Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte greco-romane. Două competiții, zeci de copii în Sala Dinamo

Mem_Dolipschi_15_07Sala de lupte din Complexul Sportiv Dinamo a găzduit sâmbătă, 17 octombrie, două competiții rezervate copiilor și cadeților, "Memorialul Victor Dolipschi - ediția a VI-a" și "Memorialul Alexandru Ruszi". Aproape o sută de copii, din București, dar și din Giurgiu, Brașov, Bușteni, Constanța sau Câmpulung, au venit să-și măsoare forțele în lupta cea dreaptă.

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Două competiții, zeci de copii în Sala Dinamo]

Lupte. Alin Alexuc, calificat la JO dupa ce s-a clasat pe 5 la Mondiale

gr_98kg_timchenko_ukr_df._alexuc_rouLuptătorul dinamovist Alin Alexuc (25 de ani / greco-romane) s-a clasat pe locul cinci la Campionatele Mondiale din SUA (Las Vegas), calificându-se astfel la JO de la Rio 2016. După ce l-a învins în sferturile categoriei 98 kg pe chinezul Di Xiao, Alexuc a intrat aproape imediat pe saltea, pentru semifinala cu armeanul Aleksanyan. Efortul depus în sferturi l-a costat pe luptătorul român, care a rezistat numai o repriză în fața celui care avea să câștige aurul mondial. În meciul pentru bronz, Alexuc a cedat în fața ucraineanului Dimitriy Timchenko.

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, calificat la JO dupa ce s-a clasat pe 5 la Mondiale]

Lupte. Alexuc și Munteanu, medalii de aur la Internaționalele României

L_Munteanu_VLuptătorii dinamoviști Virgil Munteanu (foto, în albastru - 59 kg) și Alin Alexuc (130 kg) au cucerit medalii de aur în prima zi a Internaționalelor României - ”Turneul Ion Cornianu și Ladislau Simon”, competiție găzduită de Sala Polivalentă din Capitală. Palmaresul dinamoviștilor de la secția de greco romane în cadrul turneului care a reunit peste 350 de sportivi din 20 de țări, la toate stilurile, a fost completat de medalia de argint obținută de Tomi Hinoveanu la categoria 71 kg.

Fotografii: Mihai Neacșu

Citeşte mai mult... [Lupte. Alexuc și Munteanu, medalii de aur la Internaționalele României]

Baku 2015. Luptătorul Virgil Munteanu, învins în sferturi de finală

Baku_21_luptePrima zi de întreceri la Jocurile Europene de la Baku a adus în arenă toți cei trei luptători de greco-romane de la Dinamo București. Dintre ei, cel mai sus a ajuns Virgil Munteanu (59 kg), învins în sferturile de finală de moldoveanul Victor Ciobanu (scor 3-1). Munteanu, medaliat cu bronz la CE de la Tampere (2008), trecuse anterior de Csongor Knipli (Ungaria /3-0) și de Fatih Ucuncu (Turcia / 3-1). Tomi Hinoveanu (71 kg) a pierdut în primul tur, iar Alin Alexuc (98 kg) a cedat în optimi (0-5) la Tsimafei Dzeinichenka (Belarus). Niciun luptător nu a fost recalificat.

CS Dinamo, 13 iunie 2015, ora 12:15

Lupte greco-romane. Memorialul Nicolae Martinescu – ediția a II-a

Memorial_Martinescu_2015__01Sala de lupte greco-romane din Complexul Sportiv Dinamo a găzduit sâmbătă, 23 mai, a doua ediție a ”Memorialului Nicolae Martinescu”, competiție organizată în memoria celui care a fost campion olimpic în 1972 și multiplu medaliat european și mondial, decedat în luna aprilie a anului 2013. Concursul a fost rezervat copiilor și cadeților.

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Memorialul Nicolae Martinescu – ediția a II-a]

Pagina 11 din 15

<< Început < Anterior 11 12 13 14 15 Următor > Sfârşit >>

Săptămâna 20-26 ianuarie 2020

Baschet. Liga Națională (Grupa 1-6, etapa 15), 25 ianuarie: Dinamo Știința – U BT Cluj Napoca. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (restanță din etapa 12), 22 ianuarie, ora 18:00: Rapid Bucureșri – Dinamo. Sala Rapid

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 15), 25 ianuarie: Știința Bacău – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 12), 25 ianuarie: ACS Volei Municipal Zalău – Dinamo

Judo. Tel Aviv Grand Prix, 23-25 ianuarie, Israel

Scrimă. Qatar Grand Prix, 24-26 ianuarie, Doha

Scrimă. Campionatul Național de spadă – cadete și junioare, 23-26 ianuarie, București

Schi fond. Cupa Mondială - Obersdorf, 23-25 ianuarie, Germania

Schi-biatlon. Cupa Mondială - Pokljuka, 21-26 ianuarie, Slovenia. Campionatul Mondial de juniori și tineret, 23 ianuarie – 2 februarie, Lenzerheide (Elveția)

Tir. H&N Cup – Munchen, 21-26 ianuarie, Germania