Home Volei masculin

Volei masculin

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza II, tur - meciul 1

Tomis Constanța - Dinamo București: 3-0 (25-15, 25-19, 25-22)

Joi, 22 martie, la Constanța, s-a disputat primul meci al semifinalei dintre Tomis și Dinamo, partidă încheiată cu victoria gazdelor.

Putem spune că echipa lui Daniel Rădulescu a pierdut destul de ușor această întâlnire, având o evoluție sub cea cu care ne-a obișnuit în returul acestui campionat. La acest scor nu sunt prea multe de spus despre desfășurarea partidei, ci doar că așteptăm o revenire absolut necesară a dinamoviștilor în meciul cu numărul 2 din primul tur al semifinalei, pentru a ne putea creea avantajul rezultatului egal în deplasare, de la care să se plece în partidele returului ce se va desfășura la București.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 22 martie, ora 2030

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III

Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare: 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25 -15)

VoBaietiNici o clipă nu s-a pus problema învingătoarei în această ultimă întâlnire dintre două echipe total diferite. Pe de-o parte, Dinamo care a avut și are ghinionul să aibă mai mulți sportivi accidentați sau care vin după o lungă perioadă de recuperare, dar care a arătat, încă o dată, că este o echipă în adevăratul sens al cuvantului, iar pe de altă parte Știința care s-a luptat și și-a jucat șansa până la ultima minge pusă în joc.

Primul set a început în nota de dominare destul de clară a dinamoviștilor. Scorul a ajuns destul de repede la 22-18 iar în finalul setului, la un firesc 25-19.

Setul al doilea a început și mai bine pentru elevii profesorului Daniel Rădulescu, scorul ajungând repede la 20-14, 22-18 și 25-22.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III]

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul II

Știința Explorări Baia Mare - Dinamo București: 3-1 (24-26, 32-30, 25-13, 25-20)

Sâmbătă. 11 martie, s-a desfășurat și partida de la Baia Mare, contând pentru turul 2 al fazei I din play-off. Dinamo a pierdut  acest meci, așa încât soarta calificării în faza a II-a se va juca la București, pe 14 martie.

Așteptăm această partidă cu încredere, domnul Dan Drăgușin, managerul echipei, asigurandu-ne că Dinamo va da tot ce are mai bun astfel încât echipa să se califice în faza următoare.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 11 martie, ora 2100

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul I

Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Explorări Baia Mare: 3-2 (15-25, 18-25, 25-19, 25-20, 16-14)

VB_01Ne aşteptam ca meciul de miercuri, 7 martie, să fie greu cu băimărenii dar parcă, de data asta, tensiunea a atins cote maxime.

Primul set a început în nota de dominare a sportivilor din Baia Mare care au condus cu 5-1 pentru ca scorul să ajunga la 11-3 pentru oaspeţi. La acest scor, Daniel Rădulescu avea deja două time-out-uri şi un time-out tehnic. În 20 de minute s-a ajuns la 25-15 şi scorul partidei: 0-1 la seturi pentru o echipă căreia îi ieşea totul.

În setul doi s-a mers cap la cap până la 16-15 pentru baieţii noştri, pentru ca, din nou, băimărenii să preia conducerea şi setul să se încheie cu 25-18 pentru ei. Un neverosimil 0-2 la seturi!

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul I]

Volei – Divizia A1, masculin: final de retur
Cele 22 de etape ale campionatului s-au terminat. Urmează play-off-ul.

DinamoFarul02Luni, 5 martie, s-a încheiat returul Diviziei A1 la volei masculin, cu o victorie oarecum neașteptată a Dejului în fața Tomisului, cu un categoric 3-0 care a propulsat-o de pe locul 6 pe 5. Spun "oarecum" având în vedere faptul că Tomisul a introdus în teren juniorii, menajându-și echipa de bază care peste 2 zile va evolua în primul meci al play-off-ului.

Rezultatul acestui meci a decis și viitoarea adversară a echipei noastre: Știința Explorări Baia Mare, care a alunecat de pe locul 5 pe 6, având cu un punct mai puțin decât Dejul. Iată, așadar, configurația finală a primelor 8 locuri din clasament: 1. CS Remat Zalău - 61 pct.; 2. Tomis Constanța - 54 pct.; 3. Dinamo București - 47 pct.; 4. VCM LPS Piatra Neamț - 39 pct.; 5. CS Unirea Dej - 38 pct.; 6. Știința Explorări Baia Mare - 37 pct.; 7. CSA Steaua București - 34 pct.; SCMU Craiova - 30 pct. Acestea sunt și cele 8 echipe înscrise în play-off, următoarele 4 (CSM București, U Cluj, CSU Galați și U Timișoara) urmând a disputa play-out-ul Diviziei A1, în urma căruia se vor stabili echipele retrogradate.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: final de retur]

Pagina 43 din 49

<< Început < Anterior 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Următor > Sfârşit >>

Program competițional 16-22 septembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor, Grupa D (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: Dinamo – IFK Kristianstad (Suedia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 4), 21 septembrie, ora 11:00: Politehnica Timișoara – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 4), 21 septembrie, ora 10:00: Tomitanii Constanța - Dinamo

Box. Campionatele Mondiale de seniori, 07-21 septembrie, Ekaterinburg (Rusia)

Box. Campionatele Naționale de tineret, 16-22 septembrie, Eforie

Haltere. Campionatele Mondiale de seniori, 16-27 septembrie, Pattaya (Thailanda)

Scrimă. Cupa României la spadă juniori, 19-22 septembrie, Satu Mare

Tir. Campionatele Europene de glonț, 16-21 septembrie, Italia

• Închis pe 15 august a.c., pentru lucrări de mentenanță, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu – Dinamo va fi redeschis pentru activitățile sportive și de agrement începând cu data de 02 septembrie 2019.

• Bazinul descoperit (exterior) din incinta Complexului Sportiv Dinamo se va închide pentru public începând cu data de 9 septembrie a.c.