Home Judo feminin

Judo feminin

Judo feminin. Corina Căprioriu, aur la Grand Prixul de la Tașkent

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

J_104.jpgCorina Căprioriu a câștigat joi medalia de aur la Grand Prixul de la Tașkent (Uzbekistan), după ce s-a impus de o manieră categorică în toate cele patru meciuri pe care le-a avut de disputat. Valoroasa judoka de la Dinamo, vicecampioană olimpică la Londra, a spart astfel șirul ghinioanelor din 2014, trofeul de la Tașkent fiind primul ei succes stagional.

Citeşte mai mult... [Judo feminin. Corina Căprioriu, aur la Grand Prixul de la Tașkent]

Judo. Ungureanu și Ohâi, medalii de aur la Cupa Europei de la Belgrad

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Ju_ungureanu_11.jpgSportivele dinamoviste Monica Ungureanu (48 kg) și Loredana Ohâi (57 kg) au cucerit sâmbătă, 27 septembrie, medaliile de aur la Cupa Europei de la Belgrad (Serbia). Monica Ungureanu a învins-o în finală pe colega ei din lotul național Violeta Dumitru, după ce în semifinale depășise o altă judoka din România, Ioana Matei. Monica Ungureanu se află pe locul 22 în clasamentul federației internaționale, în cadrul categoriei sale, și are șanse de a se califica la JO din 2016 dacă va continua să adune puncte.

Citeşte mai mult... [Judo. Ungureanu și Ohâi, medalii de aur la Cupa Europei de la Belgrad]

Judo. Alexandra Pop, vicecampioană europeană de junioare

Judo__Pop__01.jpgCS Dinamo a punctat încă din prima zi a Campionatelor Europene de judo pentru juniori, competiție ce se desfășoară în perioada 19-21 septembrie la Sala Polivalentă din București. Dinamovista Alexandra Pop a cucerit vineri medalia de argint în cadrul categoriei 48 de kilograme, după trei victorii și o înfrângere în finala disputată în compania turcoaicei Dilara Lokmanhekim.

Citeşte mai mult... [Judo. Alexandra Pop, vicecampioană europeană de junioare]

Judo. Monica Ungureanu, aur la Grand Prixul de la Zagreb

Un articol de Alexandru Enciu (foto - ijf)

judo.monica_ungureanu4Judoka dinamovistă Monica Ungureanu (cat. 48 kg) a cucerit, vineri, medalia de aur la Grand Prixul de la Zagreb, după o evoluție extrem de solidă. Sportiva antrenată de Florin Bercean și Simona Richter a învins toate cele cinci adversare care i-au stat în față, între acestea aflându-se și o multiplă medaliată la europene, mondiale și JO, belgianca Charline van Snick. Revenită după o accidentare, Ungureanu (26 de ani) a trecut pe rând de Nathalia Brigida (Brazilia), Shira Rishony (Israel), Taciana Lima (Guinea Bissau), Charline van Snick (Belgia, în semifinale) și de Julia Figueroa (Spania, în finală).

Citeşte mai mult... [Judo. Monica Ungureanu, aur la Grand Prixul de la Zagreb]

Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret

stefania_dobreClubul Sportiv Dinamo contabilizează prima medalie la Jocurile Olimpice de Tineret, competiție ce se desfășoară la Nanjing (China). Cel dintâi trofeu al delegației României a venit de pe tatami, luni, de la una dintre sportivele aflate în trupa de elită a antrenorului Florin Bercean. Performanța a fost realizată de judoka Ștefania Dobre (foto prim-plan / 18 ani), care a cucerit argintul în cadrul categoriei 63 de kilograme. În finală, sportiva tricoloră a fost învinsă de unguroaica Szabina Gerczak, campioana europeană en titre de la 63 kg. Ștefania Dobre este și ea dublă medaliată cu aur la europene, dar la o categorie inferioară, 57 kg.

Citeşte mai mult... [Judo. Ștefania Dobre, argint la Jocurile Olimpice de Tineret]

Pagina 9 din 12

Săptămâna 10-16 iunie 2019

Atletism. Campionatul Național de tineret, 13-15 iunie, Pitești

Gimnastică. Campionatele Naționale pe echipe, 12-15 iunie, Constanța

Haltere. Campionatele Naționale de juniori, 10-12 ani, 13-15 ani, 10-14 iunie, Botoșani

Karate. Campionatul European Shito-ryu, 14-16 iunie, Cluj-Napoca

• Bazinul descoperit din incinta Complexului Sportiv Dinamo se va redeschide pentru public începând cu data de 15 iunie a.c. Prețurile pentru acces (individual și abonamente) sunt cele din secțiunea agrement-natație de pe siteul clubului. Prețurile și programul vor fi afișate și la intrarea în bazin.