Home Lupte greco-romane

Lupte greco-romane

LUPTE. Au câștigat titlul național și merg la Europene!

Lupte_Cupa_Ronmaniei_U15_2021Luptătorii dinamoviști de greco-romane Cristian Murgui (57 kg) și Mihai Drăgan (62 kg) au devenit campioni naționali Under 15 la finala desfășurată la finele săptămânii trecute la Târgu Mureș. Cei doi și-au asigurat astfel locul în delegația României pentru Europenele Under 15 de la finele acestei luni (Bulgaria). La Naționalele U15, Patrick Rotaru s-a clasat pe locul trei la 68 kg.

Citeşte mai mult... [LUPTE. Au câștigat titlul național și merg la Europene!]

LUPTE. Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo!

GR_130kg_semi-final_Alin_ALEXUC_CIURARIULuptătorul dinamovist de greco-romane Alin Alexuc a câștigat medalia de aur la Turneul Mondial preolimpic de la Sofia (Bulgaria), în cadrul categoriei 130 kg. Prin calificarea în finală, Alexuc și-a asigurat biletul pentru JO de la Tokyo. Alin Alexuc va fi la a treia sa prezență în competiția olimpică, după 2012 și 2016.

Citeşte mai mult... [LUPTE. Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo!]

LUPTE. Cristian Murgui și Mihai Drăgan au câștigat Cupa României U15

Lupte_Cupa_Ronmaniei_U15_2021Juniorii dinamoviști continuă să-și reconfirme valoarea la competițiile organizate în țară. După medaliile de la turneul internațional de la Cluj-Napoca, luptătorii de greco-romane Cristian Murgui și Mihai Drăgan s-au clasat pe primul loc la Cupa României U15, competiție desfășurată la Odorheiu Secuiesc (23-25 aprilie).

Citeşte mai mult... [LUPTE. Cristian Murgui și Mihai Drăgan au câștigat Cupa României U15]

LUPTE. Mihai Mihuț, locul 5 la Campionatul European de la Varșovia

Leri_ABULADZE_GEO_df._Mihai_Radu_MIHUT_ROU202Luptătorul dinamovist Mihai Mihuț (63 kg) a avut șansa de a cuceri o medalie la Campionatul European de la Vrașovia (21-25 aprilie), dar a cedat în meciul pentru bronz cu Leri Abuladze (Georgia). Mihuț a încheiat competiția pe locul 5. Alin Alexuc s-a clasat pe locul 7 la categoria 130 kg.

Citeşte mai mult... [LUPTE. Mihai Mihuț, locul 5 la Campionatul European de la Varșovia]

Manuel_Stoica_-_Sandu_MarianSecția de lupte greco-romane de la CS Dinamo (antrenori, Sandu Marian și Valentin Vizante) a avut trei sportivi care au urcat pe podiumul de premiere la Cupa României pentru juniori, competiție desfășurată la Putna (8-10 aprilie). Cea mai bună clasare a fost la 63 kg, prin Manuel Stoica (locul 1).

Citeşte mai mult... [LUPTE. Manuel Stoica – locul I la Cupa României (juniori). Franții Flangea, pe podiumul de premiere]

Pagina 2 din 19

Săptămâna 17-23 ianuarie 2022

Baschet. Liga Națională de Baschet Masculin (etapa 17), 23 ianuarie, ora 19:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 13), vineri 21 ianuarie, ora 18:00 (TVR 3): Dinamo – SCMU Craiova. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (sferturi de finală, retur), 19 ianuarie, ora 17:00: CSO Voluntari - Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 13), sâmbătă 22 ianuarie, ora 18:00: Dinamo – CSM Lugoj. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9), 20-21 ianuarie: Sportul Studențesc – Dinamo. Bazin Floreasca

Scrimă. Campionatul Național de cadeți și juniori la sabie (masculin și feminin), 18-22 ianuarie, București

Tir. ISSF Grand Prix Osijek, 18-22 ianuarie, Croația