Home Judo

Judo

Judo. Alexandra Pop, vicecampioană europeană de junioare

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Judo__Pop__01.jpgCS Dinamo a punctat încă din prima zi a Campionatelor Europene de judo pentru juniori, competiție ce se desfășoară în perioada 19-21 septembrie la Sala Polivalentă din București. Dinamovista Alexandra Pop a cucerit vineri medalia de argint în cadrul categoriei 48 de kilograme, după trei victorii și o înfrângere în finala disputată în compania turcoaicei Dilara Lokmanhekim.

Read more... [Judo. Alexandra Pop, vicecampioană europeană de junioare]

Judo. Monica Ungureanu, aur la Grand Prixul de la Zagreb

Un articol de Alexandru Enciu (foto - ijf)

judo.monica_ungureanu4Judoka dinamovistă Monica Ungureanu (cat. 48 kg) a cucerit, vineri, medalia de aur la Grand Prixul de la Zagreb, după o evoluție extrem de solidă. Sportiva antrenată de Florin Bercean și Simona Richter a învins toate cele cinci adversare care i-au stat în față, între acestea aflându-se și o multiplă medaliată la europene, mondiale și JO, belgianca Charline van Snick. Revenită după o accidentare, Ungureanu (26 de ani) a trecut pe rând de Nathalia Brigida (Brazilia), Shira Rishony (Israel), Taciana Lima (Guinea Bissau), Charline van Snick (Belgia, în semifinale) și de Julia Figueroa (Spania, în finală).

Read more... [Judo. Monica Ungureanu, aur la Grand Prixul de la Zagreb]

Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret

stefania_dobreClubul Sportiv Dinamo contabilizează prima medalie la Jocurile Olimpice de Tineret, competiție ce se desfășoară la Nanjing (China). Cel dintâi trofeu al delegației României a venit de pe tatami, luni, de la una dintre sportivele aflate în trupa de elită a antrenorului Florin Bercean. Performanța a fost realizată de judoka Ștefania Dobre (foto prim-plan / 18 ani), care a cucerit argintul în cadrul categoriei 63 de kilograme. În finală, sportiva tricoloră a fost învinsă de unguroaica Szabina Gerczak, campioana europeană en titre de la 63 kg. Ștefania Dobre este și ea dublă medaliată cu aur la europene, dar la o categorie inferioară, 57 kg.

Read more... [Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret]

Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

J_04Dinamo București își păstrează și în 2014 supremația în judoul feminin românesc. În colaborare cu U CSM Cluj, CS Dinamo a cucerit weekendul trecut titlul național pe echipe la feminin, după un turneu pe care l-a dominat autoritar. Competiția s-a desfășurat la Cluj Napoca, iar Dinamo – U CSM Cluj a aliniat la start trei echipe. Am alcătuit prima echipă din cele mai valoroase sportive, echipa a doua din judoka de la U23 și de la junioare, iar a treia formație din sportive și mai tinere. Au fost în total opt echipe la start, cele mai multe de după 1989, a declarat antrenorul coordonator al secției, Florin Bercean.

În finală, prima echipă Dinamo – U CSM Cluj a învins cu 5-0 pe CSM Liberty Oradea, punctajul tehnic fiind 45-0! Pentru echipa campioană, ceva mai solicitant a fost meciul din semifinale, în care a întâlnit formația a doua a clubului, pe care a depășit-o cu 4-1. Dinamo – U CSM Cluj B s-a clasat pe locul trei la Campionatele Naționale pe echipe.

Read more... [Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin]

Judo - Grand Prix, Tokyo 2013

Ju__21Dinamovista Andreea Chițu a câștigat medalia de bronz la categoria 52 kg, în cadrul concursului Grand Prix Tokyo 2013.

Andreea a câștigat grupa din care făcea parte, întrecând pe Pei-Ju Lien (Taipei) și pe Natsumi Gomi din Japonia.

În semifinală, Andreea a pierdut întâlnirea cu sportiva din Brazilia, Erica Miranda, iar în recalificări a câștigat în fata sportivei Eleudis Valentim.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 3 decembrie 2013, ora 2230