Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

Lupte. Alin Alexuc, locul trei la turneul de la Zagreb

LAlexucAlin Alexuc (27 de ani) continuă verificările în vederea competițiilor de obiectiv de anul acesta. Valorosul luptător de la CS Dinamo, locul 5 la JO de la Rio, s-a clasat pe locul trei la turneul de la Zagreb (Croația), desfășurat la finele săptămânii trecute. Alin a participat în cadrul categoriei 130 kg, greco-romane.

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, locul trei la turneul de la Zagreb]

Lupte. Alin Alexuc, medalie de bronz la turneul de la Kiev

alexuc_kiev_2017Luptătorul dinamovist Alin Alexuc (27 de ani) s-a clasat pe locul 3 la turneul de la Kiev (Ucraina), disputat în zilele de 3 și 4 martie. Alexuc a concurat la categoria 130 de kilograme și chiar dacă a fost nevoit să lupte cu adversari mult mai grei decât el (Alin cântărește 112 kg) a reușit să urce pe podium. Aceasta este prima lui medalie internațională în 2017.

Citeşte mai mult... [Lupte. Alin Alexuc, medalie de bronz la turneul de la Kiev]

Lupte. Dinamo, colectie de titluri la nationalele de seniori

lupte_CN_2017Luptătorii de la Dinamo și-au făcut norma de medalii la Campionatele Naționale de seniori, competiție desfășurată în weekend la Reșița. Atât sportivii de la greco-romane, cât și cei de la libere (Centrul Sportiv Brașov) s-au aflat printre protagoniștii celei mai importante competiții interne. În total, dinamoviștii au urcat pe zece ori pe podium, patru dintre ei câștigând titluri naționale.

Citeşte mai mult... [Lupte. Dinamo, colectie de titluri la nationalele de seniori]

Lupte. Medalie de bronz la Cupa Europei pe natiuni

cupa_europei_natiuniTrei luptători de la CS Dinamo au contribuit decisiv la un rezultat istoric al luptelor românești. Echipa de greco-romane a cucerit în premieră medalia de bronz la Cupa Europei pe națiuni, competiție desfășurată la București în zilele de 18 și 19 noiembrie. În finala mică, România a învins Georgia cu 5-3.

Citeşte mai mult... [Lupte. Medalie de bronz la Cupa Europei pe natiuni]

Lupte. Dinamo, sase medalii la Nationalele de tineret

barbazan_CN_tineret_2016Luptătorii de la CS Dinamo au obținut rezultate bune la Campionatele Naționale de tineret, competiție desfășurată la Reșița. Performanțe au fost realizate atât la greco-romane, de sportivii de la București (antrenori, Petre Cărare și Sandu Marian), cât și la libere, de cei pregătiți la Centrul Sportiv Brașov (antrenor, Laurențiu Dumitrescu)..

Citeşte mai mult... [Lupte. Dinamo, sase medalii la Nationalele de tineret]

Pagina 7 din 14

Săptămâna 13-19 mai 2019

Baschet. Liga Națională, grupa 5-8 (semifinală, meci 2), 15 mai, ora 19:00: Dinamo Știința - SCM Timișoara. Sala Dinamo. Meciul 3 (dacă e cazul), 18 mai: Timișoara – Dinamo Știința

Handbal. Liga Națională, finala (meci 1), 15 mai, ora 18:05: HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank, grupa 5-8 (semifinală), 18 mai, ora 11:00: SCM Gloria Buzău – Dinamo

Gimnastică. Campionatul Național de junioare III, 17-19 mai, Arad

Haltere. Cupa României pentru tineret, 13-17 mai, Onești

Judo. Cupa României, 17-19 mai, Poiana Brașov

Scrimă. Campionatul Național de tineret – sabie (masculin și feminin), 16-19 mai, București

Scrimă. Cupa Mondială – spadă feminin, 17-19 mai, Dubai

• În ziua de vineri, 17 mai a.c., activitățile de inițiere și agrement în piscina de 50 de metri din cadrul Bazinului olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo se vor încheia la ora 20:50.