Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio

ion_panait_cu_sotie_si_fetitaLuptătorul dinamovist Ion Panait (34 de ani) şi-a asigurat prezenţa la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce s-a calificat în finala categoriei 66 kg la turneul mondial de la Ulan Bator (Mongolia). Panait a trecut pe rând de Eirik Gundersen (Norvegia), Knut Zakarias Tallroth (Suedia) şi Edgaras Venckaitis (Lituania). Prezenţa în finala categoriei i-a asigurat biletul pentru Rio.

Ion Panait, alături de soţia sa, Mihaela, medaliată europeană şi mondială la lupte, şi fetiţa lor. Foto: Mihai Neacşu

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio]

Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene

hinoveanuLuptătorul dinamovist Tomi Hinoveanu a pierdut meciul pentru bronz la Campionatele Europene de la Riga (Letonia), în cadrul categoriei 71 kg - stilul greco-romane. Hinoveanu a fost învins în meciul decisiv de ungurul Balint Korpasi, clasându-se în final pe locul 5. Anterior acestui meci, Tomi pierduse primul meci la armeanul Varshan Boranyan, cel care avea să cucerească medalia de aur, dar și-a câștigat dreptul de a se bate pentru bronz după ce a câștigat două meciuri din recalificări

Citeşte mai mult... [Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene]

Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad

Hinoveanu_Munteanu_Carare_AlexucCei mai buni luptători de greco-romane din țară au participat la finele săptămânii trecute la Memorialul Ljubomir Ivanovic Gedza, competiție desfășurată la Belgrad (Serbia). La acest turneu au fost prezenți și dinamoviștii Alin Alexuc Ciurariu, Virgil Munteanu și Tomi Hinoveanu, toți trei urcând pe podiumul de premiere. Luptătorii se pregătesc pentru Campionatele Europene de la Riga (8-13 martie).

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Trei dinamovisti pe podium la Belgrad]

Lupte. Dinamo, trei titluri la Nationalele de la Craiova

BarbazanLuptătorii de la CS Dinamo au obținut opt clasări pe podium la Campionatele Naționale individuale de la Craiova, dintre care trei au fost titluri naționale. Palmaresul ar fi fost și mai strălucitor dacă Virgil Munteanu și Alin Alexuc, doi dintre titlularii lotului național, nu ar fi fost menajați pentru competițiile internaționale care urmează în acest an olimpic extrem de important.

Citeşte mai mult... [Lupte. Dinamo, trei titluri la Nationalele de la Craiova]

Lupte. Tiberiu Barbazan, campion national de tineret

barbazan_CN_tineret_2015Sportivii de la CS Dinamo au obținut cinci medalii la Campionatele Naționale de lupte pentru tineret, competiție desfășurată între 6-8 noiembrie la Odorheiu Secuiesc. Cel mai important rezultat l-a obținut Tiberiu Barbazan, care a câștigat titlul național la stilul greco-romane, categoria 130 kg.

Citeşte mai mult... [Lupte. Tiberiu Barbazan, campion national de tineret]

Pagina 10 din 15

Program competițional 18-24 noiembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor (etapa 9), 20 noiembrie, ora 19:00: Dinamo – Chekhovskie (Rus). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 11), 24 noiembrie, ora 16:15: Dinamo – HC Buzău. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 7), 24 noiembrie, ora 12:30: Dinamo – Volei Alba Blaj.

Baschet. Liga Națională (etapa 6), 18 noiembrie, ora 19:00: Steaua – Dinamo Știința. Sala regimentului de gardă Mihai Viteazu

Baschet. Liga Națională (etapa 7), 22 noiembrie, ora 19:00: Dinamo Știința – BCMU FC Argeș Pitești. Sala Dinamo

Polo.  Superliga (etapa 4), 22 noiembrie (ora 11:00) și 23 noiembrie (ora 11:00): Dinamo – Steaua. Bazinul Anatolie Grințescu - Dinamo

Rugby. Cupa României (etapa 6), 23 noiembrie, ora 11:00: Steaua – Dinamo. Teren Ghencea

Polo feminin. Turneu Bazin Floreasca, 23-24 noiembrie, București

Karate. Campionatul Național interstiluri, 23 noiembrie, Izvorani

Tenis. Turneu ATP - Bari, 18-24 noiembrie, Italia

Tir. Finala Cupei Mondiale, 18-24 noiembrie, Putian (China)

Scrimă. Circuit European de cadeți, 22-24 noiembrie, București

Sâmbătă, 23 noiembrie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu găzduiește, începând cu ora 11:00, meciul din Superliga de polo dintre Dinamo și Steaua. Din acest motiv, activitatea de agrement și inițiere în bazinul mare va începe la ora 13:15.