0-3, la finele unui meci fără istoric. Tomis este liderul campionatului, cu 31 puncte, constănțenii fiind urmați de Municipal Zalău (29 de puncte). Pe locul patru, ultimul care asigură locul în play-off, se situează SCMU Craiova (22 de puncte).

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Dinamo, locul trei la finalul turului Diviziei A1]

Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur

Unirea Dej – Dinamo 3-0 (25-20, 25-19, 25-22). Set de aur: 9-15

VB__053.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București s-a calificat în optimile de finală ale Challenge Cup, după ce a câștigat setul de aur disputat în meciul cu Unirea Dej. Ardelenii au reușit să se impună în partida disputată marți seara pe teren propriu cu același scor înregistrat în prima manșă, la București, 3-0, astfel că echipa calificată în faza următoare a fost stabilită în urma unui set scurt.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur]