Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad

Hinoveanu_Munteanu_Carare_AlexucCei mai buni luptători de greco-romane din țară au participat la finele săptămânii trecute la Memorialul Ljubomir Ivanovic Gedza, competiție desfășurată la Belgrad (Serbia). La acest turneu au fost prezenți și dinamoviștii Alin Alexuc Ciurariu, Virgil Munteanu și Tomi Hinoveanu, toți trei urcând pe podiumul de premiere. Luptătorii se pregătesc pentru Campionatele Europene de la Riga (8-13 martie).

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad]

Lupte. Dinamo, trei titluri la Nationalele de la Craiova

BarbazanLuptătorii de la CS Dinamo au obținut opt clasări pe podium la Campionatele Naționale individuale de la Craiova, dintre care trei au fost titluri naționale. Palmaresul ar fi fost și mai strălucitor dacă Virgil Munteanu și Alin Alexuc, doi dintre titlularii lotului național, nu ar fi fost menajați pentru competițiile internaționale care urmează în acest an olimpic extrem de important.

Citeşte mai mult... [Lupte. Dinamo, trei titluri la Nationalele de la Craiova]

Lupte. Tiberiu Barbazan, campion national de tineret

barbazan_CN_tineret_2015Sportivii de la CS Dinamo au obținut cinci medalii la Campionatele Naționale de lupte pentru tineret, competiție desfășurată între 6-8 noiembrie la Odorheiu Secuiesc. Cel mai important rezultat l-a obținut Tiberiu Barbazan, care a câștigat titlul național la stilul greco-romane, categoria 130 kg.

Citeşte mai mult... [Lupte. Tiberiu Barbazan, campion national de tineret]

Lupte greco-romane. Două competiții, zeci de copii în Sala Dinamo

Mem_Dolipschi_15_07Sala de lupte din Complexul Sportiv Dinamo a găzduit sâmbătă, 17 octombrie, două competiții rezervate copiilor și cadeților, "Memorialul Victor Dolipschi - ediția a VI-a" și "Memorialul Alexandru Ruszi". Aproape o sută de copii, din București, dar și din Giurgiu, Brașov, Bușteni, Constanța sau Câmpulung, au venit să-și măsoare forțele în lupta cea dreaptă.

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Două competiții, zeci de copii în Sala Dinamo]

Lupte. Alin Alexuc, calificat la JO dupa ce s-a clasat pe 5 la Mondiale

gr_98kg_timchenko_ukr_df._alexuc_rouLuptătorul dinamovist Alin Alexuc (25 de ani / greco-romane) s-a clasat pe locul cinci la Campionatele Mondiale din SUA (Las Vegas), calificându-se astfel la JO de la Rio 2016. După ce l-a învins în sferturile categoriei 98 kg pe chinezul Di Xiao, Alexuc a intrat aproape imediat pe saltea, pentru semifinala cu armeanul Aleksanyan. Efortul depus în sferturi l-a costat pe luptătorul român, care a rezistat numai o repriză în fața celui care avea să câștige aurul mondial. În meciul pentru bronz, Alexuc a cedat în fața ucraineanului Dimitriy Timchenko.

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, calificat la JO dupa ce s-a clasat pe 5 la Mondiale]

Pagina 10 din 15

Program competițional 16-22 septembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor, Grupa D (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: Dinamo – IFK Kristianstad (Suedia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 4), 21 septembrie, ora 11:00: Politehnica Timișoara – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 4), 21 septembrie, ora 10:00: Tomitanii Constanța - Dinamo

Box. Campionatele Mondiale de seniori, 07-21 septembrie, Ekaterinburg (Rusia)

Box. Campionatele Naționale de tineret, 16-22 septembrie, Eforie

Haltere. Campionatele Mondiale de seniori, 16-27 septembrie, Pattaya (Thailanda)

Scrimă. Cupa României la spadă juniori, 19-22 septembrie, Satu Mare

Tir. Campionatele Europene de glonț, 16-21 septembrie, Italia