Home Rugby

Rugby

Rugby. Punct bonus defensiv cu Timisoara Saracens

Cupa României, etapa 5: Dinamo – Timișoara Saracens 17-24 (raport eseuri: 2-3)

Din-Tim_Cupa_Rom_et_5Rugbiștii de la Dinamo au făcut un meci bun cu Timișoara Saracens, una dintre cele mai puternice echipe din campionatul intern. Partida a contat pentru Cupa României și a fost decisă de un eseu marcat de timișoreni cu zece minute înaintea finalului. Dinamo a presat, a avut ocaziile sale, dar a fost nevoită să se mulțumescă doar cu un punct bonus defensiv, ceea ce nu e puțin, ținând cont de valoarea adversarei.

Citeşte mai mult... [Rugby. Punct bonus defensiv cu Timisoara Saracens]

Rugby. Invinsi la ultima faza a meciului

Cupa României, etapa 4: U Prodvinalco Cluj-Napoca - Dinamo 26-22 (9-15)

u_cluj_-_dinamo_26-22Rugbiștii de la Dinamo au cedat sâmbătă la Cluj-Napoca, la finele unui meci în care au condus până în ultimul minut de joc. Clujenii și-au asigurat victoria îla ultima fază, printr-un eseu transformat. Imediat după ce balonul a trecut printre buturi, arbitrul a fluierat finalul. Ștefan Demci: ”Trebuie să fim realiști, a fost un meci slab din partea noastră. Ne-am complăcut în jocul lor”.

Citeşte mai mult... [Rugby. Invinsi la ultima faza a meciului]

Rugby. Victoria la masa verde pentru Buldogi

Cupa României, etapa 3: Dinamo - Politehnica Iași 5-0

Simote_cu_IasiMeciul de rugby dintre Dinamo și Politehnica Iași, programat sâmbătă de la ora 11:00, a fost omologat de Comisia de Competiții a FRR cu scorul de 5-0 în favoarea Buldogilor. Ieșenii au trimis în cursul săptămânii o solicitare de amânare a partidei, pe motiv că au mulți jucători accientați. Cum aceeași situație este și în tabăra dinamovistă, stafful Buldogilor a refuzat propunerea.

Citeşte mai mult... [Rugby. Victoria la masa verde pentru Buldogi]

Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei

Cupa României, etapa 1: Steaua - Dinamo 36-20. Raport eseuri: 5-2

steaua-dinamo_CR_pasarisRugbiștii de la Dinamo au debutat sâmbătă în sezonul 2017-2018 al Cupei României, cu un meci al marilor orgolii. Buldogii au întâlnit în deplasare rivala din Ghencea, pe care o înfruntaseră și în ultimul meci din Superligă disputat în acest an. Și de data aceasta, victoria le-a revenit roș-albaștrilor, care s-au impus cu 36-20. Dinamo a început bine, cu avantaj pe tabelă (10-0), dar Steaua a revenit și a preluat inițiativa.

Citeşte mai mult... [Rugby. Dinamo pierde in Ghencea la debutul in Cupa Romaniei]

Superliga CEC Bank, etapa 8: Dinamo - Steaua 9-17 (6-5)

Din_-_Steaua10Rugbiștii de la Dinamo au fost foarte aproape de o victorie frumoasă, de orgoliu, în fața rivalei bucureștene Steaua, liderul la zi al Superligii. Efortul colectiv al Buldogilor, care au trudit mult și au condus 90 la sută din meci, a fost anihilat de ultimele patru-cinci minute ale întâlnirii, când oaspeții au marcat două eseuri consecutive. Jocul a fost echilibrat și a fost influențat de terenul greu și de balonul alunecos.

Citeşte mai mult... [Rugby. Infrangere in ultimele minute, efort colectiv frumos al Buldogilor in fata liderului la zi al Superligii]

Pagina 5 din 40

Săptămâna 18-24 februarie

Handbal. Liga Campionilor, play-off optimi de finală, 23 februarie, ora 20: Sporting CP (Portugalia) – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), 22-24 februarie: CSM Târgu Mureș - Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 20 februarie, ora 17:00: Dinamo – Explorări Baia Mare. Divizia A1 (etapa 18), 23 februarie: SCMU Craiova – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 23 februarie: Dinamo – Belor Galați

Atletism. Campionatul Național de sală juniori 1, 22-23 februarie, București

Box. Campionatul Național de seniori, 18-24 februarie, Brezoi (Vâlcea)

Judo. Campionatul Național U18, 22-23 februarie, Craiova

Judo. ”Dusseldorf Grand Slam”, 22-24 februarie, Germania

Karate. Campionatul Național shito-ryu, 23 februarie, Izvorani

Lupte. ”Hungarian Grand Prix”, 23-24 februarie, Budapesta

Scrimă. Grand Prix Cairo, sabie masculin și feminin, 22-24 februarie, Egipt

Scrimă. Campionatele Europene de cadeți și juniori, 22 februarie – 3 martie, Italia

Tir. Cupa Mondială #1 – pușcă, 20-28 februarie, New Delhi (India)