Home Judo feminin

Judo feminin

Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret

stefania_dobreClubul Sportiv Dinamo contabilizează prima medalie la Jocurile Olimpice de Tineret, competiție ce se desfășoară la Nanjing (China). Cel dintâi trofeu al delegației României a venit de pe tatami, luni, de la una dintre sportivele aflate în trupa de elită a antrenorului Florin Bercean. Performanța a fost realizată de judoka Ștefania Dobre (foto prim-plan / 18 ani), care a cucerit argintul în cadrul categoriei 63 de kilograme. În finală, sportiva tricoloră a fost învinsă de unguroaica Szabina Gerczak, campioana europeană en titre de la 63 kg. Ștefania Dobre este și ea dublă medaliată cu aur la europene, dar la o categorie inferioară, 57 kg.

Citeşte mai mult... [Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret]

Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

J_04Dinamo București își păstrează și în 2014 supremația în judoul feminin românesc. În colaborare cu U CSM Cluj, CS Dinamo a cucerit weekendul trecut titlul național pe echipe la feminin, după un turneu pe care l-a dominat autoritar. Competiția s-a desfășurat la Cluj Napoca, iar Dinamo – U CSM Cluj a aliniat la start trei echipe. Am alcătuit prima echipă din cele mai valoroase sportive, echipa a doua din judoka de la U23 și de la junioare, iar a treia formație din sportive și mai tinere. Au fost în total opt echipe la start, cele mai multe de după 1989, a declarat antrenorul coordonator al secției, Florin Bercean.

În finală, prima echipă Dinamo – U CSM Cluj a învins cu 5-0 pe CSM Liberty Oradea, punctajul tehnic fiind 45-0! Pentru echipa campioană, ceva mai solicitant a fost meciul din semifinale, în care a întâlnit formația a doua a clubului, pe care a depășit-o cu 4-1. Dinamo – U CSM Cluj B s-a clasat pe locul trei la Campionatele Naționale pe echipe.

Citeşte mai mult... [Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin]

Judo - Grand Prix, Tokyo 2013

Ju__21Dinamovista Andreea Chițu a câștigat medalia de bronz la categoria 52 kg, în cadrul concursului Grand Prix Tokyo 2013.

Andreea a câștigat grupa din care făcea parte, întrecând pe Pei-Ju Lien (Taipei) și pe Natsumi Gomi din Japonia.

În semifinală, Andreea a pierdut întâlnirea cu sportiva din Brazilia, Erica Miranda, iar în recalificări a câștigat în fata sportivei Eleudis Valentim.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 3 decembrie 2013, ora 2230

Judo - Grand Slam, Abu Dhabi în Emiratele Arabe, 21-24 noiembrie 2013

CAPRIORIU_grand_slam_2013Bronz penru Căprioriu la Grand Slam-ul de la Abu Dhabi

Dinamovista Corina Caprioriu - 57 kg, a câștigat medalia de argint și un bine meritat premiu de 4000 dolari la Grand Slam, Abu Dhabi în Emiratele Arabe.

În weekend-ul trecut, Corina Căprioriu și Loredana Ohâi au fost invitate alături de cele mai bune judoka din lume pentru a participa la acest Grand Slam. Din păcate, o accidentare la unul dintre genunchi a oprit-o pe Loredana Ohâi să participe.  În semifinală Corina Căprioriu a învins-o pe o mai veche rivală a sa, pe portugheza Telma Monteiro, iar în finală pierzând la diferență de un avertisment în faţa sportivei germane Miryam Roper, a obţinut astfel medalia de argint.

Autorul articolului: George Vescan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 25 noiembrie 2013, ora 2345

Un articol de George Vescan

CN_JUN_2013Judokancele dinamoviste și-au dovedit superioritatea într-o manieră de necontestat față de celelalte echipe din țară, cât și la competiția de Ne-waza.

La C.N. pe echipe din acest an au participat 6 cluburi sportive din țară. C.S. Dinamo București a participat în acest an cu două echipe (echipa A și echipa B). Faptul că primele două locuri au fost câștigate de ambele echipe dinamoviste, surclasând astfel echipele rivale, Liberti Oradea (locul III) și pe CSA Steaua Petrom, este o dovadă a calității școlii de judo feminin din cadrul C.S.Dinamo București.

După finala de la echipe s-a desfășurat C.N. de Ne-waza U 23. La acest concurs, cele 6 categorii oficiele se reduc la 3, astfel: 52 kg, 63kg și + 63 kg. Ne-waza înseamnă luptă la sol, folosindu-se tehnici de ștrangulare, luxații sau fixări; în cazul în care nici un judoka nu reușește vreun procedeu, câștigător este desemnat cel care a fost mai activ.

Antrenorul Dragoș Bolbose, ne-a spus la finalul competiției: „Deoarece avem sportivi U23 valoroși, am alcătuit două echipe: echipa A a câștigat cu 5 -0, iar echpa B cu 3 -2 în fața lui Liberti Oradea. Sincer nu credeam că echipa a doua a C.S.Dinamo București să învingă echipa Liberti Oradea sau pe Steaua Petrom, dar se pare că au judokancele noastre sunt bune și au fost bine motivate”.

Citeşte mai mult... [Judo - Campionatul Național de echipe și de Ne-waza, U-23, Iași, 22-24 noiembrie 2013]

Pagina 10 din 12

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)