Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte. Pe podium la Europenele politistilor

Lupte._CE_politie_2016CS Dinamo s-a remarcat la Campionatele Europene ale polițiștilor, desfășurate la Bratislava (Slovacia), atât prin sportivii de la București și Brașov, cât și prin antrenorul Petre Cărare. La 53 de ani, tehnicianul dinamovist a reintrat pe saltea, în competiție, și a cucerit medalia de bronz la categoria 85 kg.

Citeşte mai mult... [Lupte. Pe podium la Europenele politistilor]

Lupte greco-romane. Patru medalii la Internationalele Romaniei

L_Munteanu_VLuptătorii de la secția de greco-romane a CS Dinamo (antrenori, Petre Cărare și Marian Sandu) au câștigat patru medalii la "Turneul Internațional al României – Ion Cornianu & Ladislau Simon", competiție desfășurată la Sala Polivalentă din Capitală în zilele de 18 și 19 iunie. Două medalii au fost de aur, cucerite de Virgil Munteanu (foto - 59 kg) și Ion Panait (66 kg).

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Patru medalii la Internationalele Romaniei]

Lupte. Memorialul Nicolae Martinescu, editia a III-a

memorial_martinescu_2016Secție de lupte greco-romane de CS Dinamo a organizat sâmbătă a treia ediție a "Memorialului Nicolae Martinescu". Competiția, rezervată copiilor și cadeților, onorează memoria celui mai mare luptător dinamovist, unul dintre cei mai mari din istoria sportului românesc. Nicolae Martinescu a fost campion olimpic (1972), medaliat cu bronz la JO 1968, de șase ori medaliat mondial și de două ori european, dintre care o dată cu aur (Essen, 1966).

Citeşte mai mult... [Lupte. Memorialul Nicolae Martinescu, editia a III-a]

Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio

ion_panait_cu_sotie_si_fetitaLuptătorul dinamovist Ion Panait (34 de ani) şi-a asigurat prezenţa la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce s-a calificat în finala categoriei 66 kg la turneul mondial de la Ulan Bator (Mongolia). Panait a trecut pe rând de Eirik Gundersen (Norvegia), Knut Zakarias Tallroth (Suedia) şi Edgaras Venckaitis (Lituania). Prezenţa în finala categoriei i-a asigurat biletul pentru Rio.

Ion Panait, alături de soţia sa, Mihaela, medaliată europeană şi mondială la lupte, şi fetiţa lor. Foto: Mihai Neacşu

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane. Ion Panait s-a calificat la JO de la Rio]

Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene

hinoveanuLuptătorul dinamovist Tomi Hinoveanu a pierdut meciul pentru bronz la Campionatele Europene de la Riga (Letonia), în cadrul categoriei 71 kg - stilul greco-romane. Hinoveanu a fost învins în meciul decisiv de ungurul Balint Korpasi, clasându-se în final pe locul 5. Anterior acestui meci, Tomi pierduse primul meci la armeanul Varshan Boranyan, cel care avea să cucerească medalia de aur, dar și-a câștigat dreptul de a se bate pentru bronz după ce a câștigat două meciuri din recalificări

Citeşte mai mult... [Lupte. Tomi Hinoveanu, locul 5 la Campionatele Europene]

Pagina 9 din 15

Program competițional 16-22 septembrie 2019

Handbal. Liga Campionilor, Grupa D (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: Dinamo – IFK Kristianstad (Suedia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 4), 21 septembrie, ora 11:00: Politehnica Timișoara – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 4), 21 septembrie, ora 10:00: Tomitanii Constanța - Dinamo

Box. Campionatele Mondiale de seniori, 07-21 septembrie, Ekaterinburg (Rusia)

Box. Campionatele Naționale de tineret, 16-22 septembrie, Eforie

Haltere. Campionatele Mondiale de seniori, 16-27 septembrie, Pattaya (Thailanda)

Scrimă. Cupa României la spadă juniori, 19-22 septembrie, Satu Mare

Tir. Campionatele Europene de glonț, 16-21 septembrie, Italia