Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte. Alin Alexuc, medalie de aur la ”Internaționalele Bulgariei”

alin_alexuc_okLuptătorul dinamovist Alin Alexuc (25 de ani) și-a îmbogățit palmaresul din 2015 cu încă o medalie strălucitoare. Sportivul dinamovist, lider al lotului de greco-romane, s-a clasat pe locul întâi la Internaționalele Bulgariei, competiție ce poartă numele a doi mari luptători de la sud de Dunăre, Nikola Petrov și Dan Kolov. Alexuc a concurat la o categorie superioară, 130 kg, dar a avut o evoluție extrem de solidă. În finală, el l-a învins prin superioritate (10-0) pe egipteanul Mohamad Abdellatif.

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, medalie de aur la ”Internaționalele Bulgariei”]

Lupte. Alin Alexuc, medalie de bronz la turneul de la Istanbul

lupte.alexucLuptătorul dinamovist Alin Alexuc (25 de ani) a urcat din nou pe podiumul de premiere al unui turneu internațional. După ce s-a clasat pe locul trei la Grand Prixul Ungariei (8 martie), cel mai valoros sportiv din luptele clasice românești a repetat performanța și la Memorialul Vehbi Emre&Hamit Kaplan de la Istanbul, în cadrul categoriei 98 kg. La aceeași competiție, Virgil Munteanu (59 kg) s-a clasat pe locul 5.

Alin Alexuc s-a fotografiat la Istanbul cu turcul Ildem Cenk, câștigătorul categoriei 98 kg

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, medalie de bronz la turneul de la Istanbul]

Lupte greco-romane. Alin Alexuc, locul 3 la Grand Prixul Ungariei

alexuc._GP_Ungaria_2015Luptătorul dinamovist Alin Alexuc (25 de ani) s-a clasat pe locul 3 la Grand Prixul Ungariei, competiție desfășurată în orașul Szombathely, în zilele de 7 și 8 martie. Alexuc (cat. 98 kg) a trecut pe rând de A. Osaka (Jap), M. Nielsen (Nor) și A. Majoros (Ung), asigurându-și prezența în semifinale, unde a cedat în fața campionului mondial Kiss Balazs (Ung). Pentru bronz, Alexuc l-a învins pe un alt reprezentant al gazdelor, I. Nemeth. La turneu au participat luptători din 27 de țări.

Alin Alexuc (primul din dreapta), pe podium la Grand Prixul Ungariei

CS Dinamo, 08 martie 2015, ora 18:10

Lupte greco-romane. Alin Alexuc și Tomi Hinoveanu, campioni naționali

lupte.CN2015_Craiova_1Secția de lupte greco-romane a CS Dinamo București a încheiat Campionatele Naționale individuale de seniori cu un total de două medalii de aur. Competiția s-a desfășurat la Cluj Napoca, între 13-15 februarie, și a reunit peste 300 de luptători din întreaga țară. Titlurile de campioni au fost cucerite de cei mai valoroși luptători dinamoviști, Alin Alexuc (130 kg) și Tomi Hinoveanu (71 kg).

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Alin Alexuc și Tomi Hinoveanu, campioni naționali]

Lupte. Copiii s-au luptat pentru cadourile lui Moș Nicolae

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

L__4.jpgSecția de lupte greco-romane a Clubului Sportiv Dinamo a încheiat anul competițional 2014 organizând o nouă competiție rezervată copiilor, a patra din acest an. ”Cupa Moș Nicolae 2014” a umplut sâmbătă, 6 decembrie, sala de copii, care s-au luptat cu ambiția, naturalețea și frumusețea specifice vârstei. La competiție au participat tineri luptători din București, Giurgiu și Drobeta Tr. Severin.

Citeşte mai mult... [Lupte. Copiii s-au luptat pentru cadourile lui Moș Nicolae]

Pagina 12 din 15

<< Început < Anterior 11 12 13 14 15 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 20-26 ianuarie 2020

Baschet. Liga Națională (Grupa 1-6, etapa 15), 25 ianuarie: Dinamo Știința – U BT Cluj Napoca. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (restanță din etapa 12), 22 ianuarie, ora 18:00: Rapid Bucureșri – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 25 ianuarie: Știința Bacău – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 12), 25 ianuarie: ACS Volei Municipal Zalău – Dinamo

Judo. Tel Aviv Grand Prix, 23-25 ianuarie, Israel

Scrimă. Qatar Grand Prix, 24-26 ianuarie, Doha

Scrimă. Campionatul Național de spadă – cadete și junioare, 23-26 ianuarie, București

Schi fond. Cupa Mondială - Obersdorf, 23-25 ianuarie, Germania

Schi-biatlon. Cupa Mondială - Pokljuka, 21-26 ianuarie, Slovenia. Campionatul Mondial de juniori și tineret, 23 ianuarie – 2 februarie, Lenzerheide (Elveția)

Tir. H&N Cup – Munchen, 21-26 ianuarie, Germania