Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte. Pe podium la Europenele politistilor

Lupte._CE_politie_2016CS Dinamo s-a remarcat la Campionatele Europene ale polițiștilor, desfășurate la Bratislava (Slovacia), atât prin sportivii de la București și Brașov, cât și prin antrenorul Petre Cărare. La 53 de ani, tehnicianul dinamovist a reintrat pe saltea, în competiție, și a cucerit medalia de bronz la categoria 85 kg.

Citeşte mai mult... [Lupte. Pe podium la Europenele politistilor]

Lupte greco-romane. Patru medalii la Internationalele Romaniei

L_Munteanu_VLuptătorii de la secția de greco-romane a CS Dinamo (antrenori, Petre Cărare și Marian Sandu) au câștigat patru medalii la "Turneul Internațional al României – Ion Cornianu & Ladislau Simon", competiție desfășurată la Sala Polivalentă din Capitală în zilele de 18 și 19 iunie. Două medalii au fost de aur, cucerite de Virgil Munteanu (foto - 59 kg) și Ion Panait (66 kg).

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Patru medalii la Internationalele Romaniei]

Lupte. Memorialul Nicolae Martinescu, editia a III-a

memorial_martinescu_2016Secție de lupte greco-romane de CS Dinamo a organizat sâmbătă a treia ediție a "Memorialului Nicolae Martinescu". Competiția, rezervată copiilor și cadeților, onorează memoria celui mai mare luptător dinamovist, unul dintre cei mai mari din istoria sportului românesc. Nicolae Martinescu a fost campion olimpic (1972), medaliat cu bronz la JO 1968, de șase ori medaliat mondial și de două ori european, dintre care o dată cu aur (Essen, 1966).

Citeşte mai mult... [Lupte. Memorialul Nicolae Martinescu, editia a III-a]

Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio

ion_panait_cu_sotie_si_fetitaLuptătorul dinamovist Ion Panait (34 de ani) şi-a asigurat prezenţa la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce s-a calificat în finala categoriei 66 kg la turneul mondial de la Ulan Bator (Mongolia). Panait a trecut pe rând de Eirik Gundersen (Norvegia), Knut Zakarias Tallroth (Suedia) şi Edgaras Venckaitis (Lituania). Prezenţa în finala categoriei i-a asigurat biletul pentru Rio.

Ion Panait, alături de soţia sa, Mihaela, medaliată europeană şi mondială la lupte, şi fetiţa lor. Foto: Mihai Neacşu

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio]

Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene

hinoveanuLuptătorul dinamovist Tomi Hinoveanu a pierdut meciul pentru bronz la Campionatele Europene de la Riga (Letonia), în cadrul categoriei 71 kg - stilul greco-romane. Hinoveanu a fost învins în meciul decisiv de ungurul Balint Korpasi, clasându-se în final pe locul 5. Anterior acestui meci, Tomi pierduse primul meci la armeanul Varshan Boranyan, cel care avea să cucerească medalia de aur, dar și-a câștigat dreptul de a se bate pentru bronz după ce a câștigat două meciuri din recalificări

Citeşte mai mult... [Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene]

Pagina 8 din 14

Săptămâna 13-19 mai 2019

Baschet. Liga Națională, grupa 5-8 (semifinală, meci 2), 15 mai, ora 19:00: Dinamo Știința - SCM Timișoara. Sala Dinamo. Meciul 3 (dacă e cazul), 18 mai: Timișoara – Dinamo Știința

Handbal. Liga Națională, finala (meci 1), 15 mai, ora 18:05: HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank, grupa 5-8 (semifinală), 18 mai, ora 11:00: SCM Gloria Buzău – Dinamo

Gimnastică. Campionatul Național de junioare III, 17-19 mai, Arad

Haltere. Cupa României pentru tineret, 13-17 mai, Onești

Judo. Cupa României, 17-19 mai, Poiana Brașov

Scrimă. Campionatul Național de tineret – sabie (masculin și feminin), 16-19 mai, București

Scrimă. Cupa Mondială – spadă feminin, 17-19 mai, Dubai

• În ziua de vineri, 17 mai a.c., activitățile de inițiere și agrement în piscina de 50 de metri din cadrul Bazinului olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se vor încheia la ora 20:50.