Home Judo feminin

Judo feminin

Judo. Monica Ungureanu, medalie de bronz la GP Duesseldorf

ungureanu_GP_Duesseldorf_2Judoka Monica Ungureanu (29 de ani) bifează primul podium în 2017, la o competiție importantă. Sportiva legitimată la CS Dinamo, participantă la JO de la Rio, a obținut medalia de bronz la Grand Prixul de la Duesseldorf (Germania). Ungureanu a învins-o pentru bronz pe Melodie Vaugarnie (Franța).

Citeşte mai mult... [Judo. Monica Ungureanu, medalie de bronz la GP Duesseldorf]

Judo. Monica Ungureanu, medalie de bronz la Europene

monica_ungureanu_KKJudoka Monica Ungureanu (CS Dinamo) a cucerit medalia de bronz la categoria 48 kg, joi, la Campionatele Europene de la Kazan (Rusia), după ce a învins-o în meciul pentru bronz pe italianca Valentina Moscatt. Ungureanu și-a trecut astfel în cont prima sa medalie la o competiție majoră, după ce a mai câștigat Grand Prix-urile de la Qinqdao (China) în 2014 și Tbilisi 2016, precum și Grand Slamul de la Baku în 2015. Ea este calificată la JO de la Rio.

Citeşte mai mult... [Judo. Monica Ungureanu, medalie de bronz la Europene]

Judo. Monica Ungureanu, medalie de aur la GP – Tbilisi

monica_ungureanu_KKJudoka Monica Ungureanu (CS Dinamo) a cucerit medalia de aur la Grand Prixul de la Tbilisi, în cadrul categoriei 48 kg. În finala de vineri, Monica a învins-o prin ippon pe Taciana Lima (Guinea Bissau). Cu cele 300 de puncte câștigate în Georgia, Monica și-a consolidat locul în ierarhia mondială, astfel că este ca și calificată la JO de la Rio. Linia finală se va trage la 30 mai.

Citeşte mai mult... [Judo. Monica Ungureanu, medalie de aur la GP – Tbilisi]

Judo. Dinamo – sapte medalii la nationalele de la Iasi

renata_bucatariJudoka de la CS Dinamo au obținut șapte medalii la Campionatele Naționale de seniori la judo, competiție desfășurată în weekend la Iași. Cele mai importante trofee, trei la număr, au fost cucerite de Paula Gliga (57 kg), Renata Bucătari (open) și Cristian Bodârlău (90 kg), câștigători la categoriile lor de greutate. Renata Bucătari și-a completat palmaresul și cu un argint la categoria 70 kg.

Citeşte mai mult... [Judo. Dinamo – sapte medalii la nationalele de la Iasi]

Judo. Loredana Ohai, aur la Openul European de la Sofia

Ju_ohai__41.jpgPrimul Open European al anului olimpic a adus si primul rezultat bun pentru judoka de la Dinamo. Sâmbătă, la competitia de la Sofia (Bulgaria), Loredana Ohâi a câștigat medalia de aur la categoria 57 de kilograme, după ce a învins-o în finală pe Ivelina Ilieva (Bulgaria). În semifinale, Loredana trecuse de Timna Nelson Levy din Israel.

Citeşte mai mult... [Judo. Loredana Ohai, aur la Openul European de la Sofia]

Pagina 4 din 12

Program competițional 19-25 august 2019

Handbal. Supercupa României, 25 august, ora 14:30: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dumitru Popoescu Colibași – Brașov

Rugby. Cupa României (Grupa B – etapa 3), 24 august, ora 11:00: Dinamo – Steaua. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Mondiale de seniori, 25 august – 01 septembrie, Linz (Austria)

Kaiac-canoe. Campionatele Mondiale de seniori, 21-25 august, Szeged (Ungaria)