Home Volei masculin

Volei masculin

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III

Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare: 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25 -15)

VoBaietiNici o clipă nu s-a pus problema învingătoarei în această ultimă întâlnire dintre două echipe total diferite. Pe de-o parte, Dinamo care a avut și are ghinionul să aibă mai mulți sportivi accidentați sau care vin după o lungă perioadă de recuperare, dar care a arătat, încă o dată, că este o echipă în adevăratul sens al cuvantului, iar pe de altă parte Știința care s-a luptat și și-a jucat șansa până la ultima minge pusă în joc.

Primul set a început în nota de dominare destul de clară a dinamoviștilor. Scorul a ajuns destul de repede la 22-18 iar în finalul setului, la un firesc 25-19.

Setul al doilea a început și mai bine pentru elevii profesorului Daniel Rădulescu, scorul ajungând repede la 20-14, 22-18 și 25-22.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III]

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul II

Știința Explorări Baia Mare - Dinamo București: 3-1 (24-26, 32-30, 25-13, 25-20)

Sâmbătă. 11 martie, s-a desfășurat și partida de la Baia Mare, contând pentru turul 2 al fazei I din play-off. Dinamo a pierdut  acest meci, așa încât soarta calificării în faza a II-a se va juca la București, pe 14 martie.

Așteptăm această partidă cu încredere, domnul Dan Drăgușin, managerul echipei, asigurandu-ne că Dinamo va da tot ce are mai bun astfel încât echipa să se califice în faza următoare.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 11 martie, ora 2100

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul I

Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Explorări Baia Mare: 3-2 (15-25, 18-25, 25-19, 25-20, 16-14)

VB_01Ne aşteptam ca meciul de miercuri, 7 martie, să fie greu cu băimărenii dar parcă, de data asta, tensiunea a atins cote maxime.

Primul set a început în nota de dominare a sportivilor din Baia Mare care au condus cu 5-1 pentru ca scorul să ajunga la 11-3 pentru oaspeţi. La acest scor, Daniel Rădulescu avea deja două time-out-uri şi un time-out tehnic. În 20 de minute s-a ajuns la 25-15 şi scorul partidei: 0-1 la seturi pentru o echipă căreia îi ieşea totul.

În setul doi s-a mers cap la cap până la 16-15 pentru baieţii noştri, pentru ca, din nou, băimărenii să preia conducerea şi setul să se încheie cu 25-18 pentru ei. Un neverosimil 0-2 la seturi!

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul I]

Volei – Divizia A1, masculin: final de retur
Cele 22 de etape ale campionatului s-au terminat. Urmează play-off-ul.

DinamoFarul02Luni, 5 martie, s-a încheiat returul Diviziei A1 la volei masculin, cu o victorie oarecum neașteptată a Dejului în fața Tomisului, cu un categoric 3-0 care a propulsat-o de pe locul 6 pe 5. Spun "oarecum" având în vedere faptul că Tomisul a introdus în teren juniorii, menajându-și echipa de bază care peste 2 zile va evolua în primul meci al play-off-ului.

Rezultatul acestui meci a decis și viitoarea adversară a echipei noastre: Știința Explorări Baia Mare, care a alunecat de pe locul 5 pe 6, având cu un punct mai puțin decât Dejul. Iată, așadar, configurația finală a primelor 8 locuri din clasament: 1. CS Remat Zalău - 61 pct.; 2. Tomis Constanța - 54 pct.; 3. Dinamo București - 47 pct.; 4. VCM LPS Piatra Neamț - 39 pct.; 5. CS Unirea Dej - 38 pct.; 6. Știința Explorări Baia Mare - 37 pct.; 7. CSA Steaua București - 34 pct.; SCMU Craiova - 30 pct. Acestea sunt și cele 8 echipe înscrise în play-off, următoarele 4 (CSM București, U Cluj, CSU Galați și U Timișoara) urmând a disputa play-out-ul Diviziei A1, în urma căruia se vor stabili echipele retrogradate.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: final de retur]

Volei – Divizia A1, masculin: restanță din etapa a XVII-a

U. Cluj – Dinamo București: 0-3 (20-25, 16-25, 12-25)

V_b_04Dinamo a disputat sâmbătă, 3 martie, la Cluj, ultimul meci al returului de campionat, în compania formației U Cluj. De fapt, a fost vorba de o restanță din etapa a 17-a a campionatului Diviziei A1. Meciul a fost câștigat într-o manieră categorică de bucureșteni, cu scorul de 0-3 (pe seturi: 20-25, 16-25 și 12-25), în aproximativ o oră, victorie care a încununat un parcurs de excepție al echipei alb-roșii în returul de campionat.

Așa cum spuneam și în avancronică, meciul a fost lipsit de o miză reală, rezultatul său neafectând în niciun fel poziția din clasament a celor două echipe. Cu toate acestea, pentru Dinamo rezultatul partidei contează nu numai pentru palmares, ci demonstrează, încă o dată, forma foarte bună în care se află echipa și potențialul realizării unei performanțe de excepție în play-off-ul al cărui start se va da peste doar câteva zile.