Home Judo feminin

Judo feminin

Judo. Dinamo – sapte medalii la nationalele de la Iasi

renata_bucatariJudoka de la CS Dinamo au obținut șapte medalii la Campionatele Naționale de seniori la judo, competiție desfășurată în weekend la Iași. Cele mai importante trofee, trei la număr, au fost cucerite de Paula Gliga (57 kg), Renata Bucătari (open) și Cristian Bodârlău (90 kg), câștigători la categoriile lor de greutate. Renata Bucătari și-a completat palmaresul și cu un argint la categoria 70 kg.

Citeşte mai mult... [Judo. Dinamo – sapte medalii la nationalele de la Iasi]

Judo. Loredana Ohai, aur la Openul European de la Sofia

Ju_ohai__41.jpgPrimul Open European al anului olimpic a adus si primul rezultat bun pentru judoka de la Dinamo. Sâmbătă, la competitia de la Sofia (Bulgaria), Loredana Ohâi a câștigat medalia de aur la categoria 57 de kilograme, după ce a învins-o în finală pe Ivelina Ilieva (Bulgaria). În semifinale, Loredana trecuse de Timna Nelson Levy din Israel.

Citeşte mai mult... [Judo. Loredana Ohai, aur la Openul European de la Sofia]

Judo. 14 medalii la Nationalele de ne-waza, Under 23

CN_ne-waza_Cj_2015CS Dinamo și-a făcut norma de medalii la Naționalele de judo ne-waza, individual și pe echipe, competiție desfășurată la finele săptămânii în municipiul Miercurea Ciuc. În total, dinamoviștii au obținut 14 medalii, dintre care patru de aur. La feminin, dominarea a fost totală, elevele antrenorului Florin Bercean câștigând toate titlurile.

Citeşte mai mult... [Judo. 14 medalii la Nationalele de ne-waza, Under 23]

Judo. Loredana Ohâi, bronz la Grand Slamul de la Abu Dhabi

Ju_ohai__41.jpgJudoka Loredana Ohâi (CS Dinamo) s-a clasat pe locul trei la Grand Slamul de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite) în cadrul categoriei 57 kg, după ce a câștigat prin ippon meciul pentru bronz disputat cu Jovana Rogic (Serbia). Până la acel meci, Loredana a câștigat grupa D, cu trei victorii, pentru ca apoi să cedeze în semifinala cu Jan Di KIm (Coreea de Sud).

Citeşte mai mult... [Judo. Loredana Ohâi, bronz la Grand Slamul de la Abu Dhabi]

Judo. Stefania Dobre (57 kg), vicecampioana mondiala de junioare

dobre_CM_J_2015Judoka Ștefania Dobre (19 ani) și-a completat palmaresul de excepție cu încă o medalie importantă. Campioană europeană anul acesta în Austria, sportiva legitimată la CS Dinamo București a cucerit sâmbătă argintul la Campionatele Mondiale de la Adu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), în cadrul categoriei 57 kg.

Citeşte mai mult... [Judo. Stefania Dobre (57 kg), vicecampioana mondiala de junioare]

Pagina 4 din 12

Săptămâna 18-24 martie 2019

Baschet. Cupa României (sferturi de finală, retur), 20 martie, ora 18:15: Dinamo – SCM Timișoara. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 8), 24 martie, ora 18:00: Dinamo – Phoenix Galați. Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), 18 martie, ora 18:15: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 24), 21 martie: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 16), 22 martie (ora 11:30) și 23 martie (ora 11:30): Dinamo – Rapid. Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo

Volei masculin. Play-off ( etapa 1), 23 martie, ora 18:00: SCMU Craiova - Dinamo, ora 18:00

Atletism. Campionatul Național de copii, 23 martie, București

Înot. Campionatul Național seniori, tineret, juniori, 19-24 martie, Bacău

Judo. Campionatul Național de seniori, 22-24 martie, Iași

Scrimă. Cupa Mondială – Budapesta, sabie masculin, 22-24 martie, Ungaria

Scrimă. Cupă Mondială – Sint Niklaas, sabie feminin, 22-24 martie, Belgia

Tir. Campionatul European aer comprimat, 18-25 martie, Osijek (Croația)

Acreditari CHL

În data de 23 martie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciul dintre Dinamo și Rapid, din cadrul Superligii masculine de polo. Partida va începe la ora 11:30, motiv pentru care programul de inițiere și agrement se va desfășura în ziua menționată de la ora 13:00.