Home Volei feminin

Volei feminin

Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

CS Volei Alba Blaj – Dinamo Romprest 2-3 (25-20, 23-25, 25-18, 19-25, 13-15). Scor general 1-2

Din_vs_Blaj_06.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au câștigat marți, în deplasarea de la Blaj, un meci de povestit nepoților. După ce au pierdut o partidă la București, din primele două întâlniri, jucătoarele antrenate de Marian Constantin am mers în Ardeal cu gândul de a obține cel puțin o victorie. Au reușit-o încă de la primul joc, din cele două programate la Blaj, luând din nou conducerea la general, scor 2-1. Dinamo mai are nevoie de un singur succes pentru a se califica în ultimul act.

Meciul de marți a fost dramatic. Încurajate de un public frenetic, jucătoarele gazdă au câștigat primul set cu 25-20. În setul doi s-a mers cap la cap până la 20, când voleibalistele de la Dinamo au luat două puncte consectiv. Blajul a egalat, dar cu un plus de determinare dinamovistele au câștigat punctele care a reechilibrat tabela.

Citeşte mai mult... [Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”]

Volei feminin – Divizia A1, semifinale. Meciul 2

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest – CS Volei Alba Blaj 0-3 (22-25, 24-26, 18-25)

Volei_feteSemifinala Diviziei A1 la volei feminin dintre Dinamo Romprest și CS Volei Alba Blaj se joacă pe muchie de cuțit. După primele două întâlniri, disputate în Capitală, scorul general este 1-1 (echipa care acumulează prima trei victorii se califică în finală). Dinamo s-a impus vineri cu 3-2, la capătul unui meci de mare luptă, în timp ce formația ardeleană a câștigat partida a doua, disputată sâmbătă, cu 3-0. Risipa de energie din ziua precendentă s-a resimțit în tabăra dinamovistă încă din start. Cu probleme în special la construcție și lipsită de aportul letoniencei Olga Ativi, Dinamo a cedat primul set cu 22-25.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – Divizia A1, semifinale. Meciul 2]

Volei feminin – Divizia A1, semifinale, meciul 1

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest – CS Volei Alba Blaj 3-2 (22-25, 25-23, 25-18, 23-25, 16-14)

DEchipa feminină de volei CS Dinamo București a făcut primul pas spre finala Diviziei A1, după o primă victorie în semifinala cu CS Volei Alba Blaj. Vineri, în Sala Polivalentă din Complexul Sportiv Dinamo, echipa antrenată de Marian Constantin a avut de muncit serios pentru a se impune în fața unei formații ale cărei pretenții au crescut direct proporțional cu investițiile sale. Beneficiind de serviciile unui coordonator experimentat, precum Luminița Trombițaș, CS Volei Alba Blaj a câștigat primul set cu 25-22. Marian Constantin a simțit momentul, trimițându-le în teren pe Mincă, la coordonare, și pe Cărbuneanu. Blocajul a început să funcționeze din ce în ce mai bine, iar Dinamo a câștigat următoarele două seturi.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – Divizia A1, semifinale, meciul 1]

Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică

Dinamo Romprest - Știința Bacău 2-3 (25-14, 21-25, 25-17, 20-25, 10-15)

Din__vs_Blaj__06Voleibalistele de la Dinamo Romprest au pierdut dramatic finala Cupei României, partidă găzduită duminică, 23 martie, de Sala Sporturilor din Constanța. După un meci în care au condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, jucătoarele antrenate de Marian Constantin au cedat în setul decisiv, cu 10-15. Fetele de la Dinamo au părăsit sala cu ochii în lacrimi, marcate de neșansa pe care au avut-o.

Dinamo a început excelent primul set. Fără erori la preluare, cu blocaj eficient și atacuri variate, voleibalistele în alb-roșu au pus punct după punct pe tabelă în dreptul lor. Campioană en titre și deținătoare a Cupei, Știința Bacău a fost incapabilă să găsească soluții în fața unei formații dinamoviste dezlănțuite.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică]

Volei feminin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală

Un articol de Alexandru Enciu

Dinamo Romprest – CSM București 3-2 (26-24, 26-28, 22-25, 25-17, 15-9)

dinamo_OKDinamo Romprest și-a respectat statutul de favorită și s-a calificat în ultimul act al Cupei României la volei feminin, după o semifinală frumoasă și plină de tensiune disputată în compania echipei CSM București. Meciul s-a desfășurat sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, iar jucătoarele antrenate de Marian Constantin au fost nevoite să-și pună în valoare tot arsenalul pentru a se impune în fața unei formații care a arătat o cu totul altă determinare față de jocurile din campionat, câștigate de Dinamo cu 3-0. În primul set, cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare. CSM a condus până la 18-15, însă Dinamo a revenit pe final și a închis tabela în prelungiri, grație experienței jucătoarelor sale.

Citeşte mai mult... [Volei feminin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală]

Pagina 3 din 23

Elisabeta Lipă

Săptămâna 20 - 26 octombrie 2014

Baschet. Liga 1 masculin (etapa 4), 26 octombrie, ora 14:00: CSU Știința București – Dinamo. Arena de Baschet (FRB)

Polo. Superliga (etapa 4), 25 octombrie (ora 18:00) și 26 octombrie (ora 11:00): Crișul Oradea – Dinamo.

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 3), 24 octombrie, ora 19:00: Dinamo Romprest - Știința Bacău. Sala Polivalentă Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 3), 26 octombrie, ora 17:00: Dinamo – Steaua. Sala Polivalentă Dinamo

Box. Campionatele Europene de tineret, 17-26 octombrie 2014, Croația

Gimnastică. Campionatele Naționale de juniori individual, 22-25 octombrie, Deva

Judo. Campionatele Mondiale de juniori și tineret,  22-26 octombrie, SUA