Home Judo

Judo

Judo - Cupa Europei U 21

Bronz pentru Dinamo la Europenele de tineret U21 din acest an.

Localitatea Pecs din Ungaria a fost, săptămâna trecută, gazda Cupei Europei U 21 la judo.

Sportiva dinamovistă Alexandra Pop a obţinut medalia de bronz la categoria 48 kg. După cum se poate observa, este o adevarată avalanşă de tinere talentate în acest sport care a început să aducă medalii la mai toate competiţiile la care participă. Nu va fi deloc uşor pentru aceste tinere talentate să se afirme, având în vedere că, atât Ştefania Dobre, la 57 kg., cât şi Camelia Ioniţă, la 57 kg. (ambele medaliate de la FOTE) precum şi Alexandra Pop, la categoria 48 kg., care a obţinut acest loc trei la CE U 21, vor trebui să-şi câştige locul în lotul de senioare, în faţa unor sportive de mare valoare, consacrate, asa cum este Monica Ungureanu (care la Cupa Mondială din Rusia, desfăşurată sâmbătă şi duminică, a ocupat locul III la categoria 48 kg.) sau Andreea Chiţu (care a ocupat locul V în cadrul aceleiaşi competiţii internaţionale, la 52 kg.). Şi să nu o uităm nici pe Corina Căprioriu, la 57 kg., care în acest moment este accidentată, însă care are şi ea o valoare de top mondial.

Probabil ca profesorului Florin Berceanu ii convine această concurenţă benefică pentru că sigur va genera, în viitor, rezultate şi medalii valoroase pentru judo-ul românesc.

Autorul articolului: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 24 iulie 2013, ora 1000

Judo - Campionatul National pe echipe, 2013

Judo_01_2013Dinamo – campioană națională!

Clujul a fost weekendul trecut, gazda de anul acesta a Naționalelor de judo pe echipe. Dinamo a câștigat titlul național din acest an, ceea ce nu înseamnă că Liberti Oradea, principala contracandidată, nu este o echipa foarte bună și cu o evoluâie remarcabilă în cadrul competiției.

Antrenorul Florin Berceanu a alcătuit formația care a câștigat titlul, după cum urmează: Monica Ungureanu (52 kg.), Loredana Ohii (57kg.), Corina Căprioriu (63 kg.), Renata Bucătar (70kg.) și Andreea Panea (+70 kg.). După cum vedeți, Clubul nostru nu a fost reprezentat la 2 categorii: 48 kg. și + 75 kg. Pentru că ele nu participă la întrecerile pe echipe. De asemenea, la lot Carmen Bogdan și Monica Ungureanu merg la 48 kg., în timp ce Corina Căprioriu și Loredana Ohii merg la 57 kg.

Această echipă a CS Dinamo este, la momentul actual, una dintre cele mai bune din lume, lucru care se va confirma în competițiile ce urmează anul acesta. Un alt atu al acestei echipe este tinerețea: Corina Căprioriu are 26 de ani, în timp ce Monica Ungureanu are 24 de ani iar Andreea Panea are doar 18 ani.

Sa le felicităm pe fetele noastre, să le urăm un an competițional de succes și să le aducem aminte ceea ce știu și ele, deja, foarte bine: au șansa unui antrenor de top mondial în persoana profesorului Florin Bercean.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 26 martie 2013, ora 1130

Judo - Grand Slam, Paris 2013

Ju__212 medalii de bronz pentru România, obţinute de sportivele de la Dinamo

Au inceput competiţiile importante şi la judo, competiţii la care se punctează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016.

Weekendul trecut, la Paris, s-a desfăşurat primul concurs de Grand Slam al anului, competiţie la care a fost reprezentat şi Clubul Dinamo în lotul României care s-a deplasat la concurs.

Sportivele noastre au obţinut medalii de bronz, prin Andreea Chiţu, la categoria 52 kg, şi prin Loredana Ohii, la categoria 57 kg.

La acest turneu au participat 390 de sportivi din 55 de ţări, dintre care 242 la întrecerile masculine şi 148 la cele feminine.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 12 februarie 2013, ora 1500

Judo - Cupa Mondială, Bucureşti 2012

J_043 medalii pentru sportivele de la Dinamo.

Sâmbătă, 2 iunie, şi duminică 3 iunie, sala Polivalentă din Bucureşti a fost gazda Cupei Mondiale de judo feminin, competiţie care a reunit un număr de 84 de sportivi din 22 de ţări. Lotul naţional care a reprezentat România în concurs, a avut în componenţă un număr de 27 de sportive, dintre care 9 sportive de la Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti.

La această competiţie, România a câştigat 5 medalii dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz iar la categoria 52 kg., podiumul a fost în totalitate românesc.

Sportivele dinamoviste au obţinut trei din cele 5 medalii româneşti: o medalie de argint la categoria 48 kg., prin Carmen Bogdan (care, în finală, a fost învinsă de belgianca Amelie Rosseneu), precum şi o medalie de argint şi una de bronz la categoria 52 kg., prin Andreea Cătună şi Elena Ungureanu.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 5 iunie, ora 900

Bronz la CM de Judo de la Paris

Prima medalie românească la ediţia de la Paris a mondialelor de judo a obţinut-o Andrea Chiţu la categoria 52 kg. La numai 23 de ani Andrea reuşeşte un rezultat nesperat poate pentru mulţi dar anticipat de antrenorul Berceanu care de multă vreme ne-a dovedit ca este inventator de mari campioni.

Dinamovista Corina Caprioriu la categoria 57 kg. dupa ce a învins multe judoka valoroase, în semifinală a întalnit-o pe japoneza Aiko Sato în faţa căreia a pierdut de această dată. Pentru bronz a luptat cu americanca Marty Malloy pe care a întrecut-o prin ippon.

La 25 de ani Corina va mai scrie multă istorie în judo-ul mondial şi următorul moment important va fi Londra, în 2012.