Home Scrimă

Scrimă

tataran_CE_U23_Minsk.jpgScrimerii de la CS Dinamo au obținut două medalii în cea de a treia zi de întreceri la Campionatele Europene U23 de la Minsk (Belarus). Amalia Tătăran a cucerit medalia de argint la spadă, în timp ce Iulian Teodosiu și-a trecut în cont o prețioasă medalie de bronz la sabie. Europenele continuă și săptămâna viitoare.

Read more... [Scrima. Campionatele Europene U23 de la Minsk: Amalia Tataran – argint, Iulian Teodosiu – bronz]

Scrima. Adrian Dabija, locul 6 la Mondialele de juniori

dabija_plovdiv_CMJ.jpgDinamovistul Adrian Dabija a fost la un pas de medalie la Campionatele Mondiale de juniori și cadeți de la Plovdiv (Bulgaria). Sportivul antrenat de Petrică Ungureanu a ajuns până în sferturile de finală ale probei de spadă individual – juniori, după o evoluție solidă și promițătoare. Rezultatul său este cu atât mai demn de remarcat cu cât la start s-au aliniat 196 de sportivi.

Read more... [Scrima. Adrian Dabija, locul 6 la Mondialele de juniori]

Scrima. Patru titluri din sase la CN de tineret - sabie si spada

spada_tineret_CN_2017Sportivii de la secția de scrimă a CS Dinamo au avut un weekend încărcat, cu meciuri și titluri câștigate. Sabia și spada au avut programate campionatele naționale de tineret (individual si pe echipe), la București, respectiv Craiova, competiții dominate de scrimerii dinamoviști. Dintre cele șase titluri puse în joc în weekend, patru au fost câștigate de sportivii de la CS Dinamo.

Read more... [Scrima. Patru titluri din sase la CN de tineret - sabie si spada]

Scrima. Andrei Pastin, medalie de bronz la Europenele de cadeti

Carlescu-Badea-M-Aniculoesei-Rares-Ailinca-Razvan-Stanescu-Pastin-M-Galatanu-Rares-DumitrescuScrimerul dinamovist Andrei Păștin (foto / al patrulea sportiv, de la stânga la dreapta) a obținut medalia de bronz la Campionatele Europene de cadeți desfășurate la Plovdiv (Bulgaria) în proba de sabie echipe. Cvartetul tricolor, în formula Matei Aniculoesei, Răzvan Stănescu, Andrei Păștin, Rareș Ailinca, a învins Marea Britanie în finala mică, scor 45-33.

Read more... [Scrima. Andrei Pastin, medalie de bronz la Europenele de cadeti]

Scrima. Echipa de sabie a castigat Cupa Mondiala din Polonia

sabie_cupa_mondiala_poloniaEchipa masculină de sabie a României a cucerit medalia de aur la etapa de Cupă Mondială de la Varşovia (Polonia), după un parcurs de excepţie şi o desfăşurare palpitantă a competiţiei. Componenţa echipei a fost următoarea: Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur (toţi, Dinamo) şi Alin Badea (Steaua). Antrenorul echipei şi unul dintre artizanii succesului a fost Florin Zalomir.