| Kaiac-canoe. La mulți ani, Leon Rotman! Dublul campion olimpic din 1956 a împlinit 80 de ani |
|
Un articol de Alexandru Enciu
|
| Kaiac-Canoe - Campionatul național de seniori și tineret, 5-8 septembrie 2013 |
|
Kaiacistul dinamovist Ștefan Vasile, în prezent antrenor la Lotul Național, a declarat în exclusivitate pentru site-ul nostru: ”campionatul național are o importanță deosebită în vederea selecției pentru loturile naționale, de aceea apreciez locul I câștigat de kaiacistul Dan Costea la proba de 1000 m deși fusese exclus din lot anul trecut; de asemenea prestația dinamovistului Cătălin Turceag, a fost foarte bună, astfel arătând că este de perspectivă; doresc să felicit toți sportivii dinamoviști ale căror rezultate au adus medalii”. C.S.Dinamo București a câștigat un total de: 7 locuri I, 7 locuri II și 11 locuri III – la seniori și 8 locuri I, 3 locuri II și 4 locuri III – la tineret. Read more... [Kaiac-Canoe - Campionatul național de seniori și tineret, 5-8 septembrie 2013] |
| La mulţi ani, Vasile Dâba! |
|
Pentru cei mai tineri care nu îl cunosc, dinamovistul Vasile Daba este pe departe cel mai valoros kaiacist al României din toate timpurile şi unul dintre  liderii mondiali ai probei. Enumerarea palmaresului acestui sportiv de exceptie ar fi mult prea lunga. Vasile Daba a cucerit aurul olimpic în anul 1976, la Montreal, în proba de K1 500m, după care a urmat o sarabandă de medalii olimpice şi mondiale. De o modestie aparte, semenea sportivi se nasc şi apar foarte rar, din ce în ce mai rar, de aceea ar trebui să-i înconjurăm cu mai multa atenţie. Aceşti oameni chiar au ce povesti unei tinere generaţii avidă după modele adevarate. La multi ani, Vasile, şi îţi mulţumim pentru tot ce ai făcut pentru sportul românesc. CS Dinamo, 24 iulie 2013 |
| Kaiac-Canoe - Campionatele Europene, Portugalia - 2013 |
|
Argint şi bronz pentru sportivii dinamovişti la Europenele din acest an
La finalul competiției dinamoviști Victor Mihalachi şi Liviu Dumitrescu au declarat că: ”dorim ca vârful de formă să fie atins la mondialele din acest an de aceea aceast campionat european a fost doar o verificare bine venita. Ar fi fost bine dacă am fi putut participa și la Cupa Mondială, dar dacă nu s-a putut ne-am antrenat în țară, ploiele din ultima vreme ne fiind un inconvenient prea mare”. Autorul articolului: George Vescan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 18 iunie 2013, ora 900 |
| Kaiac – Canoe, Campionatul National de Primavara - seniori, 2013 |
|
Miercuri, 24 aprilie 2013 s-a încheiat finala Campionatul Național de Primăvară seniori la Kaiac-Canoe, organizat la Bascov –Budeasa. Au participat sportivi din toată țara. Kaiaciștii și canoiști dinamoviști, la fel ca săptămâna trecută la canotaj, au dominat finala. Astfel C.S. Dinamo București a câștigat 10 medalii de aur, C.S.A.Steaua 5 medalii de aur iar L.T.T.L. Orșova 3 medalii de aur. De asemenea dinamoviștii au mai câștigat 7 medalii de argint și 8 de bronz. Punctajul final 337 p. pentru Dinamo, 222 p. pentru Steaua și 97p. pentru Orșova. Antrenorii dinamoviști Gheorghe Andriev, Mitică Pricop, Florin Popescu și Bebe Zabet au considerat concursul ca fiind destul de greu deoarece s-a desfășurat doar în simplu pe toate distanțele. Antrenorul Mitică Pricop a declarat pentru cititorii site-ului nostru că ”în primul rând a fost un concurs de selecție și verificare. Selecție, pentru că în baza rezultatelor se vor face modificări în componența lotului național de seniori și de verificare, deoarece urmează europenele în curând. Liviu Dumitrescu și-a arătat încă o dată valoarea de necontestat câștigând la probele de 500 și 1000 – Kaiac, în fața simplistului Iosiv Kirilă de la C.S.A.Steaua. De asemenea vreau să subliniez și prestația foarte bună a dinamovitului Ștefan Vasile în proba de 1000 – Kaiac și a lui Adi Grozuță în proba de 200 - Canoe. Mai vreau să precizez că sportivii noștri s-au implicat 100% , cu profesionalism deși s-a știut că nu vor fi premiați material. Încă o dată vreau să-i felicit pentru rezultatele obținute la acestă competiție”. Autorul articolului: George Vescan - CS Dinamo, 26 aprilie 2013, ora 1500 |
Page 10 of 11
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>În perioda 31.05 - 1.06.2026 inclusiv, BAZINUL ESTE ÎNCHIS.
Abonamentele de înot agrement se prelungesc automat cu 2 zile (cu excepția AGR 365), iar şedințele de inițiere se reprogramează pe WhatsApp la 0740 100 030.
CS Dinamo vă urează o minivacanță frumoasă!

ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor mijloace fixe de resort auto (3 autovehicule) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI
ANUNȚ PUBLICITAR privind transmiterea fără plată la alte instituții publice sau unități de cult religios recunoscute din România a unor bunuri materiale de resort auto (piese de schimb) din cadrul Clubului Sportiv Dinamo București. Informațiile vor fi publicate pe 01.06.2026 AICI