Handbal masculin

Handbal. LN-etapa 18. Revansa stralucita cu Dunarea

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București – AHC Dunărea Călărași 37-30 (18-11)

Sandu_cu_OdorheiDinamo București a surclasat Dunărea Călărași pe teren propriu în etapa a 18-a din Liga Națională de handbal şi şi-a luat revanșa pentru eliminarea din Cupa României. Alb roșiii nu au lăsat nicio șansă călărășenilor, impunându-se de o manieră categorică. A fost un meci dominat tactic din toate punctele de vedere de gazde, care nu au mai făcut greșeala de a-şi subestima adversarul.

Citeşte mai mult... [Handbal. LN-etapa 18. Revansa stralucita cu Dunarea]

Handbal. Dinamo, eliminată din Cupa Romaniei

Mironescu_1

În primul meci oficial din anul 2016, Dinamo a pierdut surprinzător pe terenul AHC Dunărea Călăraşi şi a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală (manșă unică): 32-29 (15-13). Alb roșiii au căzut victime propriilor inexactităţi şi lipsei de concentrare la finalizare, pierzând calificarea în Final 4 pe mâna lor.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo, eliminată din Cupa Romaniei]

Handbal. Dinamo a castigat turneul amical din Franta

asoltanei_turneu_frantaHandbaliștii de la Dinamo au câștigat turneul amical din Franța, disputat la Andrezieux-Boutheon (15 kilometri de St. Etienne). Vineri, în finala competiției, jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota au învins echipa franceză Tremblay cu 40-35. Dinamoviștii vor relua săptămâna viitoare meciurile din întrecerile interne, prima confruntare fiind cea din Cupa României cu Dunărea Călărași, din deplasare (28 ianuarie).

CS Dinamo, 23 ianuarie 2016

Vranko_cu_TimHandbaliștii de la Dinamo s-au calificat în finala turneului amical de la Andrezieux (15 km de St. Etienne / Franța), după ce au învins joi pe St. Raphael, echipă clasată pe locul 2 în prima ligă franceză. Victoria dinamoviștilor antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota a fost extrem de clară, 39-30 (20-13), în condițiile în care alb-roșii au condus la un moment dat și cu 14 goluri. Vrankovic (10 goluri marcate) și Irimuș (14 intervenții) au fost declarați jucătorii meciului.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo, in finala turneului din Franta, dupa o victorie mare cu St. Raphael, 39-30]

Handbal. Cupa Romaniei - sferturi de finala: Dunarea Calarasi - Dinamo!

echipa_OKLuni a avut loc la sediul Federației Române de Handbal tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin, Dinamo urmând să întâlnească într-o manșă unică, în deplasare, echipa Dunărea Călărași. Meciul este programat la finele lunii ianuarie 2016. În Liga Natională, Dinamo a învins la Călărași, în etapa a 5-a, cu 28-26.

Citeşte mai mult... [Handbal. Cupa Romaniei - sferturi de finala: Dunarea Calarasi - Dinamo!]